• Ilvija,
  • Marlēna,
  • Ziedone
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Elektroenerģijas vidējā cena janvārī palielinājusies par 32%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 11:17, 26.02.2024


Elektroenerģijas vidējā cena janvārī Latvijā salīdzinājumā ar decembri pieaugusi par 32% un bija 117,16 eiro par megavatstundu (MWh), norādīts jaunākajā AS "Latvenergo" elektroenerģijas tirgus apskatā.Baltijā lielākais cenas kāpums bija Igaunijā, kur elektroenerģijas cena janvārī palielinājās par 42% - līdz 126,48 eiro par MWh. Savukārt Lietuvā elektroenerģijas cena pieauga par 32% un bija 117,41 eiro par MWh. Ikstundu cenas Baltijā janvārī svārstījās no -2,02 eiro par MWh līdz 1896 eiro par MWh.

Janvārī "Nord Pool" biržā bija vērojamas gan augšupvērstas, gan lejupvērstas cenu izmaiņas. Pagājušajā mēnesī "Nord Pool" sistēmas cenai bija mērena lejupslīde, un tā samazinājās par 7% - līdz 67,64 eiro par MWh.

Janvārī mērenu "Nord Pool" sistēmas cenas samazinājumu galvenokārt veicināja vēja izstrādes kāpums Ziemeļvalstīs par 38%, salīdzinot ar decembri. Turklāt saražotās elektroenerģijas daudzums Ziemeļvalstu hidroelektrostacijās bija par aptuveni 30% lielāks nekā mēnesi iepriekš.

Vienlaikus hidrorezervuāru aizpildījums Ziemeļvalstīs turpināja iepriekšējo mēnešu samazinājuma tendenci, lai arī janvārī bija vien par 2% zemāks par normu. Tomēr, līdzīgi kā iepriekšējā mēnesī, "Nord Pool" sistēmas cenas samazinājumu ierobežoja auksti laika apstākļi, mēneša sākumā vietām Skandināvijā gaisa temperatūrai atdziestot līdz -40 grādiem pēc Celsija. Tas ietekmēja elektroenerģijas patēriņa pieaugumu Ziemeļvalstīs par 7% salīdzinājumā iepriekšējo mēnesi, kas bija arī par 16% lielāks nekā 2023.gada janvārī. Atomelektrostaciju pieejamība Ziemeļvalstīs samazinājās par 4%, salīdzinot ar decembra datiem.

Elektroenerģijas cenām Baltijā bija augšupvērstas izmaiņas, ko ietekmēja gaisa temperatūra reģionā, kas bija zemāka par normu un noteica elektroenerģijas patēriņa pieaugumu par 8% salīdzinājumā ar decembri un par 12% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada janvāri. Enerģijas plūsmas uz Baltiju no Zviedrijas ceturtā tirdzniecības apgabala pieauga par 1%, savukārt plūsmas no Somijas saruka par 28%, salīdzinot ar decembra datiem.

Mēneša otrajā pusē tehnisku problēmu dēļ neplānoti tika atslēgts Somijas-Igaunijas starpvalstu starpsavienojums "EstLink 2". Plānots, ka tas atsāks darbību šā gada februāra beigās. Lai arī janvārī elektroenerģijas izstrāde no atjaunojamajiem resursiem Baltijā bija lielāka nekā decembrī, ražošanai vēja stacijās pieaugot par 36%, tai neizdevās pārspēt iepriekš minēto faktoru ietekmi un nodrošināt cenu lejupslīdi Baltijā.

Vienlaikus janvārī elektroenerģijas nākotnes kontraktu cenu izmaiņu galvenokārt ietekmēja hidrobilances un energoproduktu tirgus tendences. Mēneša sākumā hidrobilance sasniedza zemāko rādītāju pēdējā pusgada laikā - 8,2 teravatstundas (TWh) zem normas, noslīdot līdz 9,9 TWh zem normas janvāra vidū. Tomēr mēneša otrajā pusē tā uzlabojās, sasniedzot 1,5 TWh virs normas janvāra nogalē. Janvārī energoproduktu tirgus cenām, izņemot naftu, bija lejupvērsta tendence.

Sistēmas elektroenerģijas nākamā mēneša kontrakts janvārī saruka par 16% - līdz 68,82 eiro par MWh, noslēdzot mēnesi ar 58,2 eiro par MWh. Sistēmas nākamā ceturkšņa kontrakta cena bija 41,55 eiro par MWh, kas samazinājās par 4%, salīdzinot ar decembri, un mēneša beigās noslīdēja līdz 39,9 eiro par MWh. Līdzīgas izmaiņas bija arī nākamā gada sistēmas kontraktam, tā cenai samazinoties par 5% - līdz 40,64 eiro par MWh. Mēneša beigās kontrakts noslēdzās ar 39,9 eiro par MWh.

Tāpat janvārī auksti laika apstākļi noteica elektroenerģijas patēriņa pieaugumu Baltijā. Janvārī patēriņš Baltijā veidoja kopumā 2800 gigavatu (GW), kas ir pieaugums par 8% salīdzinājumā ar decembri, kā arī kāpums par 12% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn. Janvāra gaisa temperatūra veicināja patērētās elektroenerģijas pieaugumu Latvijā par 11%, salīdzinot ar 2023.gada janvāri, sasniedzot 673 gigavatstundas (GWh).

Pagājušajā mēnesī Igaunijā un Lietuvā elektroenerģijas pieprasījums vienoti kāpa par 12% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada janvārī, un attiecīgi Igaunijā tika patērētas 907 GWh, savukārt Lietuvā - 1220 GWh.

Pieauguma tendence bija vērojama arī Baltijas elektroenerģijas izstrādei. Janvārī Baltijā tā bija par 25% lielāka nekā decembri, kā arī par 10% lielāka salīdzinājumā ar 2023.gada janvāri, sasniedzot 2044 GWh. Izteiktākais izstrādes pieaugums Baltijas reģionā, salīdzinot ar decembri, bija Latvijai, uzrādot kāpumu par 41% - līdz 811 GWh. Igaunijā tika saražotas 532 GWh, kas ir par 18% vairāk nekā mēnesi iepriekš, bet Lietuvā elektroenerģijas ražošanas apjoms pieauga par 16% un bija 700 GWh.

Pagājušajā mēnesī Baltijas elektroenerģijas patēriņa un ģenerācijas attiecība sasniedza 73%.

Daugavas ūdens pietece turpināja iepriekšējo mēnešu pieaugumu, tomēr tā temps samazinājās. Janvārī vidējā Daugavas pietece pieauga vien par 3%, salīdzinot ar decembri, un bija 753 kubikmetri sekundē. Vienlaikus pietece saglabājās virs daudzgadu vidējā rādītāja, to pārsniedzot par 70%.

Savukārt aizvadītajā mēnesī elektroenerģijas izstrāde "Latvenergo" hidroelektrostacijās bija bez izmaiņām - 333 GWh. Tikmēr ražošanas apmēri "Latvenergo" termoelektrostacijās bija divas reizes lielāki nekā decembrī, un aizvadītajā mēnesī tika saražota 401 GWh elektroenerģijas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Neskatoties uz finanšu krīzi Rēzeknē, siltumtīklu remonts turpinās (+VIDEO)

Uzsvars tiek likts uz atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu un CO2 emisiju samazināšanu.

Ekonomika Ik gadu uz elektroenerģijas uzskaiti tiks ietaupīti vairāk nekā 11 miljoni eiro

Statistiskā verificēšana ļaus minimizēt izmaksas, jo tiks pārbaudīti tikai atsevišķi skaitītāji, turklāt turpmāk tas notiks retāk.

Ekonomika «Gazprom» akcijas cena krītas pēc lēmuma neizmaksāt dividendes

Krievijas valsts dabasgāzes lieluzņēmuma "Gazprom" akcijas cena Maskavas biržā pirmdienas vakarā kritās pēc tam, kad kļuva zināms, ka kompānija neizmaksās dividendes par 2023.gadu.

Ekonomika Austrālijā varētu būt pieprasīti Latvijas koka būvmateriāli (+VIDEO)

Zaļais kontinents ir sācis miljardu dolāru vērtu mājokļu pārbūves programmu.

Lasiet arī

Sabiedrība Elektroenerģijas vidējā cena aprīlī Latvijā samazinājusies par 9%

Elektroenerģijas vidējā cena šogad aprīlī Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 60,25 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 12% mazāk nekā martā un par 9% mazāk nekā 2023.gada aprīlī, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais elektroenerģijas tirgus apskats.

Ekonomika Būtiski mainīti principi, pēc kādiem mājsaimniecības nodod elektrību tīklā

Atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā ar maiju sāks darboties neto norēķinu sistēma, kas paredz mājsaimniecību ar saules paneļiem savstarpējos norēķinus naudas izteiksmē.

Ekonomika Latvijā pēc 2030.gada sagaidāms straujāks elektroenerģijas patēriņa pieaugums

Latvijā pēc 2030.gada sagaidāms straujāks elektroenerģijas patēriņa pieaugums, un no 2030. līdz 2035.gadam patēriņa pieaugums var sasniegt līdz pat 100%, liecina AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) uzdevumā veiktā starptautiskās auditoru kompānijas "KPMG" pētījuma rezultāti par patēriņa attīstības tendencēm Baltijas valstīs un Ziemeļvalstīs.

Ekonomika SPRK: Latvija sedz vairāk nekā 3/4 no elektroenerģijas vajadzībām (+VIDEO)

Liela daļa mājsaimniecību, kuras līgumus slēgušas laikā, kad cenas bija augstas, ir nofiksējušas šo cenu līmeni ilgākam periodam.