• Daira,
  • Dairis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


RTU studenti un pētnieki izstrādājuši jaunu ūdens kartēšanas iekārtu

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
LETA 09:20, 26.12.2024


Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) studenti attīsta autonomu peldlīdzekli jeb radaru odometrijas un ūdens kartēšanas sistēmu, aģentūru LETA informēja augstskolā.


Foto: LETA

Peldlīdzeklis, ko studenti attīsta pētnieka Artūra Ivanova vadībā, vairākkārt sekmīgi testēts Zunda kanālā. Studenti un zinātnieki turpina pilnveidot sistēmu, lai varētu veikt apsekošanas, monitoringa un citas misijas arī atklātos ūdeņos izaicinošos laika apstākļos.

Autonomiem peldlīdzekliem un ūdens platformām ir plašs lietojums, piemēram, zemūdens kabeļu, atkrastes vēja parku apsekošanā, kā arī dažādu biotopu monitoringā, norādīja Ivanovs. Ar tām var aizvietot cilvēku darbības bīstamos apstākļos.

Pētnieka vadībā studenti izstrādājuši otro peldlīdzekļa iterāciju, kam dots nosaukums "Ronis 2". No stiklašķiedras un putupolistirola izgatavotā katamarāna tipa laiva aprīkota ar vairākām GPS antenām, radariem un sensoriem navigācijai dažādās diennakts stundās un apstākļos un datu ievākšanai.

Peldlīdzekļa vadība tiek nodrošināta caur mobilo tīklu - modulāra savienojuma iekārta nodrošina savienojumu ar mobilo tīklu un bāzes staciju. "Ronis" spēj pārvietoties pa iezīmētu maršrutu bez pilota iesaistes. Tas ir aprīkots ar kameru, lai nepieciešamības gadījumā pilots varētu pārņemt "Roņa" vadību un manuāli izbraukt cauri sarežģītākiem šķēršļiem, izvairoties no sadursmēm. Pilots var atrasties pat simtiem vai tūkstošiem kilometru tālu.

Turpinot tā attīstību, plānots pilnveidot gan peldlīdzekļa autonomiju, gan datu ievākšanu. Sadarbojoties ar ārvalstu speciālistiem, studentiem un pētniekiem ir interese arī attīstīt attālinātās vadības sistēmu, kas palīdzētu atvieglot ilgstošu autonomo peldlīdzekļu vadību starptautiskos ūdeņos.

Viņi arī vēlas sekmēt jūras tehnoloģiju kopienu Latvijā, apvienojot dažādus interesentus, sadarbojoties, izstrādājot un testējot tehnoloģijas. Lai to panāktu, izstrādātais risinājums jau prezentēts gan tehnoloģiju un jūrniecības lielākajiem uzņēmumiem, gan pētniecības institūcijām.

"Baltijas jūra ir viena no piesārņotākajām pasaulē, tādēļ mēs nevaram gaidīt un ir jārada tehnoloģiski risinājumi, kā tai palīdzēt," sprieda pētnieks.

Ar ideju par autonomiem peldlīdzekļiem studenti piedalās arī konkursos un sacensībās. RTU DITEF zinātniskie asistenti Daniels Gorovojs un Aija Monika Vainiņa šogad piedalījās Eiropas pirmsakcelerācijas programmā "EIT JumpStarter", kuras finālā prezentēja ideju par integrētu sensoru sistēmu autonomiem peldlīdzekļiem.

Ar tās palīdzību zivju audzētavās var veikt automātisku monitoringu, uzlabojot to efektivitāti un samazinot darbības riskus. Šī ideja ieguva pirmo vietu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Ekonomika RTU prorektors: aktīvāk sadarbosimies ar uzņēmumiem (+VIDEO)

Lielākie izaicinājumi ir kopējos pētniecības un inovāciju attīstības projektos.

Sabiedrība RTU studenti attīsta inovatīvu risinājumu cīņai ar lāstekām (+VIDEO)

“Rīgas namu pārvaldnieka” interesi sekmēt pētniecību un attīstību apliecina sadarbības līguma parakstīšana ar RTU.

Sabiedrība RTU ir 40. zaļākā universitāte pasaulē (+VIDEO)

Zinātnieku radītās zaļās tehnoloģijas tiek izmantotas arī Ķīpsalas studentu pilsētiņas infrastruktūrā.

Ekonomika RTU ir izveidojusi darba grupu dronu nozares attīstībai (+VIDEO)

Piedalīšanās starptautiskos zinātnes un inovāciju projektos sadarbībā ar ārvalstu akadēmiskajiem un industrijas partneriem ir viens no uzdevumiem.