• Ramona,
  • Ritma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Gada inflācija jūnijā Latvijā pakāpusies līdz 1,4%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:49, 08.07.2024


Patēriņa cenas šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju Latvijā samazinājās par 0,1%, bet gada laikā - šogad jūnijā salīdzinājumā ar 2023.gada jūniju - palielinājās par 1,4%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūnijā pieaudzis par 1,9%.

2024.gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,2 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (-0,1 procentpunkts), apģērbam un apaviem (-0,1 procentpunkts), ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,1 procentpunkts), kā arī pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,2 procentpunkti) un ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,1 procentpunkts).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,6%.

Turpinoties jaunās kartupeļu ražas nonākšanai tirdzniecībā, būtiskākais cenu kāpums grupā bija kartupeļiem (+24,7%). Noslēdzoties akcijām, cenas palielinājās svaigiem augļiem (+2,5%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,3%), sieram un biezpienam (+1,1%), šokolādei (+2,6%), mājputnu gaļai (+1%), kā arī gaļas izstrādājumiem (+1,9%). Mēneša laikā sadārdzinājās kafija (+2,6%) un cūkgaļa (+1%). Savukārt cenas saruka svaigiem dārzeņiem (-4,7%), kā arī akciju ietekmē lētāki bija piena produkti (-3%), olas (-2,3%), maize (-0,5%), saldējums (-2,6%) un jogurts (-2,1%).

Apģērba un apavu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 1,7%. Galvenokārt akciju ietekmē vidējais cenu līmenis apaviem saruka par 3,8%, bet apģērbiem - par 1,2%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,5%. Būtiskākais cenu kritums grupā mēneša laikā bija siltumenerģijai (-3,9%), savukārt cenas pieauga elektroenerģijai (+1,4%), ūdensapgādei (+3,8%), kanalizācijas pakalpojumiem (+2%), kā arī mājokļa īrei (+1,1%).

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva lētāki par 1,1%, ko lielākoties ietekmēja degvielas cenu kritums par 4,1%. Dīzeļdegvielai cena samazinājās par 4,3%, benzīnam - par 4,1%, bet auto gāzei - par 1%. Savukārt cenas pieauga pasažieru aviopārvadājumiem.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada jūnijā, salīdzinot ar 2023.gada jūniju, bija ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,7 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,5 procentpunkti), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,4 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,3 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,6 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,5%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā bija kartupeļiem (+29%), konditorejas izstrādājumiem (+6,9%), olīveļļai (+37,2%). Dārgāka bija šokolāde (+9%), augļu un dārzeņu sulas (+12,3%), saldumi (+17,1%) un kafija (+3%). Cenas pieauga arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,7%), sviestam (+6,1%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+6,8%), atspirdzinošajiem dzērieniem (+8,8%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+8,5%), svaigiem augļiem (+1,5%) un cūkgaļai (+1,6%). Savukārt lētāki bija milti un citi graudaugi (-12%), siers un biezpiens (-3,3%), maize (-1,9%), svaigi dārzeņi (-1,7%), olas (-6,2%), piena produkti (-3,6%), cukurs (-11,7%), kā arī augu eļļa (-5,9%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 6,8%. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 11,7%, kamēr alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 4,2%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 8,4%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija siltumenerģijai (-16,8%) un elektroenerģijai (-19,4%). Cenas samazinājās cietajam kurināmajam (-11,1%), dabasgāzei (-7,6%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,6%), atkritumu savākšana (+13,4%), mājokļa īres maksa (+5,8%), ūdensapgāde (+6,3%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+5,5%), kā arī kanalizācijas pakalpojumi (+4,2%).

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 5,3%. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Šteinbuka: šobrīd nav pamata Latvijā celt nodokļus

Šobrīd nav pamata Latvijā celt nodokļus, ceturtdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētāja Inna Šteinbuka.

Ekonomika Briškens mainīs Dzelzceļa savstarpējās izmantojamības noteikumus (+VIDEO)

Kravu pārvadājumu rādītāji Latvijā pastāvīgi samazinās.

Ekonomika Pozitīvs signāls nozarei: Rīgā atgriežas vācu tūristi

Viesu skaits Rīgā maijā pieaudzis par 15%, un pirmo reizi kopš 2019.gada pirmajā vietā pēc viesu skaita atgriezusies Vācija.

Ekonomika Latvijas TEC un HES veic priekšdarbus 2025.gada sinhronizācijai

AS "Latvenergo" termoelektrocentrāles (TEC) un hidroelektrostacijas (HES), gatavojoties 2025.gada Baltijas energosistēmas nodalīšanai no sinhronas darbības ar Krievijas un Baltkrievijas sistēmu, veic nepieciešamos priekšdarbus, informē "Latvenergo" pārstāvji.

Lasiet arī

Ekonomika Gada inflācija aprīlī Latvijā pakāpusies līdz 1,1%

Patēriņa cenas šogad aprīlī salīdzinājumā ar martu Latvijā pieauga par 0,5%, bet gada laikā - šogad aprīlī salīdzinājumā ar 2023.gada aprīli - palielinājās par 1,1%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 0,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Gada inflācija eirozonā aprīlī saglabājusies 2,4% līmenī

Gada inflācija eirozonā aprīlī veidoja 2,4%, tādējādi tā saglabājusies nemainīgā līmenī salīdzinājumā ar martu, liecina otrdien publiskotais Eiropas Savienības statistikas departamenta "Eurostat" ātrais novērtējums.

Ekonomika Latvijā ir zemāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā martā bijusi zemāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.

Ekonomika Gada inflācija martā Latvijā pakāpusies līdz 0,9%

Patēriņa cenas šogad martā salīdzinājumā ar februāri Latvijā pieauga par 1,2%, bet gada laikā - šogad martā salīdzinājumā ar 2023.gada martu - palielinājās par 0,9%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.