• Alise,
  • Auce
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Autopārvadātāju blokādes dēļ Latvija zaudē ap 1 000 000 eiro dienā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 12:02, 29.11.2023


"Kaitējums Latvijas tautsaimniecībai pieaug ar katru dienu," norāda Pārtikas uzņēmumu federācija.


Polijas un Ukrainas robežas blokādi sola pagarināt līdz 2024. gada februārim.

Ukrainas pusē Polijas robežas šķērsošanu gaida vidēji 1500 kravas automašīnu. Atsevišķi pārvadātāji gaida divas nedēļas, lai šķērsotu robežu.

Latvijas pārtikas nozare mēneša laikā var zaudēt eksporta apjomus vismaz 30 miljonu eiro apmērā, ja nekavējoties netiks atrisināta ārkārtas situācija ar Polijas autopārvadātāju uzsākto Ukrainas ekonomikas blokādi, uzsver Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Polijas autopārvadātāju īstenotā Ukrainas ekonomikas blokāde ar aktivitātēm uz Ukrainas un Polijas robežas, kas pasliktina situāciju arī uz citu tuvējo valstu robežām, ir būtiski ietekmējusi arī Latvijas pārtikas nozares darbību.

"Ukraina mūsu pārtikas nozarei ir svarīgs partneris gan eksportā, gan izejvielu piegādēs. Situācija uz Ukrainas un Polijas robežas un līdz ar to piegādes uz un no Ukrainu pašlaik ir neprognozējamas, pārvadājumu grafiki ir dramatiski nobīdījušies no divām dienām līdz pat vairākām nedēļām. Daudzas transporta vienības ir paralizētas, stāvot uz robežas Polijā un Ukrainā, ietekmējot arī citu eksporta līgumu izpildi. Rezultātā eksports uz Ukrainu ir būtiski kavēts, pārtikas ražotāji ir neziņā par izejvielu piegādēm, tas ietekmē ražošanu un draud ar soda sankcijām par neizpildītiem līgumiem. Tikai viena mēneša kavēšanās pārtikas nozarei var radīt vismaz 30 miljonu eiro eksporta apgrozījuma zaudējumu, kas būtu jūtams sitiens arī valsts maciņam negūto nodokļu ieņēmumu veidā," brīdina Ināra Šure.

"Līdz šim federācijā esam apzinājuši tikai sekas, ko Polijas autopārvadātāju protesta akcija diendienā rada lielākajiem Latvijas pārtikas nozares ražotājiem, kuri ir lielākie eksportētāji un izejvielu saņēmēji no Ukrainas, līdz ar to pieļauju, ka kopumā nozarē situācija varētu būt vēl traģiskāka. Protams, ka ražotāji meklē risinājumus, meklē jaunus tirgus izejvielu piegādēm, bet ir skaidrs, ka citās valstīs izejvielu cenas būs augstākas nekā Ukrainā. Tas nozīmē, ka ražotāji būs spiesti paaugstināt produktu cenas un dzīsim uz augšu inflāciju, jo politiķi nedara savu darbu," sašutumu pauž Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja.

"Šī ir tā reize, kad sagaidām ātru, izlēmīgu un efektīvu darbu no mūsu Ārlietu ministrijas. Nozare ir nepatīkami pārsteigta, ka neredzam un nejūtam risinājuma meklējumus ministra, bet vien vēstnieka līmenī. Runa ir par Latvijas ekonomiku, un mūsu Eiropas lietu un attiecību ekspertam - Ārlietu ministrijai - ir jāapliecina sava politiskā varēšana un sarunās ar Polijas amatpersonām nekavējoties jārod risinājums šai ārkārtas situācijai, jo kaitējums Latvijas tautsaimniecībai pieaug ar katru dienu," norāda Ināra Šure.

Plānojot kravu pārvadājumus uz un no Ukrainas, Latvijas ĀM aicina ņemt vērā radušos situāciju uz Polijas-Ukrainas robežas, kā arī atsevišķos punktos uz Slovākijas-Ukrainas robežas un paredzēt papildu laiku robežas šķērsošanai.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Finansējums tiks piešķirts kokapstrādei, mēbeļu nozarei, farmaceitikai (+VIDEO)

Aizdevums ar kapitāla atlaidi lielu investīciju projektu īstenošanai paredzēts vidējiem un lieliem komersantiem.

Ekonomika LTV plāno par nepilniem 10 000 eiro veikt veco alumīnija logu apkopi

VSIA "Latvijas Televīzija" (LTV) plāno par nepilniem 10 000 eiro veikt veco alumīnija logu remontu un apkopi, liecina informācija Elektroniskajā iepirkumu sistēmā (EIS).

Ekonomika Āboltiņa: Latviju interesē piesaistīt Nīderlandes investīcijas

Latviju interesē piesaistīt Nīderlandes investīcijas augsto tehnoloģiju un zaļās enerģijas nozaru izaugsmē, aģentūrai LETA norādīja jaunā Latvijas vēstniece Nīderlandē Solvita Āboltiņa.

Lasiet arī

Pasaule Polijā aizturēts bijušais ārlietu ministra vietnieks aizdomās par korupciju

Izmeklētāji Polijā trešdien paziņoja, ka ir aizturējuši bijušo ārlietu ministra vietnieku Pjotru Vavžiku aizdomās par korupciju, kas saistīta ar krāpniecību darba vīzu piešķiršanā.

Pasaule Polijas policija aizturējusi prezidenta pilī paslēpušos politiķus

Polijas policija otrdien aizturējusi divus notiesātus politiķus, kuri slēpās prezidenta pilī, sociālajā tīklā "X" paziņojusi Varšavas policija.

Pasaule Polijas jaunā valdība iztur parlamenta uzticības balsojumu

Polijas jaunā valdība premjerministra Donalda Tuska vadībā otrdien izturēja parlamenta uzticības balsojumu.

Sabiedrība Tusks sola mobilizēt Rietumus Ukrainas atbalsta turpināšanai

Centieni mobilizēt Rietumu pasauli, lai tiktu turpināts atbalsts Ukrainai, būs Polijas jaunās valdības prioritāte, otrdien sacīja nākamais Polijas premjerministrs Donalds Tusks.