• Alfs,
  • Bernadeta,
  • Mintauts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Bāru asociācija: tūristu skaits Latvijā varētu sarukt

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:41, 07.11.2023


Latvijas Bāru asociācija (LBA) skeptiski vērtē plānotās izmaiņas Alkohola aprites likumā, kas patlaban tiek gatavotas Saeimas otrajam lasījumam.


Foto: twitter

Asociācijas valdes loceklis Oskars Ikstens pauda viedokli, ka plānotās izmaiņas šķietami ir ļoti sasteigtas un nepārdomātas, turklāt sarunu procesā netika ņemts vērā industrijas viedoklis, un nozare netika aicināta uz konstruktīvu diskusiju.

"Viss ir pieņemts lielā steigā un ļoti šaurā cilvēku interešu grupā," sacīja Ikstens, piebilstot, ka patlaban ir daudz neskaidrību, kā arī nav pētījumu par iespējamo lēmumu ietekmi uz bāru, restorānu un viesmīlības industriju.

Cita starpā Ikstens sacīja, ka lielai daļai bāru varētu nākties slēgt durvis, jo tie ir koncentrējušies uz gados jaunākiem klientiem, piemēram, studentiem, kā arī turpmāk būs grūti savlaicīgi atrast un apmācīt vīnziņus, jo skolot gados jaunu vīnzini bez vīna degustēšanas ir praktiski neiespējami.

Tāpat LBA valdes loceklis akcentēja iespējamās grūtības izklaides industrijā, kur mūzikas festivāliem un kultūras pasākumiem būs ne tikai mazāki ieņēmumu, bet palielināsies arī izdevumi, pieaugot izmaksām.

Arī tūristu skaits Latvijā varētu sarukt, paredz Ikstens.

"Diemžēl pēc Covid-19 ierobežojumu pieredzes, kad cilvēki nevarēja pulcēties, mēs redzējām nelegālo pasākumu eksplozīvu pieaugumu," pauda Ikstens, piebilstot, ka šajā laikā darbu sāka pilnīgi jauna pagrīdes industrija, kur ar šifrēto saziņas aplikāciju palīdzību gandrīz ik dienas notika nelegāli pasākumi.

"Skandināvijas valstis ir lielisks piemērs, kur alkohola tirdzniecība ir ierobežota veikalos, bet ne viesmīlības industrijā," norādīja Ikstens, piebilstot, ka šāds risinājums būtu samērīgāks.

Tostarp viņš minēja, ka lielveikalos nav ierobežojumu klientam, kurš jau ir dzērumā, tirgot alkoholu, kamēr bāros un krogos ir kontrolēta vide - alkoholiskie dzērieni ir ne vien dārgi, bet arī netiek pieļauta pārmērīga alkohola lietošana.

Jau ziņots, ka otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē turpinās vērtēt grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz alkoholisko dzērienu pieejamības mazināšanu. Sēdē paredzēts skatīt iesniegtos priekšlikumus pirms otrā lasījuma.

Savukārt Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē otrdien padziļināti skatīs priekšlikumus, kas paredz vairāk ierobežot alkohola tirgošanas laiku.

Tāpat vēstīts, ka ar kopā virzītajiem grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā Veselības ministrija (VM) vēlas samazināt alkohola patēriņu Latvijas iedzīvotāju vidū, kā arī ilgtermiņā samazināt ar alkohola lietošanu saistīto slimību īpatsvaru un mirstību no alkohola lietošanas radītajām sekām, piemēram, aknu cirozes, satiksmes negadījumiem, noslīkšanas, traumām, pašnāvībām un citām sekām.

Likumprojekts Saeimā tika virzīts iepriekšējās veselības ministres Līgas Meņģelsone darbības laikā.

Iecerētās izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredz alkoholisko dzērienu pieejamības mazināšanu, reklāmas un mārketinga ierobežošanu, kā arī papildu aktivitātes sabiedrības informēšanas un izglītošanas jomā.

Piemēram, alkoholisko dzērienu marķējumā paredzēts iekļaut informāciju var arī ar QR kodu par uzturvērtību un sastāvdaļu sarakstu, kā arī piktogrammas, kas brīdina nelietot alkoholiskus dzērienu grūtniecības laikā un vadot transportlīdzekli.

Tāpat plānots aizliegt azartspēļu organizēšanas vietās piedāvāt alkoholiskos dzērienus par brīvu, tos tirgot un lietot pie azartspēļu iekārtām un galdiem, izvietot brīdinājuma informāciju mazumtirdzniecības vietās ar šādu tekstu "Alkoholisko dzērienu lietošanai ir negatīva ietekme uz veselību, alkoholiskos dzērienus nedrīkst pārdot nepilngadīgām personām, kā arī nepilngadīgas personas nedrīkst tos iegādāties, lietot un glabāt".

Vienlaikus plānots aizliegt tirgot alkoholiskos dzērienus, kuros spirta daudzums pārsniedz 22%, plastmasas (PET) iepakojumā un tilpumā, kas mazāks par 0,2 litriem.

Tāpat paredzēts palielināt vecumu, no kura iespējams iegādāties alkoholiskos dzērienus, līdz 20 gadiem.

Līdztekus tiks lemts arī par laika ierobežojumiem alkohola tirdzniecībai veikalos, sabiedriskās ēdināšanas vietās un bāros.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Naftas cenas krītas cerībā uz deeskalāciju Tuvajos Austrumos

Naftas cenas pasaulē pirmdien kritās, tirgus dalībniekiem cerot uz deeskalāciju Tuvajos Austrumos, neraugoties uz Irānas triecienu Izraēlai.

Ekonomika Eksperts: vairāk nekā puse pircēju Latvijā krīt uz reklāmas baneriem (+VIDEO)

Šobrīd uzņēmumiem, lai veicinātu zīmola atpazīstamību un pārdošanu, nav vēl labāka un efektīvāka rīka kā internets.

Ekonomika ASV: Baltijas valstu energosistēmas pašlaik ir diezgan drošas

Baltijas valstu energosistēmas pašlaik ir diezgan drošas, intervijā aģentūrai LETA uzsvēra ASV valsts sekretāra vietnieks energoresursu jautājumos Džefrijs Pjats, kurš pagājušajā nedēļā apmeklēja Baltijas valstis.

Ekonomika Rīgā diskutēs par Centrāltirgus attīstības modeļiem

SIA "Rīgas nami" un Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības koncepcijas izstrādātājs SIA "Wealth.Investments" 18.aprīlī organizēs diskusiju par Rīgas Centrāltirgus nākotnes attīstības scenārijiem un iespējamo tirgus funkciju paplašināšanos.

Lasiet arī

Ekonomika Saeima aizliedz pārdot alkoholu personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja priekšlikumu grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka alkoholiskos dzērienus būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem.

Sabiedrība Alkohola patēriņš pērn Latvijā sarucis par 3,2%

Absolūtā alkohola patēriņš 2023.gadā Latvijā samazinājies par 3,2%, pauda Latvijas Alkohola nozares asociācijā (LANA).

Ekonomika Latvijā pērn saražots par 18,8% mazāk alkoholisko dzērienu

Pērn Latvijā saražoti 52,19 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu, un, salīdzinot ar 2022.gadu, 2023.gadā saražots par 18,8% mazāk alkoholisko dzērienu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sabiedrība KM pauž atbalstu alkoholisko dzērienu reklāmas visaptverošiem ierobežojumiem

Kultūras ministrija (KM) pauž atbalstu alkoholisko dzērienu reklāmas visaptverošiem ierobežojumiem, kas līdz ar pārējām platformām ietvertu arī mazumtirdzniecības vietas.