• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kā šogad ar āboliem? Izrādās, ražu būtiski ietekmējusi krusa

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 09:35, 21.09.2023


Šogad Latvijā ābolu raža ir mazāka nekā pagājušajā gadā, atzina aptaujātie ābolu audzētāji.


Foto: LETA

Tostarp SIA "Pūres dārzi" īpašnieks Edmunds Grīnbergs stāstīja, ka rudens ābolu raža, lai gan kvalitatīvāka, ir būtiski mazāka nekā gadu iepriekš. To galvenokārt ietekmēja krusa, no kuras uzņēmuma dārzi šogad cieta trīs reizes.

Viņš piebilda, ka arī sausums un pavasara salnas ietekmēja ražu, bet atšķirībā no krusas un salnas, dārzu īpašnieki pret sausumu var cīnīties. Turklāt salnas ietekmēja tikai atsevišķas šķirnes.

Vienlaikus Grīnbergs stāstīja, ka arī vietējo ābolu patēriņš ir "neiepriecinoši mazs".

Viņš atzina, ka vietējiem ražotājiem cenas ziņā ir grūti konkurēt ar āboliem, kas tiek ievesti no Polijas un ir lētāki, lai gan uzņēmuma veikalā, piemēram, ir arī novērots, ka iedzīvotāji priekšroku dod lielākiem āboliem, kas nereti ir dārgāki, nevis mazajām un vidējām šķirnēm.

Tāpat "Pūres dārzu" īpašnieks piebilda, lai gan uzņēmumam ir laba sadarbība ar mazajiem un vidēja izmēra veikaliem, ir grūti iztikt bez lielajiem lielveikalu tīkliem, bet augļkopji vēlētos lielāku izpratni no lielajiem veikaliem. Patlaban lielveikali ir samazinājuši iepirkumu cenas līdz līmenim, kad atsevišķi ražotāji nevēlas realizēt par tik zemām cenām.

Grīnbergs skaidroja, ka zemās iepirkumu cenas neatbilst ābolu audzētāju izmaksām, piemēram, algām ābolu vācējiem un elektrībai ābolu uzglabāšanai.

Vienlaikus Grīnbergs stāstīja, ka "Pūres dārzi" savus augļus realizē arī programmā "Piens un augļi skolai", un pauda cerību, ka šogad programma notiks ilgāk nekā pērn.

Kooperatīva "Zelta ābele" valdes priekšsēdētājs Gints Neimanis aģentūrai LETA stāstīja, ka patlaban audzētāji nesteidzas ar ābolu realizāciju un novāktie āboli tiek atlikti glabāšanai. Laika apstākļi ražas darbiem pagaidām bijuši labvēlīgi.

Viņš teica, ka, lai gan no audzētājiem nav saņemtas lielas sūdzības par darbinieku trūkumu, atrast darbiniekus kļūst arvien grūtāk un problēma katru gadu kļūst tikai akūtāka.

Tāpat Neimanis norādīja, ka ābolu ražu dažādos reģionos ļoti atšķiras. Galvenokārt ražas atšķirības veicināja laika apstākļi, tostarp gan lielgraudu krusa, gan parastie krusas negaisi.

Kooperatīva vadītājs skaidroja, ka patlaban ābolu cenas ir samazinājušās, bet cenu svārstības galvenokārt ietekmē mazie audzētāji, kuriem nav noliktavu, kur ābolus ilgstoši uzglabāt, tāpēc veikaliem produkcija tiek pārdota lētāk.

Viņš paredzēja, ka vēlāk, kad mazie audzētāji visu produkciju būs realizējuši, cenas atkal kāps. Patlaban, pēc Neimaņa aplēsēm, ābolu cena ļaus audzētājiem šajā sezonā strādāt virs pašizmaksas.

Neimanis arī norādīja, ka nozarē problēmas jau ilgstoši sagādā vairumtirgotāji, kuri importēto produkciju pārdod kā Latvijas. Vienlaikus arī tuvākajās Eiropas valstīs ābolu raža šogad samazinājusies. Lietuvā un Polijā ābolu šogad varētu būt par trešdaļu mazāka nekā ierasts, tādēļ Neimanis apsvēra iespēju, ka arī importa spiediens uz vietējo produkciju nebūs tik spēcīgs.

"Zelta ābele" vadītājs norādīja, ka arī Latvijā ābolu raža būs mazāka, bet precīzākas aplēses varēs pateikt vien oktobrī, kad rudens ābolu vākšana būs noslēgusies.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Pūres dārzi" apgrozījums pagājušajā gadā bija 301 945 eiro, kas ir 2,1 reizi mazāk nekā gadu iepriekš, kā arī kompānija cieta zaudējumus 91 754 eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš. Kompānija ir reģistrēta 1994.gadā, un tās pamatkapitāls ir 165 704 eiro. Kompānijas lielākais īpašnieks ir Grīnbergs (81,28%), kā arī uzņēmums pieder vēl deviņām privātpersonām.

Savukārt "Zelta ābele" reģistrēta 2008.gadā un apvieno septiņas saimniecības un uzņēmumus, kas nodarbojas ar augļu un ogu ražošanu un tirdzniecību. Kopējā biedru apsaimniekotā platība ir aptuveni 300 hektāru.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvija ir viena no pirmajām valstīm ES, kas ieviesa zibmaksājumus (+VIDEO)

Mūsu valstī ir atrasta lieliska alternatīva skaidrai naudai un maksājumu kartēm, norāda eksperti.

Ekonomika Valmieras novadā tiek piedāvāts attīstīt biznesu senajos īpašumos (+VIDEO)

Kokmuižas kūts ēka ar tai piegulošo vēsturisko uzbrauktuvi celta 1866. gadā.

Ekonomika Lidostas Rīga apgrozījums deviņos mēnešos pieaudzis par 30,8%

Lidosta "Rīga" šā gada deviņos mēnešos strādāja ar 54,512 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 30,8% vairāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, vienlaikus uzņēmuma peļņa pieauga par 72% - līdz 5,268 miljoniem eiro, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Ekonomika «RB Rail»: Rīga pilnīgi noteikti būs dzelzceļa līnijas «Rail Baltica» sastāvdaļa

Rīga pilnīgi noteikti būs dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" sastāvdaļa, tādēļ pašlaik vajadzētu diskutēt nevis par šo jautājumu, bet gan par to, kur piesaistīt finansējumu, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk, intervijā aģentūrai LETA uzsvēra "Rail Baltica" projekta ieviesēja AS "RB Rail" valdes priekšsēdētājs, izpilddirektors Marko Kivila.

Lasiet arī

Sabiedrība Brīdina par lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni uz ceļiem

Visā Latvijas teritorijā turpinās ražas novākšana un labības kulšanas darbi, tāpēc uz autoceļiem ir vērojams lielāks lauksaimniecības lielgabarīta tehnikas skaits, aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC) pārstāvji.