2024.gadā plānots, ka iepakojuma atdošanas īpatsvars sasniegs jau 85%, bet pēc tam tuvosies 90%.
Pagaidām tā nav, atzina uzņēmējs Miks Stūrītis. Neskatoties uz fundamentālām izmaiņām Latvijas iedzīvotāju patēriņa paradumos, ierobežojošie faktori joprojām saglabājas.
"Diezgan būtiska daļa no nenodotā iepakojuma ir saistīta ar pārrobežu tirdzniecību. Skārdenēm tie ir pat līdz 10% no Latvijā pārdotā apjoma. No kopējā iepakojumu skaita tie ir 2-4%. Savukārt pārējie iepakojumi ir tie, kuri tiek sabojāti, tiek izmesti sadzīves atkritumos atkritumu maisiņos kopā ar kartupeļu mizām un citiem atkritumiem, un tos neviens nesašķiro.
Vienlaikus vides organizāciju veiktie auditi un izpētes liecina, ka vide ir kļuvusi tīrāka. Tas arī ir pats galvenais depozītu sistēmas mērķis, jo iepriekš viens no galvenajiem piesārņojumu veidiem dabā bija tieši iepakojumi. Ikvienā talkā 70% no tā, kas tika savākts ceļmalās, bija tieši iepakojums - bundžas, plastmasas pudeles. Tagad tas ir beidzies.
Tas pierādās ar vēl vienu faktu. Sākotnēji depozīta sistēmā nebija iekļauts alkohola kokteiļu iepakojums, un, ja citi iepakojuma veidi no vides jau pazuda, tad šīs pudeles vēl bija sastopamas. No janvāra arī šīs pudeles ir iekļautas depozīta sistēmā, un ir redzams, ka no vidē esošajiem atkritumiem tās praktiski ir pazudušas.
Turklāt pētījumi arī liecina, ka 2022.gadā ieviestā depozītu sistēma un apjomīgā informēšanas kampaņa ir labvēlīgi ietekmējusi atkritumu šķirošanu kā tādu. Depozīta sistēmā ir arī finansiāla motivācija, kas jau spiež cilvēku paskatīties, kas ir viņa atkritumos. Un daudzi, kas iepriekš atkritumus nešķiroja, saprata, ka nav īpaši grūti atsevišķi atlasīt ne tikai depozīta iepakojumu, bet arī citus šķirošanai paredzētos atkritumu veidus. Tāpat ir prasība, ka pie depozīta punktiem ir jābūt arī šķiroto atkritumu konteineriem. Primāri gan tas bija paredzēts, īpaši sākuma periodā, lai būtu kur izmest bojātos un tos iepakojumus, kuriem nebija depozīta zīmes, bet cilvēki ātri atskārta, ka tur ir punkti, kur atbrīvoties no šķirošanai paredzētajiem atkritumiem, jo daudziem joprojām šādas iespējas nav", - tā Miks Stūrītis.
Tomēr uzņēmējs uzsvēra, ka izveidotajai depozīta sistēmai ir pozitīva ietekme uz Latvijas vidi.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri