• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kā rīkoties, lai uzkrāto pensiju saņem tuvinieki

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 11:49, 10.05.2023


Pensijas uzkrājumu iedzīvotāji Latvijā sāk veidot no darba gaitu uzsākšanas brīža, tomēr liela daļa sabiedrības joprojām nezina, kā iespējams savu uzkrājumu novēlēt tuviniekiem gadījumā, ja pašam neizdodas sasniegt pensionēšanās vecumu.


Foto: Freepik

"Pensijas uzkrājuma mantošanas jautājums ir jāsakārto ikvienam - gan tiem, kam tuvojas pensionēšanās vecums, gan tiem, kuriem vēl līdz tam jāgaida krietni ilgāk. Strādājot algotu darbu, vērā ņemamu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu iespējams izveidot jau ap 35 gadu vecumu, tāpēc ir tikai loģiski, ja šis jautājums ar pāris klikšķu palīdzību internetā tiek sakārtots laicīgi, lai neparedzētu apstākļu gadījumā uzkrātie līdzekļi paliek ģimenes vai tuvinieku rīcībā," uzsvēra Bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis.

Novēli vairākām personām - mantošana Civillikumā noteiktajā kārtībā

Ja savu pensijas uzkrājumu vēlies nodot vairākām personām, tad risinājums ir kapitāla novēlēšana Civillikumā noteiktā kārtībā. Šī iespēja paredz procesu, kurā jāiesaista zvērināts notārs un kurā pieteikumu uz mantojumu var izvirzīt vairāki potenciālie mantinieki. Šis process var prasīt ilgāku laiku, taču mantotos līdzekļus var saņemt gan bankas kontā, gan pievienot mantinieka pensijas 2. līmeņa uzkrājumam.

Pievieno citas personas pensijas uzkrājumam

Otra izvēles iespēja ir novēlēt savu pensijas uzkrājumu, pievienojot to izvēlēta cilvēka pensijas 2. līmeņa uzkrājumam. Tas nodrošina iespēju izvēlēties tuvinieku, kuram, sasniedzot pensijas vecumu, būs iespēja saņemt lielāku pensiju. Šis risinājums var kalpot kā labs instruments, gādājot par kāda tuvinieka pārticīgākām vecumdienām.

Jāņem vērā, ka norādītajai personai jābūt pensiju 2. līmeņa dalībniekam. Ja miršanas fakta reģistrēšanas dienā attiecīgā persona nebūs 2. līmeņa dalībnieks, tad kapitāla mantošana norisināsies Civillikuma noteiktajā kārtībā.

"Nodrošināties pret dažādiem negatīviem scenārijiem iespējams vienmēr, taču jāņem vērā, ka, sasniedzot pensijas vecumu, mantinieka norādīšanas izvēle vairs nebūs spēkā. Pagarināt mantošanas laiku arī pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanas var, izmantojot mūža pensijas apdrošināšanas polisi - tā jānoslēdz pusgada laikā pēc pensijas vecuma sasniegšanas," norādīja Purgailis.

Kas notiek, ja neizvēlas mantošanas veidu?

Ja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nav informēta par nevienu no iepriekš minētajiem mantojuma risinājumiem, tad 2. pensiju līmeņa dalībnieka nāves gadījumā uzkrājums automātiski nonāks kopējā valsts pensiju budžetā. Vienlaikus līdzšinējais uzkrājuma apjoms tiks ņemts vērā, lai aprēķinātu apgādnieka zaudējuma pensiju, kas būtu aktuāla aizgājēja nepilngadīgajiem bērniem.

Var mantot arī pensiju 3. līmeni

Ja tuvinieks ir brīvprātīgi veicis iemaksas pensiju 3. līmenī, tad nāves gadījumā tiesības saņemt uzkrāto kapitālu būs cilvēka mantiniekiem, ja vien dalības līgumā nav norādītas citas personas, kas saņems uzkrājumu ārpus mantojuma kārtības.

Kā novēlēt pensiju?

• Aizpildot VSAA adresētu "E-Iesniegums pensiju 2.līmeņa dalībnieka izvēlei par uzkrātā kapitāla mantošanu" portālā latvija.lv.

• Klātienē jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros.

• Pa pastu, ja izdarīta izvēle ieskaitīt uzkrāto valsts pensiju speciālajā budžetā vai atstāt mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Iecavā saules ganībās jau ir 100 aitas (+VIDEO)

Tas varētu būt viens no risinājumiem, kā veiksmīgi apsaimniekot un izmantot apbūvēto teritoriju.

Ekonomika Ministrs brīdina: valdībai var nākties meklēt ietaupījumus miljoniem eiro apmērā

Līdz augustam kopā ar politiskajiem un sociālajiem partneriem plānots izstrādāt un vienoties par rīcības plānu, ko darīt ar nākamā gada budžetu.

Ekonomika Saules paneļu saražotās elektroenerģijas daudzums maijā pieaudzis trīs reizes

Latvijā saules paneļu saražotās un sadales sistēmā nodotās elektrības daudzums šogad maijā pārsniedza 60 gigavatstundu (GWh), kas ir trīs reizes vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, informēja Latvijas elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkls" pārstāvji.

Ekonomika Ienākumi aug: LU eksperti 2024. gadā prognozē algu kāpumu par 7,5% (+VIDEO)

Prognoze rāda, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija varētu virzīties uz bāzes pensijas noteikšanu visiem pensionāriem

Ņemot vērā kopumā zemos pensiju apmērus un to prognozēto vēl zemāku atvietojuma līmeni nākotnē, nepieciešams virzīties uz "bāzes pensijas" noteikšanu visiem vecuma pensijas saņēmējiem - līdzīgi, kā tas jau ir gan Igaunijā, gan Lietuvā, tikšanās laikā atzinuši Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvji, labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS).

Sabiedrība Pensionāru federācija atbalsta visa pensijas apmēra indeksāciju

Latvijas Pensionāru federācija atbalsta ieceri indeksēt visu pensijas apmēru, ievērojot inflāciju un algu indeksu valstī, aģentūrai LETA sacīja federācijas priekšsēdētājas vietniece Vija Brikmane.

Sabiedrība Labklājības ministrs cer indeksēt visas pensijas 100% apmērā

Viens no risinājumiem varētu būt indeksēt visas pensijas 100% apmērā, kas dotu apmēram 25% pensionāru ikgadēju pensijas pieaugumu, intervijā sacīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Sabiedrība Vairākums Latvijas iedzīvotāju pensijas vecumā nevēlas strādāt

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju savas vecumdienas vēlētos pavadīt ceļojot un atpūšoties, un tikai 5% labprāt turpinātu darba gaitas arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas, informē bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veikto Baltijas valstu iedzīvotāju aptauju.