• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas pārtikas ražotāju konkurētspēja samazinās nodokļu nesamērības dēļ

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 06:21, 12.09.2023


Galvenais faktors, kas apgrūtina pārtikas ražošanu Latvijā, ir nodokļu nesamērīgums starp Baltijas valstīm, intervijā aģentūrai LETA norādīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.


Foto: LETA

Kā skaidroja Šure, Latvijas ražotāji nodokļos samaksā vairāk nekā tādi paši ražotāji Lietuvā un Igaunijā, tādēļ "konkurētspēja ir, kāda ir, - jeb tādas nav".

Vienlaikus viņa pieminēja, ka, lai gan izejvielu cenu krīze ir apstājusies un pierimusi, karš Ukrainā turpinās un ir daudz neskaidrību graudu un pārtikas cenās.

"Mūsu gadījumā svārstības pret šodienu izejvielām ir 10-20% atkarībā no reģiona, sausuma un klimatiskajām pārmaiņām. Labā ziņa ir tā, ka izejvielu cenas nav dubultā, kā tas bija pagājušajā gadā," teica LPUF pārstāve. Pēc viņas teiktā, patlaban visvairāk izejvielu dārdzību izjūt saldumu ražošana, konditoreja un kakao produkti.

Šure skaidroja, ka inflācijas rādītāji Latvijā un kaimiņvalstīs bija vieni no visaugstākajiem Eiropā, jo valstu atkarība visās jomās, tostarp enerģētikā, no Krievijas bija vislielākā.

Tikmēr pārtikai inflāciju ietekmē gan minētais nodokļu nesamērīgums, gan darbaspēka trūkums, kas patlaban ir lielākā pozīcija, kas ietekmē cenas veidošanu, norādīja Šure.

"Izejvielas palika lētākas, tomēr darbaspēks palika daudz dārgāks, un, lai noturētu darbaspēku un ražotu, algas ir jāceļ," skaidroja Šure. Viņa prognozēja, ka pārtikas ražošanā algu pieaugums šogad vidēji būs aptuveni 15%.

Tāpat Šure brīdināja, ka cena neveidojas tikai no izejvielām, bet arī pārējiem resursiem, tāpēc nevar apgalvot, ka kopumā pārtikas cenas būs stipri lētākas.

"Šogad mēs varam izdzīvot tādā stabilizācijas gadā, jo nav tā, kā bija 2022.gadā, kad sadārdzinājās visas pozīcijas - iepakojums, darbaspēks, izejvielas un energoresursi dubultā. Tādēļ pašlaik mēs varam runāt par relatīvi stabilu gadu," atzina Šure.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Eksperts stāsta, kā iegādāties lietotu traktoru (+VIDEO)

Pēdējo gadu laikā finansiālā situācija mazinājusi saimniecību spēju uzņemties jaunas kredītsaistības.

Ekonomika Zelta cena sasniedz jaunu rekordu

Zelta cena pirmdien sasniedza jaunu rekordu, kamēr ASV dolāra vērtība turpināja kristies, tirgos valdot bažām par ASV prezidenta Donalda Trampa ievedmuitas tarifu politiku un strīdu ar Federālo rezervju sistēmu.

Ekonomika Latvijas Bankas ekonomisti: Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk

Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk, jo algu kāpums vairs nav tik straujš kā pērn, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Ieva Opmane un Andrejs Bessonovs.

Ekonomika Valmieras Industriālajā parkā uzsākta dzelzceļa būvniecība (+VIDEO)

Noritējušas izsoles divām esošajām rūpnieciskās apbūves teritorijām 23,7 ha un 12 ha platībā.

Lasiet arī

Ekonomika Tirgotāji: pārtikas tēriņiem ir pastāvīga samazināšanās tendence (+VIDEO)

Latvijā ir mazaizsargātas patērētāju grupas, par kuriem rūpējas Labklājības ministrija un pašvaldības.

Interesanti fakti Kam jābūt ledusskapī 1.gada dienā (+VIDEO)

Īpaši pieprasīti būs gāzētie dzērieni.

Ekonomika Jelgavas zirņu proteīna ražošana sola ap 150 miljonu eiro ieguldījumus (+VIDEO)

Tas padara to par lielisku izvēli tiem, kas vēlas palielināt olbaltumvielu uzņemšanu, īpaši vegāniem, veģetāriešiem un sportistiem.

Ekonomika Latvijā 31% iedzīvotāju izdevumi par pārtiku ir būtiski pieauguši

Baltijas valstu iedzīvotāji patlaban izjūt būtisku pārtikas sadārdzināšanos - 31% Latvijā, 33% Igaunijā un 26% Lietuvā atklāj, ka cenu kāpuma dēļ var atļauties mazāk pārtikas pirkumu nekā līdz šim, informē bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veikto aptauju.