• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Māju projekti, kas celti pirms 1990. gada, ir pieprasīti Rīgā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 15:56, 11.04.2024


Daudzos gadījumos nav domāts par regulāru ieguldījumu veikšanu mājas tehniskā stāvokļa uzlabošanā, pauž eksperts.


Latvijā ir salīdzinoši daudz 5 stāvu paneļu māju.

Aktīvākais segments mājokļu tirgū aizvien ir dzīvokļi padomju laikos būvētās tipveida jeb sērijveida mājās, un visbiežāk iegādāti remontēti divistabu dzīvokļi 464. sērijas jeb "lietuviešu projekta" mājās. Kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais skaidro iemeslus, kāpēc šī ir populārākā izvēle, kādi ir sērijveida ēku plusi un mīnusi un kas sagaidāms šajā segmentā nākotnē.

Populārākie mājokļi - "lietuviešu", Hruščova laika un specprojekti dzīvokļi

Luminor bankas apkopotie dati liecina, ka TOP3 pieprasītākie dzīvokļi ir 464. sērijas mājās jeb tā sauktajos "lietuviešu projektos", Hruščova laika projektos un specprojektos. Tiem ir liels piedāvājums un salīdzinoši pieejamas cenas, kā arī šie projekti plaši pieejami aktīvākajos Rīgas rajonos.

"Pēc lieluma pieprasītākie joprojām ir divistabu dzīvokļi. Pēdējā laikā palielinājies pieprasījums tieši pēc izremontētiem dzīvokļiem, jo ievērojami kāpušas remonta cenas un tā veikšanai ir nepieciešams papildu laiks," norāda Kaspars Sausais.

Sērijveida mājām laba atrašanās vieta, taču nepietiekami labs tehniskais stāvoklis

Meklējot labāko dzīvokli iegādei, viens no svarīgākajiem izvēles faktoriem ir atrašanās vieta, un tas ir viens no sērijveida ēku plusiem, salīdzinot ar jaunajiem projektiem. Sērijveida ēkas ar tipveida dzīvokļiem ir praktiski visās ekonomiski aktīvajās lokācijās, turklāt to piedāvājums ir salīdzinoši plašs. Šie dzīvokļi ir arī cenas ziņā pieejamāki vairumam kredītņēmēju, salīdzinot ar jaunajiem projektiem.

Tomēr, lai gan dzīvokļi šādās ēkās pieejami par ievērojami zemāku cenu nekā jaunos projektos, ir vairākas nianses, kas jāņem vērā, lai iegādātais mājoklis nākotnē nekļūtu par apgrūtinājumu. Aizvien vairāk uzmanības padomju laikos būvētu sērijveida dzīvokļu vērtējumā tiek pievērsts ēkas tehniskajam stāvoklim. "Kā lielāko mīnusu sērijveida dzīvokļiem var minēt ēkas kopējo tehnisko stāvokli, kas daudzos gadījumos varētu būt labāks - it īpaši energoefektivitātes ziņā. Tas arī veido salīdzinoši lielus komunālo rēķinu maksājumus. Daudzviet ir novecojuši arī ēku tehniskie risinājumi, piemēram, stāvvadi, kas regulāri izraisa avārijas situācijas.

Tehniskais stāvoklis lielā mērā ir atkarīgs no tā, kā māja tiek uzturēta - vai tiek veikti plānveida remontdarbi vai tikai novērsti avārijas gadījumi. Daudzos gadījumos nav domāts par regulāru ieguldījumu veikšanu mājas tehniskā stāvokļa uzlabošanā, nemaz nerunājot par māju renovāciju, kas tiek veikta salīdzinoši reti. Biežākās problēmas ir saistītas ar novecojušo ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu, tāpat uzmanība jāpievērš jumta stāvoklim. Tomēr arī no valsts puses sērijveida projektu ēkas tiek apsekotas un atzītas par atbilstošām dzīvošanai, tāpēc nav jāuztraucas, ka tām kopumā varētu būt kādi kritiski bojājumi," norāda bankas eksperts Kaspars Sausais.

Eksperts prognozē, ka cenas tipveida dzīvokļiem tuvākajā nākotnē saglabāsies esošajā līmenī ar tendenci palielināties. Taču liela nozīme ir mājokļa atrašanās vietai - pieprasītākajos rajonos, piemēram, Āgenskalnā, Teikā un centrā, mājokļu cenas varētu augt straujāk.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Asociācija: Pērn augusi Latvijas iedzīvotāju spēja aizņemties

Vidējās darba algas pieaugums pērn ir veicinājis Latvijas iedzīvotāju spēju aizņemties, tomēr augstās bāzes likmes un pieaugošie tēriņi daudziem likuši būt piesardzīgiem, informēja Finanšu nozares asociācijas pārstāvji, atsaucoties uz 2024.gada kreditēšanas indeksa datiem.

Ekonomika Latvijā ražotie elektriskie skrejriteņi ir pieprasīti dažādās nozarēs (+VIDEO)

“Praktiski katru nedēļu mēs sastopamies ar interesi vai kādu jaunu pielietojuma veidu".

Ekonomika Kāda ir vidējā kredīta summa jaunajam mājoklim?

Kopumā 2024.gada kreditēšanas indekss ir audzis par 5 procentpunktiem, kas ir mazāka izaugsme nekā pērn, taču vērojama pozitīva tendence - bankas spēj kreditēt un vēlas to darīt.

Ekonomika Stacija Grobiņos nodrošinās energosistēmas atdalīšanu no Krievijas (+VIDEO)

Katras sinhronā kompensatora jauda būs 100 megavoltampēri.

Lasiet arī

Ekonomika Ekonomikas ministrija brīdina īpašniekus par kabeļiem uz dzīvojamo māju jumtiem

Patvaļīgi ierīkoti inženiertīkli rada problēmas arī ēkas apsaimniekošanai – jumta remonta un uzturēšanas darbiem, kā arī jumta un fasāžu siltināšanai.

Sabiedrība Atjaunota Vilhelma Hofmaņa 1902. gada savrupmāja

Ēkā dzīvoja Latvijas Jūras spēku dibinātājs un citas ievērojamas personas.

Sabiedrība Rēzeknes pašvaldība turpina līdzfinansēt iedzīvotāju projektus (+VIDEO)

Visvairāk iedzīvotāji vēlas redzēt pie savas mājas bērnu rotaļu laukumu.

Sabiedrība Vasara ir dzīvokļu remontdarbu laiks, svarīgi nekļūdīties ar darbu veicējiem

Daugavpils pašvaldības uzņēmums palīdz iedzīvotājiem pienācīgi atjaunot savas mājas.