Augstskolas un biznesa sektors vēl tikai mācās kopīgi sadarboties, atrast kopēju valodu un mērķi, rāda “Zināšanu pārneses barometra” rezultāti. Aptaujātie uzņēmēji apliecina, ka patlaban sadarbībā ar augstskolām tie visieinteresētākie ir kvalificētu studentu un absolventu piesaistē, kā arī darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanā augstskolu piedāvātajās mūžizglītības programmās.
70% kvantitatīvās aptaujas dalībnieku min tieši darbinieku profesionālo pilnveidi, savukārt 68% – studentu un absolventu piesaisti. Visaktīvāk uzņēmumu sadarbība notiek, uzņemot studentus praksē uzņēmumos, portālam labsoflatia.lv pauž Artūrs Zeps, Rīgas Tehniskās universitātes attīstības un finanšu prorektors.
Savukārt īpaši pēdējos gados svarīgs kļuvis augstskolu piedāvājums mūžizglītības programmās, savas zināšanas sniedzot profesionālās pilnveides programmās, lai strauji mainīgajā tehnoloģiju laikmetā strādājošie varētu iegūt jaunas zināšanas un prasmes, pēc iespējas veiksmīgāk turpinot iekļauties darba tirgū. Modernas universitātes sevi saredz kā ilggadēju attiecību uzturētāju ar absolventiem, piedāvājot viņiem augstskolā radītās zināšanas visa mūža garumā.
Tikmēr lielākie izaicinājumi ir kopējos pētniecības un inovāciju attīstības projektos, kur uzņēmumu iesaiste ir salīdzinoši zemāka. Kaut arī vairāk nekā puse (56%) aptaujāto uzņēmumu atzīst, ka sadarbībai ar augstskolām viņus motivētu piekļuve jaunām tehnoloģijām un zināšanām, tomēr tajā pašā laikā atzīst, ka sadarbība šķiet sarežģīta un lielus resursus paģēroša. Iespējams, tāpēc uzņēmumi izvēlas vienkāršākas sadarbības formas, kas, piemēram, inovāciju jomā izpaužas kā dalība inovāciju veicinošos pasākumos, piemēram, hakatonos.
Ir jādomā, kā aktīvāk veicināt sadarbību ar uzņēmumiem, kuri pagaidām ir nogaidoši un vēl nav guvuši pieredzi, strādājot ar augstskolām. Galvenais – sākt ar pirmo (mazo) soli, lai redzētu, kā sadarbības modelis strādā, un tad attiecīgi nepieciešamības gadījumā iespējas paplašināt.
Kaut arī ir nepieciešams koriģēt sadarbības formātu, tomēr svarīgi akcentēt, ka universitātes arī attīstās un spēj orientēt savu piedāvājumu visplašākajā amplitūdā atbilstoši biznesa vajadzībām, un šajā pārmaiņu procesā tām var palīdzēt tieši kopdarbība ar uzņēmumiem. Tādējādi, meklējot jaunus saskares punktus, abām pusēm būtu jāizkāpj no savas komforta zonas un jāpalūkojas uz konkrēto jautājumu no potenciālā sadarbības partnera skatupunkta. Iespējams, var pamanīt jaunu šķautni, perspektīvu un iespēju.
Ilgtermiņā gan augstskolas, gan industrija izrāda ieinteresētību sadarbībā, jautājums tikai – cik gatavi to esam realizēt praksē? “Zināšanu pārneses barometrs” ir viens no instrumentiem, kas piedāvā atbildes uz pamatjautājumiem, bet tālāka attīstība ir pašu potenciālo partneru ziņā, tā A.Zeps.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri