• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mūsu valsts eksports arī turpmāk būs nestabils, brīdina analītiķe (VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 14:08, 17.11.2023


Bankas brīdina par investīciju klimata pasliktināšanos politiķu lēmumu dēļ.


Svārstības skars Latvijā izplatītākās nozares.

Eksports un privātās investīcijas vēl tikai cer uz atkopšanos, pauž bankas ekonomiste Līva Zorgenfreija.

Šogad redzams straujš kritums Latvijas preču eksportā, ko nosaka pasaules tirdzniecības sabremzēšanās kā arī vārga būvniecība un mājokļu tirgus partnervalstu ekonomikās. Apstrādes rūpnieku skats uz tuvāko mēnešu eksporta pasūtījumiem nav uzlabojies. Diemžēl arī pakalpojumu eksports, kas iepriekš balstīja ekonomiku, pēdējā laikā vairs neaug. Līdz ar to eksports kopumā šogad sarūk. Lai gan nākamā gada otrajā pusē atkopšanās atsāksies, eksports 2024.gadā joprojām veidos mazāku pozitīvo pienesumu ekonomikai nekā esam pieraduši redzēt.

Investīcijās visas cerības ir uz publisko sektoru, kas šogad palīdzējis būvniecībai uzrādīt spēcīgus izaugsmes tempus. ES fondi turpinās straujāk ieplūst ekonomikā arī nākamgad, kas ļauj cerēt, ka biznesa cikla vājuma brīdī publiskās investīcijas kalpos kā zināms ekonomikas balsts. Privātās investīcijas uz ģeopolitikas, neskaidrības un augsto procentu likmju fona vājinās, un prognozējam, ka atkopšanās tajās sāksies nākamā gada vidū - līdz ar ECB politikas maiņu zemāku procentu likmju virzienā.

Šis laiks ar stagnējošu ekonomiku, augstas inflācijas riskiem, ECB strauji celtajām procentu likmēm, no tā izrietošajiem paaugstinātajiem kredītmaksājumiem un komercbanku peļņu kā "dadzi acī" drīz būs cauri. Nākamgad biznesa cikls lēnām atgriezīsies atkopšanās fāzē. Tad fokusā atkal būtu jābūt tēmām par jaunu tirgu iekarošanu, konkurētspējas veicināšanu, produktivitātes audzēšanu, investīciju kāpumu un straujāku kreditēšanu.

Pastāv risks, ziņoja eksperte, ka hipotekāro kredītņēmēju atbalstam šobrīd virzītie, datos nebalstītie likumdošanas grozījumi pasliktinās investoru biznesa vides novērtējumu, samazinās uzņēmējdarbības vides prognozējamību un kavēs nākotnes kreditēšanu. Tā nebūs īstā recepte investīciju veicināšanai un straujas ilgtermiņa izaugsmes nodrošināšanai Latvijā, tā Līva Zorgenfreija.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas enerģētika ir ūdeņraža izvēles priekšā: eksperta atzinums (+VIDEO)

Valstī ir vairāki uzņēmumi, kas patērē enerģiju lielos apjomos, pastāv zināmi priekšnosacījumi "zaļai" ražošanai un patēriņam.

Ekonomika Daugavpilij industriālā parka būvniecībai piešķirti 17 miljoni euro (+VIDEO)

Projekta ietvaros tiks veikta ražošanas ēkas izbūve un pieguļošās teritorijas labiekārtošana.

Ekonomika Ekonomists: inflācija ir sakauta

Atsevišķu preču un pakalpojumu cenu kāpums vēl ir straujš, bet tas galvenokārt ir inerces rezultāts, kuras spēks nevar būt bezgalīgs. Tā ir iespēja mainīt dienaskārtību un lielāku vērību veltīt ekonomikas izaugsmes veicināšanai.

Ekonomika Latvijā ražotās «viedās» lampas ir pieprasītas Ziemeļvalstīs (+VIDEO)

Produkti ir īpaši pielāgoti polārās nakts apstākļiem.

Lasiet arī

Ekonomika Meža nozares produkcijas eksports astoņos mēnešos sarucis par 21,7%

Meža nozares produkciju Latvija šogad astoņos mēnešos eksportēja 2,256 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 21,7% mazāk nekā 2022.gada attiecīgajā periodā, liecina Zemkopības ministrijas sniegtā informācija.

Ekonomika Latvijā notiek pāreja uz jaunu sistēmu eksporta deklarāciju noformēšanai

Latvijā šodien tiek ieviesta jauna sistēma eksporta deklarāciju noformēšanai - Automatizētā eksporta sistēma, kas aizstās pašlaik izmantoto Eksporta kontroles sistēmu, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Ekonomika LIAA: Eksportētājiem zemo izmaksu priekšrocību laiks ir beidzies

Latvijas eksportētājiem zemo izmaksu priekšrocību laiks ir beidzies, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns.

Ekonomika FM: Būtisks eksporta kritums turpināsies arī nākamajos mēnešos

Sagaidāms, ka būtisks eksporta kritums turpināsies arī nākamajos mēnešos, vērtējot jaunākos Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datus, prognozēja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.