• Aleksejs,
  • Aleksis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vidējais ikmēneša hipotekārāis maksājums Rīgā ir pieaudzis par aptuveni 115 EUR

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 13:51, 23.09.2023


Tirgus aktivitāte otrajā ceturksnī mazliet atguvās, ziņo eksperti.


Jaunie mājokļu projekti Rīgā sadārdzinās.

Mājokļu pieejamības kritums Baltijas valstu galvaspilsētās turpinājās, un vēl arvien galvenais iemesls tam bija augstās procentu likmes, ziņo Swedbank Baltijas mājokļu pieejamības indekss (MPI).

Rīgā mājokļi saglabājas pieejami - indeksa vērtība bija 145.8 - krietni augstāk par kaimiņvalstu rezultātu. Šāda vērtība nozīmē to, ka tādas mājsaimniecības, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto mēneša algai Rīgā un kura vēlas iegādāties 55 m2 lielu dzīvokli, ienākumi bija teju par 46% augstāki, nekā tas būtu nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem. Kopumā, salīdzinot ar situāciju pirms gada, indeksa ietvaros aprēķinātais vidējais ikmēneša hipotekārā kredīta maksājums ir pieaudzis par aptuveni 115 EUR.

Rīgā vidējā mājsaimniecība ar kredīta palīdzību joprojām var atļauties iegādāties dzīvokli, pauž eksperti. Tomēr rīdzinieku, kas apsver pēc 2000.gada būvēta vai renovēta mājokļa pirkumu, var gaidīt vilšanās. Dzīvoklis šajā segmentā pirmo reizi kopš 2014.gada vidējai mājsaimniecībai nav pa kabatai. Šī gada rudenī tiks sasniegts mājokļu pieejamības zemākais punkts. Taču pie apvāršņa ir cerība - tālāks procentu likmju kāpums netiek prognozēts, un kritumu gaidām jau nākamā gada vēlā pavasarī. Papildus tam, algu kāpumam turpinot apsteigt dzīvokļu cenu pieaugumu, mājokļu pieejamība uzlabosies.

Tirgus aktivitāte otrajā ceturksnī mazliet atguvās, transakciju skaitam augot par 5,6%, salīdzinot ar pagājušo ceturksni, un saglabājoties nemainīgam pret pērno gadu. Apjomi pieauga visos apskatītajos segmentos, un visbūtiskākais kāpums bija jaunajiem un renovētajiem mājokļiem ārpus Rīgas centra, kas gan bija saistāms ar dažu iepriekš pabeigtu jauno projektu nodošanu ekspluatācijā. Rezervāciju tempi arvien nav pieauguši, un nereti potenciālie pircēji sagaida mājokļu celtniecības pabeigšanu.

Vidējā svērtā dzīvokļu cena pirmo reizi pēdējo piecu gadu laikā piedzīvoja kritumu, sarūkot par 1,8% pret attiecīgo periodu pērn. Cenu lejupslīde bija vērojama pirms 2000.gada būvēto, galvenokārt - sērijveida dzīvokļu segmentā. To cena gada ietvaros samazinājās par 6,3%, taču, salīdzinot ar šī gada pirmo ceturksni, cenas stabilizējās. Savukārt pēc 2000.gada būvētu vai renovētu dzīvokļu segmentā cenu gada pieauguma temps saruka no 16% iepriekšējā ceturksnī, līdz 7% gada otrajā ceturksnī. Jaunuzcelto dzīvokļu segmentā cenu kritums nav gaidāms, jo būvniecības izmaksas joprojām ir ļoti augstos līmeņos.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Valsts autotirgū ir jūtamas īpašu cenu piedāvājumu gaidas (+VIDEO)

Latvijā izplatītākā mašīnas krāsa ir pelēka.

Ekonomika 5G jūras sakaru attīstība tika demonstrēta uz ledlauža «Varma» (+VIDEO)

Vienlaikus kuģu komunikācijai hidrogrāfijas mērījumu drons “Otter” pārraidīja gultnes mērījumus un videopārraidi notiekošajam uz ūdens.

Ekonomika Ko pirkt ar kredītu: ezers Latgalē vai dzīvoklis Spānijā (+VIDEO)

Bankas Baltijas reģionā nepieņem nekustamā īpašuma ķīlas ārpus konkrētās valsts teritorijas.

Ekonomika Pārtikas produktus no Krievijas pirmajā pusgadā Latvijā ieveda 67 uzņēmumi

Pārtikas produktus un barību no Krievijas šogad pirmajā pusgadā Latvijā ieveda 67 uzņēmumi, savukārt no Baltkrievijas pārtikas produktus un barību importēja 36 uzņēmumi, ziņo Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Lasiet arī