• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Deviņos mēnešos mājokļu kredītos izsniegti gandrīz 500 miljoni eiro

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 20:42, 29.11.2023


Šī gada deviņos mēnešos mājokļu iegādei iedzīvotājiem izsniegtā hipotekāro kredītu (ar nodrošinājumu) kopsumma sasniedz 499,4 miljonus eiro.Vidējā summa, ko iedzīvotāji aizņemas mājokļa iegādei, šogad sasniegusi 84 000 eiro, un visbiežāk (46%) tās atmaksas termiņš ir no 25 līdz 30 gadiem. Asociācija atzīmē, ka gandrīz puse (48%) aizņēmēju ir vecumā no 31 līdz 40 gadiem.

Iedzīvotāju izvēlē aizvien dominē sērijveida īpašumu iegāde, kam visbiežāk (38%) tiek ņemts hipotekārais kredīts līdz 50 000 eiro. Tam seko īpašuma iegāde vērtībā no 50 000 līdz 100 000 eiro (32%).

Tikai katrs ceturtais kredīts (24%) ar nodrošinājumu tiek ņemts summā no 100 000 līdz 200 00 eiro, kas vairāk jau atbilst īpašuma iegādei jaunajā projektā, privātmājas iegādei vai būvniecībai. Savukārt 5% kredītu pārsniedz 200 000 robežu, un vērtējami kā ekskluzīvā segmentā īpašuma iegāde.

Asociācijas pārstāvji uzsver, ka visvairāk kredītu mājokļu iegādei izsniegti augustā, kad aizsākās plašas diskusijas par atbalsta nepieciešamību mājokļu kredītņēmējiem.

Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre skaidro, ka, neraugoties uz Eiropas Centrālās bankas (ECB) realizētās inflācijas bremzēšanas programmas rezultātā pieaugušajām EURIBOR likmēm, kas pēdējā gada laikā paaugstināja aizņemšanās izmaksas mājokļu iegādei, kreditēšanu tas nav apstādinājis.

Vienlaikus Bajāre atzīst, ka šogad vērojama lielāka piesardzība - mājokļu iegādei izsniegto kredītu apjoms samazinājies par nepilnu piektdaļu jeb 18%, salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem. Bajāre norāda, ka aizdevumu ņem tie, kuriem ir pārliecība par savu spēju segt kredītsaistības neskatoties uz pieaugošo dzīves dārdzību, jo maksātspējas grūtības kopumā šobrīd ir vien 0,3% no visiem kredītņēmējiem. Tas ir vērtējams kā zems rādītājs, kāds ir pastāvējis gandrīz vienmēr un ko visbiežāk ietekmē pēkšņa darba nespēja vai darba zaudēšana.

Bajāre uzsver, ka saskaņā ar nozares apkopotajiem datiem atbalsta nepieciešamība plašā mērogā kredītņēmējiem šobrīd nav nepieciešama, lai arī lēmums par to jau teju kā pieņemts. Turklāt atbalsta noteiktie griesti kredītiem ar atlikumu 250 000 eiro vērtībā asociācijas ieskatā uzskatāma teju vai kā izšķērdība, atbalstot turīgo iedzīvotāju daļu.

"Tā vietā klientiem izdevīgāk būtu bijis turpināt vienoties ar savu banku par individuālu, ilgtermiņa risinājumu uz visu atlikušo maksājumu laiku, nevis saņemt "atlaidi" uz vienu gadu. Var teikt, ka šobrīd visiem kredītņēmējiem tiek uzsaukta ballīte uz citu rēķina, un diemžēl tie visdrīzāk būs nākotnes aizņēmēji," atzīmē Bajāre.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Šmite-Roķe: Būtu jāpaaugstina VID nepiedzenamo parādu zemākais slieksnis

Būtu nepieciešami grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas pašlaik paredz, ka VID drīkst nepiedzīt parādus, kas ir mazāki par 15 eiro, kas mūsdienās ir ļoti maza summa, intervijā aģentūrai LETA sacīja jaunā VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Ekonomika Enerģijas cenas un ģeopolitiskā nestabilitāte ir galvenie riski ekonomikai

Latvijas IKP prognoze šim gadam ir 2%. 2024.gada veidos labākas izaugsmes nosacījumus 2025.gada, kad izaugsme paātrināsies līdz 2,7%.

Ekonomika Latvijas IKP pērn samazinājies par 0,3%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pagājušajā gadā samazinājās par 0,3%, salīdzinot ar 2022.gadu.

Ekonomika Aptauja: latvietes visbiežāk krāj ceļojumiem (+VIDEO)

Šobrīd ir pieejami dažādi rīki, kas var palīdzēt ieguldītās naudas summas arī audzēt ilgākā laika periodā.

Lasiet arī

Ekonomika EM: pēdējos mēnešos ekonomikā ir krituma negatīvā ietekme (+VIDEO)

Depopulācija valstī ietekmē arī bezdarba samazināšanos.

Interesanti fakti Nākamnedēļ Latvijā vizītē ieradīsies Zimbabves parlamenta priekšsēdētājs

Vizītē Latvijā no 5.marta līdz 8.martam uzturēsies Zimbabves parlamenta priekšsēdētājs Džeikobs Frānsiss Nzvidamilimo Mudenda, informēja Saeimas Preses dienestā.

Interesanti fakti Sešās novērojumu stacijās pārspēts marta pirmās dienas siltuma rekords

Piektdien līdz plkst.16 sešās novērojumu stacijās labots 1.marta maksimālās gaisa temperatūras rekords, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Pasaule Latviešu diasporas skolu atbalstam sadalīs 104 580 eiro

Eiropas Latviešu apvienība (ELA) un Latviešu valodas aģentūra (LVA) ir izsludinājusi konkursu, kurā sadalīs 104 580 eiro atbalstu latviešu diasporas skolām Eiropā, aģentūru LETA informēja ELA pārstāve Kristīne Tjarve.