• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas taksometri ir gatavi atstāt ēnas (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 09:56, 20.03.2024


Šobrīd pakalpojumu sniedzējiem nav iespēju apkalpot vairāk nekā 100 000 braucienu mēnesī un vidējā cena ir augstāka nekā kaimiņvalstīs.


Ikviens vēlas kvalitatīvu pakalpojumu par pieņemamu cenu un ar pilnu nodokļu samaksu.

Kopbraukšanas platformas, Latvijas vieglo taksometru nozares darba devēju organizāciju un taksometru nozares regulējošām un kontrolējošām iestādēm ir aizvadījušas trīs darbnīcu ciklu, kopīgi strādājot pie risinājumiem ēnu ekonomikas mazināšanai taksometru nozarē. Darbnīcu ciklā no valsts iestādēm piedalījās Finanšu ministrija, Satiksmes ministrija, Labklājības ministrija, Valsts ieņēmumu dienests, Autotransporta direkcija, Rīgas valstspilsētas pašvaldība un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Nozares problemātika - autovadītāju un transportlīdzekļu trūkums

Notikušo darbnīcu ietvaros tika apkopotas galvenās problēmas, ar kurām saskaras nozare, piemēram, licencēšanas administratīvais un birokrātiskais slogs, kā arī pakalpojumu sniedzēju skaita sarukums, kā rezultātā nav iespējams apkalpot visus klientus.

Tāpat arī analīzes ietvaros tika apkopoti nozares dati, kas norāda, ka Latvijā ir nepietiekams licencētu vadītāju un transportlīdzekļu skaits, kas negatīvi ietekmē pakalpojuma cenu un kvalitāti. Šobrīd pakalpojumu sniedzējiem nav iespēju apkalpot vairāk nekā 100 000 braucienu mēnesī un vidējā cena par braucienu Latvijā ir augstāka nekā kaimiņvalstīs.

Risinājumi ēnu ekonomikas mazināšanai

Vienots taksometru nozares reģistrs - tas veicinātu caurspīdīgumu, apvienojot vairākus datu avotus un nodrošinot datu analīzes iespējas. Reģistrs arī ļautu vienkāršot atsevišķus administratīvos procesus (piemēram, licencēšanu, pārkāpumu kontroli), dodot iespēju datus salīdzināt dažādos laika un citos griezumos.

Vienotas licences risinājums - apvienojot vismaz daļu no licencēm vienotā licences risinājumā, tas varētu tikt virzīts gan kā nozares reģistra daļa, gan atsevišķs risinājums. Šo priekšlikumu šobrīd izvērtē Autotransporta direkcija (ATD) kā nozares reģistra turētāja, un paredzams, ka ATD kopā ar nozares politikas veidotājiem veiks tālākos soļus reģistra risinājuma detalizētai izpētei un izstrādei.

Uzlabots nodokļu nomaksas mehānisms - risinājums pamatā paredzēts tiem vadītājiem, kuri reģistrējušies kā individuālie komersanti (IK). Kā liecina pieejamie dati, šobrīd aptuveni viena trešā daļa no visiem vadītājiem ir reģistrēti kā IK. Piedāvātais risinājums paredz tūlītēju nodokļu ieturējumu pakalpojuma apmaksas brīdī, tādējādi vienkāršojot nodokļu nomaksu un samazinot nodokļu nomaksas izvairīšanās gadījumus. Šī risinājuma virzīšanai kā atbildīgā institūcija identificēta Finanšu ministrija, kurai kopā ar Valsts ieņēmumu dienestu un nozari tuvāko mēnešu laikā paredzēts turpināt darbu pie risinājuma izpētes.

Ņemot vērā, ka augstākminētie risinājumi attīstāmi un ieviešami vidējā termiņā, papildus identificēts potenciāls īstermiņa risinājums, kas veicinātu legāli darbojošos pakalpojumu sniedzēju skaita palielināšanu - iespēja pakalpojumu sniegt ar līzingā ņemtu transportlīdzekli. Autopārvadājumu likums paredz pakalpojumu sniegšanu ne tikai ar īpašumā esošu transportlīdzekli, bet arī turējumā esošu transportlīdzekli, tomēr Ministru kabineta noteikumi par pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru neparedz iespēju pārvadājumiem izmantot savu līzingā ņemto transportlīdzekli. Jāuzsver, ka šāds ierobežojums nepastāv nevienā citā Eiropas Savienības valstī.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Asociācija: Pērn augusi Latvijas iedzīvotāju spēja aizņemties

Vidējās darba algas pieaugums pērn ir veicinājis Latvijas iedzīvotāju spēju aizņemties, tomēr augstās bāzes likmes un pieaugošie tēriņi daudziem likuši būt piesardzīgiem, informēja Finanšu nozares asociācijas pārstāvji, atsaucoties uz 2024.gada kreditēšanas indeksa datiem.

Ekonomika Latvijā ražotie elektriskie skrejriteņi ir pieprasīti dažādās nozarēs (+VIDEO)

“Praktiski katru nedēļu mēs sastopamies ar interesi vai kādu jaunu pielietojuma veidu".

Ekonomika Kāda ir vidējā kredīta summa jaunajam mājoklim?

Kopumā 2024.gada kreditēšanas indekss ir audzis par 5 procentpunktiem, kas ir mazāka izaugsme nekā pērn, taču vērojama pozitīva tendence - bankas spēj kreditēt un vēlas to darīt.

Ekonomika Stacija Grobiņos nodrošinās energosistēmas atdalīšanu no Krievijas (+VIDEO)

Katras sinhronā kompensatora jauda būs 100 megavoltampēri.

Lasiet arī

Ekonomika Noteiks maksimālo tarifu braucienam ar taksometru no lidostas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Autopārvadājumu likumā, ar kuriem noteiks maksimālo tarifu braucienam ar taksometru no lidostas vai cita starptautiskas nozīmes transporta infrastruktūras objekta un ieviesīs brauciena priekšapmaksas iespējas.

Ekonomika Lidosta «Rīga» ieviesīs taksometru vaučerus - ministrs

VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"" ieviesīs taksometru vaučerus, lai risinātu taksometru problēmu, liecina satiksmes ministra Kaspara Briškena (P) paziņojums sociālajos tīklos.

Ekonomika Latvijā būs pieejama arī vietējā taksometru pasūtīšanas aplikācija

Autotransporta direkcija (ATD) izsniegusi licenci uzņēmumam SIA "Grab Solutions" kā reģistrētam tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzējam "Smile Taxi".

Ekonomika 3 gadu laikā Latvijā ir par 1017 taksometru mazāk, ministrija ierobežo (+VIDEO)

Kaspara Briškena galvenās rūpes ir klimata tīrība un nodokļu nomaksa.