Latvijas augstskolas strādā pie zinātnes komercializācijas (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 12:43, 02.01.2024 0

Ir vajadzīgs uzlabot procesus abās pusēs: gan universitātēs, gan likumos un noteikumos.

 

Zinātniskās darbības likums un universitāšu intelektuālā īpašuma licencēšanas un pārdošanas likumi nosaka dažādus ierobežojumus zinātniski ietilpīgu jaunuzņēmumu dibināšanā. Iecerēts, ka grozījumi Zinātniskās darbības likumā šo jomu sakārtos, palīdzot rasties lielākam skaitam uzņēmumu ar augstu potenciālu, raksta vietne labsoflatvia.lv.

“Identificējot un analizējot līdzšinējo pieredzi, mēs esam izstrādājuši priekšlikumu Zinātniskās darbības likumam, lai, to nepārkāpjot, varētu nodot intelektuālo īpašumu komercializācijas nolūkiem, izmantojot efektīvās pārrunas,” teic Rīgas Tehniskās universitātes inovāciju prorektore Liene Briede.

Latvijas Universitātes pētnieks un tehnoloģiju pārneses eksperts, biotehnoloģiju uzņēmuma līdzdibinātājs Mārtiņš Borodušķis teic, ka likuma grozījumi ļautu vienkāršot universitātes radīta intelektuālā īpašuma licencēšanu, neejot līdz šim obligāto publiskās izsoles ceļu.

Zinātniskās darbības sektorā intelektuālā īpašuma virzīšana komercializācijai varētu notikt mērķtiecīgāk. L. Briede pieļauj, ka tas savā ziņā ir saistīts ar iziešanu ārpus komforta zonas, jo prasa savas tehnoloģijas aktīvu pārdošanas procesu. Tas universitātēs iepriekš nav aktīvi darīts. Lai situāciju mainītu, ir vajadzīgs uzlabot procesus abās pusēs: gan universitātēs, gan likumos un noteikumos. RTU strādā pie tā, lai identificētu risinājumus, kam ir komercializācijas potenciāls.

“Ir nedaudz jākoriģē pieeja un mērķtiecīgāk jāstrādā pie procesa, kas ļautu no universitātēm izrotēt šādus tehnoloģiski ietilpīgus uzņēmumus. Bez tā mēs nevaram gaidīt šādu jaunuzņēmumu jūru,” saka L. Briede.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Analītiķi Latvijā martā prognozē gada inflācijas samazināšanos līdz 3,4-3,5%

Latvijā gada inflācija šogad martā varētu būt bijusi 3,4-3,5%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 3,7%, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi.

Ekonomika Rīgas ūdens aizņemsies 70 miljonus eiro

"Rīgas ūdens" aizņemsies 70 miljonus eiro no Eiropas Investīciju bankas (EIB), lai uzlabotu un paplašinātu ūdensapgādes tīklu, pirmdien EIB grupas Latvijas pārstāvniecības atklāšanas pasākumā teica "Rīgas ūdens" valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš.

Ekonomika airBaltic valdes priekšsēdētāja Gausa alga pērn palielinājusies par 1,2%

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" valdes priekšsēdētāja Martina Gausa alga kompānijā pagājušajā gadā palielinājusies par 1,2% - līdz 838 568 eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtā amatpersonas ienākumu deklarācija par 2024.gadu.

Ekonomika Vispārējās valdības budžeta deficīts šogad prognozēts 3,1% apmērā no IKP

Vispārējās valdības budžeta deficīts šogad prognozēts 3,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk, nekā bija plānots, teikts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajā Latvijas Fiskāli strukturālā plāna 2025.-2028.gadam 2025.gada progresa ziņojumā.

Lasiet arī

Ekonomika RTU prorektors: aktīvāk sadarbosimies ar uzņēmumiem (+VIDEO)

Lielākie izaicinājumi ir kopējos pētniecības un inovāciju attīstības projektos.

Interesanti fakti RTU studenti un pētnieki izstrādājuši jaunu ūdens kartēšanas iekārtu

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) studenti attīsta autonomu peldlīdzekli jeb radaru odometrijas un ūdens kartēšanas sistēmu, aģentūru LETA informēja augstskolā.

Sabiedrība RTU studenti attīsta inovatīvu risinājumu cīņai ar lāstekām (+VIDEO)

“Rīgas namu pārvaldnieka” interesi sekmēt pētniecību un attīstību apliecina sadarbības līguma parakstīšana ar RTU.

Sabiedrība RTU ir 40. zaļākā universitāte pasaulē (+VIDEO)

Zinātnieku radītās zaļās tehnoloģijas tiek izmantotas arī Ķīpsalas studentu pilsētiņas infrastruktūrā.