Zemkopības ministrs Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts") intervijā VS.LV sacīja: sākotnējās ražas prognozes liecina, ka graudu kopraža 2 916 tūkst. tonnas varētu būt par 10% zemāka nekā 2022. gadā.
Maijā izteiktās prognozes bija pesimistiskākas, kas paredzēja ražas samazinājumu par 19% ziemājiem. Prognozes sagatavoja ZM eksperti, ņemot vērā LLKC lauku apsekojumus.
"Ekstrēmi sauso laika apstākļu dēļ 2023. gada aprīlī – jūnijā, atsevišķiem graudaugiem gaidāms būtisks ražības samazinājums, piemēram, ziemas kviešiem paredzams ražības samazinājums par 11%, ziemas miežiem par 17% vasaras kviešiem -15 %, vislielākais kritums būs vasaras miežiem - 20%", - pauž ministrs.
"Kopražas izmaiņas atšķirsies no ražības rādītājiem, ko nosaka platību atšķirības. Vasaras miežu kopražas samazinājums būs -16%, tas būs mazāks nekā ražības samazinājums, jo palielinājušās kopplatības. Ziemas kviešiem savukārt kopražas samazinājums būs lielāks, attiecīgi -14%, jo platības nedaudz samazinājušās".
"Lielākais kopražas kritums, neskatoties pat uz ražības pieaugumu, būs vasaras rapsim, attiecīgi par 50%, jo vairāk nekā 2 reizes ir samazinājušās sējumu platības. Mitruma trūkuma dēļ var veidoties sīki graudi un slikta kvalitāte. Ziemas kvieši ir nozīmīgākā labības kultūra, jo ar tiem katru gadu tiek apsētas lielākās platības Latvijā, un šāds kopražas samazinājums vēl vairāk pasliktinās Latvijas graudaugu un rapšu ražotāju sarežģīto situāciju. Nākamā ziemāju ražas prognoze tiks veikta jūlija beigās, savukārt augustā – vasarāju ražas prognoze".
Vienlaikus ZM paredz, ka graudu un rapšu iepirkuma cena līdz 2023.gada ražas novākšanai varētu pazemināties vēl par 25% salīdzinājumā ar 2023.gada aprīļa vidējo iepirkuma cenu Latvijā. Vienlaikus graudu iepirkuma cena Latvijā kopš 2022.gada jūnija piedzīvo pakāpenisku samazinājumu, un kopš 2022.gada jūlija ir zemākā starp Eiropas Savienības (ES) valstīm.
Kā norāda ministrijas pārstāvji, graudu cenas samazināšanos veicina tas, ka pasaulē graudu raža 2022.gadā bija laba un prognozes par 2023.gada ražu saglabājas labas, kā arī pasaules un ES tirgū nonāk Ukrainas graudi. Ministrijā piebilst, ka līdztekus tam Krievijas graudu eksports pasaulē 2023.gada martā un aprīlī sasniedza rekorda apjomu, un līdz jaunās sezonas sākumam Krievijai saglabāsies lētākā cena pasaules tirgū.
Tostarp Latvijā 2022.gadā ir ievērojami palielinājies graudu imports no Krievijas - kviešu imports par 414%, kukurūzas par 128% un rudzu par 32% salīdzinājumā ar 2021.gadu. Papildus Krievijas kviešu importam arī no Kazahstānas importēto kviešu apjoms 2022.gadā palielinājās par 39% salīdzinājumā ar 2021.gadu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri