• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Inflācija atsevišķos mēnešos var sasniegt vēl augstāku līmeni

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 15:11, 08.07.2024


Nulles inflācijas rādītāji noturējās neilgi.



Gada inflācija jūnijā sasniedza 1,4%, tas ir straujākais cenu kāpums kopš pērnā oktobra. Straujais algu pieaugums, kas dzen augšup pakalpojumu izmaksas, rada risku, ka gada 2. pusē inflācija atsevišķos mēnešos var sasniegt vēl augstāku līmeni. Taču dzīves dārdzības pieaugums nav pieskaitāms Latvijas ekonomikas nozīmīgākajām problēmām. Ir problēmas, kuras var atrisināt un ir problēmas, kas atrisinās pašas no sevis. Šobrīd diezgan augstā pakalpojumu cenu inflācija ir otrā tipa situācija - problēma, kas atrisināsies pati no sevis, diemžēl tas notiks, "pateicoties" kādai citai, daudz sarežģītākai likstai - lēnajai ekonomikas attīstībai. Gaidīt, ka ekonomika uzņems straujāku tempu pati no sevis, tiešām nevajadzētu", - brīdina Pēteris Strautiņš, galvenais ekonomists Luminor.

Par cenu kāpumu var daudz neuztraukties arī tāpēc, ka pamatvajadzību segšanas izmaksas gada laikā būtiski nav mainījušās. Transporta (tas gada laikā sadārdzinājās par 5,1%), pārtikas (+1,5%), veselības (+5,3%), apģērbu un apavu (+3,9%) sadārdzinājumu līdzsvaro mājokļa izmaksu samazināšanās (-8,4%). Pakalpojumu izmaksu kāpums vairāk ietekmē cilvēkus ar lielākiem ienākumiem.

Laikā kopš aprīļa cenu līmenis ir mainījies ļoti maz, maijā cenas pret iepriekšējo mēnesi pieauga par 0,3%, jūnijā samazinājās par 0,1%. Taču gada inflācija lēkā no 1,1% aprīlī līdz 0,1% maijā, pēc tam atpakaļ uz 1,4% jūnijā. Jūlijā tā atkal būs tuvu nullei. Šos zāģa zobus rada neparasti svārstīgais cenu līmenis šajā laikā pērn. Pērn jūlijā cenas pieauga par 0,7%, kas ir netipiski šim mēnesim. Savukārt šogad jūlijā ir ticams cenu samazinājums, pateicoties laika apstākļiem, kas ir labvēlīgi agrīnajām lauksaimniecības kultūrām.

Preču cenas jau ilgāku laiku ir bijušas stabilas. Preču cenu līmenis jūnijā bija tieši tāds pats, kāds bija gan martā, gan pērn februārī. Preču cenās turpina atspoguļoties pērn notikušais izejvielu un enerģijas izmaksu samazinājums, kas kompensē algu kāpuma ietekmi. Pakalpojumu cenas daudz lielākā mērā veido algu izmaksas, kas gada sākumā kāpa apmēram par desmito daļu. Pakalpojumu inflācija (maijā 5,9%) šobrīd ir tālu zem nesenās pagātnes augstākā punkta, kas bija 2023.gada janvārī (11,7%), taču tā ir pakāpusies kopš šī gada pirmajiem diviem mēnešiem, kad tā bija 4,8%. Turklāt jūnijā pakalpojumu cenas ievērojami pieauga pret maiju, par 1,2%.

Taču šāds algu kāpums nevar ilgstoši turpināties apstākļos, kad ekonomikas pieaugums naudas izteiksmē vai nominālā IKP pieaugums ir viencipara skaitļos, turklāt ļoti pieticīgos. Eksporta rādītāji gada sākumā un tuvākās perspektīvas, arī kreditēšanas dinamika neļauj cerēt uz straujāku naudas aprites kāpumu. Tāpēc nav ilgtspējīgs ne šāds algu kāpums, ne arī pakalpojumu cenu kāpums. Inflācijai agri vai vēlu beigsies nauda, izsīks pakalpojumu cenu kāpumu barojošais enerģijas avots.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Kravas mikroautobusu skaits Latvijā nepārtraukti pieaug

Galvenais izmantošanas nolūks nav kravu pārvadājumi, bet pakalpojumu sniegšana.

Ekonomika Aptauja: uzņēmumi krīzēs nespēj notikušo skaidrot saviem darbiniekiem

Teju 60% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kā sliktu vērtē uzņēmumu spēju reaģēt krīzes situācijā un skaidrot notikušo darbiniekiem, klientiem un partneriem, secināts sabiedrisko attiecību aģentūras "Repute" veiktajā aptaujā.

Ekonomika "Rīgas pasažieru ostas" apgrozījums pērn pieaudzis par 0,4%

SIA "Rīgas pasažieru osta" pagājušajā gadā strādāja ar 1,767 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,4% vairāk nekā 2023.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 8,9% - līdz 341 760 eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Ekonomika Latvijā vieglo kravas automobiļu vidējais vecums ir 12 gadi

Latvijā vieglo kravas automobiļu jeb N1 kategorijas transportlīdzekļu (kravas busiņu), kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, vidējais vecums ir 12 gadi, piektdien Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datu prezentācijas pasākumā informēja CSP Vides statistikas departamenta direktora vietniece un projekta vadītāja Dita Zemīte.

Lasiet arī

Ekonomika Gada inflācija martā Latvijā samazinājusies līdz 3,3%

Latvijā patēriņa cenas šogad martā salīdzinājumā ar februāri pieauga par 0,9%, bet gada laikā - šogad martā salīdzinājumā ar 2024.gada martu - palielinājās par 3,3%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 3,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Analītiķi Latvijā martā prognozē gada inflācijas samazināšanos līdz 3,4-3,5%

Latvijā gada inflācija šogad martā varētu būt bijusi 3,4-3,5%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 3,7%, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi.

Ekonomika Eksperts: ir iespējas ietekmēt inflāciju Latvijā (+VIDEO)

Ekonomiskais konteksts un ģimeņu finansiālās situācijas izmaiņas ļautu rīkoties drosmīgāk.

Pasaule Inflācijai ASV februārī piecos mēnešos pirmais kritums

Gada inflācija ASV februārī samazinājusies līdz 2,8% salīdzinājumā ar 3% janvārī, līdz ar to reģistrēts pirmais kritums pēdējos piecos mēnešos, liecina Nodarbinātības ministrijas trešdien publiskotie dati.