• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā strauji pieaug zirņu sējplatības

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 18:53, 16.04.2024


Latvijā strauji pieaug zirņu sējplatības, aģentūrai LETA norādīja Lauksaimnieku kooperatīva "Latraps" pārstāvji.Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā pēdējo piecu gadu laikā zirņu sējumu platība ir vairāk nekā dubultojusies. Ja 2019.gadā Latvijā apsēja 13,9 tūkstošus hektāru, tad pērn apsēja 37,6 tūkstošus hektāru.

Kooperatīva pārstāvji skaidro, ka pasaulē pieaug pieprasījums pēc alternatīviem olbaltumvielu avotiem, kas var aizvietot dzīvnieku izcelsmes produktus. Līdz ar to viena no pieprasītākajām izejvielām gaļas un piena aizvietotājproduktu ražošanā ir zirņu proteīna izolāts. Tas nozīmē, ka zirņu audzēšanai pieaug nozīme.

"Latraps" agronoms Ģirts Ozols atzīmē, ka zirņu audzēšanas apjomi Latvijā turpinās palielināties gan to audzēšanas īpašību, gan lielā pārstrādes potenciāla dēļ. Pēc Ozola teiktā, Latvijā ir iespējams iegūt augstas un kvalitatīvas zirņu ražas, tomēr zirņu audzēšanas apjoms nekad nepārspēs kviešu audzēšanas apjomus. Kvieši nemainīgi saglabās savu vietu kā pasaulē pieprasītākā un lauksaimniekiem ekonomiski izdevīgākā kultūra.

Ozols norāda, ka pēdējos gados arvien biežāk lauksaimnieki izvēlas kviešus un rapšus, kā arī sēj tās vienā un tajā pašā laukā biežāk, nekā to paredz augu maiņas labā prakse. Tāpēc augsnē samazinās augu barības vielu daudzums un pieaug augu kaitēkļu un slimību risks, kas būtiski ietekmē arī ražību. Taču zirņi ir tauriņziežu augi un uz to saknēm dzīvo gumiņbaktērijas, kas spēj piesaistīt slāpekli, atzīmē Ozols, piebilstot, ka slāpeklis ir viena no būtiskākajām augiem nepieciešamajām barības vielām. Tādas īpašības rapsim un labības augiem nav. Zirņi bagātina augsni ar slāpekli citiem augiem, tāpēc to iekļaušana augu maiņā var palīdzēt labākam ražīgumam.

"Latraps" agronoms arī skaidro, ka zirņi ir noturīgi pret pavasara aukstumu, proti, lai arī sēja notiek agri, šie augi paliek augsnē, kamēr iestājās siltāki laikapstākļi un tad izdīgst virs zemes. Tāpēc pavasara salnas zirņiem kaitē mazāk, ja vien tās nepiemeklē laukus ļoti vēlu. Patlaban arī kaitēkļi un slimības zirņu audzētājiem nav liels izaicinājums, kas nozīmē mazāku nepieciešamību izmantot augu aizsardzības līdzekļus.

Pēc Ozola teiktā, spēja piesaistīt slāpekli no atmosfēras un noturība pret salu un kaitēkļiem padara zirņus viegli un lēti izaudzējamus, jo ir nepieciešami mazāki ieguldījumi mēslošanā un augu aizsardzības līdzekļos. Vienīgais, kas sagādā grūtības zirņu audzēšanā, ir ražas novākšana. Zirņiem sasniedzot gatavību, auga stiebrs kļūst nestabils un laicīgi neveicot ražas novākšanu, augi var sakrist veldrē. Tomēr ir iespējams izvēlēties zirņu šķirnes ar izturīgākiem stiebriem, kas atvieglo ražas novākšanu.

Kā ziņots, "Latraps" kopā ar "Pfeifer & Langen International B.V." strādā pie zirņu proteīna izolāta ražotnes "ASNS Ingredient" attīstības Jelgavā. Plānots, ka zirņu proteīna ražotne "Asns Ingredient" sāks ražošanu 2026.gada nogalē.

Jau vēstīts, ka "Latraps" finanšu gadā, kas ilga no 2022.gada 1.jūlija līdz 2023.gada 30.jūnijam, strādāja ar 339,133 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 13,2% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kooperatīva peļņa saruka par 26,7% un bija 2,73 miljoni eiro.

"Latraps" reģistrēta 2000.gadā. Kooperatīvam ir gandrīz 1200 biedru.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Pasažieru vilciens atkārtoti izsolīs 13 elektrovilcienu vagonus

AS "Pasažieru vilciens" (PV) elektroniskā izsolē līdz 25.jūnijam atkārtoti izsolīs 13 elektrovilcienu vagonus, liecina PV publiskotā informācija.

Ekonomika Labvēlīgie laika apstākļi šajā pavasarī ļāvuši atjaunot Latvijas mežus (+VIDEO)

Valsts ieņēmumi no biznesa sistēmu risinājumu ārējām izstrādēm un pakalpojumiem pārsniedz 2023.gada trīs mēnešu ieņēmumus par 0,5 miljoniem eiro.

Ekonomika 100 latviešu uzņēmēji mācās bez maksas ar amerikāņu palīdzību (+VIDEO)

Drīz starp ASV un Latviju tiks noslēgts atjaunotais Zinātnes un tehnoloģiju līgums.

Ekonomika Latvijā uzstādīts jaudīgākais enerģijas kompensators (+VIDEO)

Vācu kvalitāte garantē sistēmas stabilitāti.

Lasiet arī

Ekonomika Lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība pieaugusi par teju 10% (+VIDEO)

Eiropas Zaļais kurss un stingrāki vides noteikumi ietekmē nozari, liekot saimniekiem meklēt ilgtspējīgākus risinājumus.

Ekonomika Latvijā vasaras sējumu platības šogad būs lielākas nekā pērn

Latvijā vasaras sējumu platības šogad būs lielākas nekā pagājušajā gadā, pavēstīja biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Sabiedrība Aktīvi pavasara sējas darbi varētu sākties nedēļas otrajā pusē

Aktīvi pavasara sējas darbi varētu sākties nedēļas otrajā pusē, pauda lauksaimnieki.

Pasaule Ukrainas lauksaimniecības produktu importam būs stingrāki ierobežojumi

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis un Eiropas Parlaments (EP) pirmdien vienojās par stingrākiem ierobežojumiem dažu Ukrainas lauksaimniecības produktu importam, paziņoja ES prezidējošā valsts Beļģija.