• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi pērn pieauga par 7,6%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 14:13, 13.12.2022


Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi 2021.gadā Latvijā palielinājās par 7,6% jeb 48 eiro salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu un bija 678 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes otrdien publiskotie dati.


Ilustratīvs foto.

Vienlaikus statistikas pārvaldē norāda, ka 2021.gadā Latvijas iedzīvotāju ienākumi pieauga nedaudz lēnāk kā 2020.gadā, kad ienākumu kāpums bija 8,1%.

Lielākie ienākumi pērn bija iedzīvotājiem Rīgā, kur tie sasniedza 791 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī. Pierīgā tie sasniedza 753 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī, Zemgalē - 631 eiro, bet Kurzemē - 613 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī. Mazākie ienākumi bija Vidzemē - 513 eiro mēnesī un Latgalē - 504 eiro mēnesī.

Pilsētās ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli pagājušajā gadā veidoja 711 eiro mēnesī, bet laukos - 604 eiro mēnesī.

Straujāk ienākumi pieauguši mājsaimniecībās, kurās pāris audzina trīs vai vairāk bērnu, un mājsaimniecībās, kurās viens pieaugušais audzina bērnus.

Dati liecina, ka vienas personas mājsaimniecībām ienākumi pieauga par 14,2% - no 671 eiro mēnesī 2020.gadā līdz 766 eiro mēnesī 2021.gadā. Vientuļajiem senioriem (vismaz 65 gadu vecuma) ienākumi pieauga par 14,5% un personām līdz 64 gadu vecumam - par 12,8%.

Mājsaimniecībām ar vienu pieaugušo un bērniem līdz 17 gadiem ienākumi pieauga par 13,8% - no 441 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī 2020.gadā līdz 502 eiro 2021.gadā, bet pāriem ar trim un vairāk bērniem - par 10,5%, proti, no 448 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī 2020.gadā līdz 495 eiro mēnesī 2021.gadā. Vislēnāk ienākumi pieauga pāriem ar vienu bērnu un pāriem ar diviem bērniem - attiecīgi par 4,6% un 4,8%.

Straujāks ienākumu pieaugums neaizsargātākajām mājsaimniecībām (mājsaimniecībām ar vienu pieaugušo un bērniem, pāriem ar trim un vairāk bērniem un vienatnē dzīvojošajiem senioriem) var būt saistāms ar valsts atbalstu, kas tika piešķirts, lai mazinātu Covid-19 ierobežošanas pasākumu radīto negatīvo ietekmi uz šo mājsaimniecību ienākumiem. 2021.gadā no 1.marta līdz 6.aprīlim mājsaimniecībām ar bērniem par katru bērnu tika izmaksāts vienreizējs atbalsta maksājums 500 eiro apmērā, savukārt pensionāriem, kā arī personām, kuras saņēma pensijas vai pabalstus saistībā ar invaliditāti, darbspēju zaudējumu, apgādnieka zaudējumu vai bērna invalīda kopšanu - vienreizējs atbalsta maksājums 200 eiro apmērā, skaidro Statistikas pārvaldē.

Saņemto sociālo transfertu (pensiju, pabalstu un citu budžeta maksājumu) summas pieauga būtiski straujāk nekā ienākumi no algota darba.

Ienākumi no sociālajiem transfertiem uz vienu mājsaimniecības locekli pieauga par 16,7% - no 152 eiro mēnesī 2020.gadā līdz 177 eiro mēnesī 2021.gadā. Savukārt mājsaimniecību ienākumi no algota darba uz vienu mājsaimniecības locekli palielinājās par 5% - no 436 līdz 458 eiro mēnesī.

Ienākumu no algota darba īpatsvars mājsaimniecību rīcībā esošajos ienākumos veidoja 67,6% un sociālo transfertu īpatsvars - 26,1%.

2021.gadā vistrūcīgākajās mājsaimniecībās (pirmajā kvintiļu grupā) ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli bija 232 eiro mēnesī, turpretim visturīgākajās mājsaimniecībās (piektajā kvintiļu grupā) - 1475 eiro mēnesī.

Mājsaimniecībās ar vidējiem ienākumiem tie svārstījās no 412 eiro mēnesī (otrajā kvintiļu grupā) līdz 801 eiro mēnesī (ceturtajā kvintiļu grupā).

Visstraujāk ienākumi pieauga otrās, trešās un ceturtās kvintiļu grupu mājsaimniecībām - attiecīgi par 12,1%, 12,1% un 11,1%) nedaudz lēnāk ienākumi pieauga pirmās kvintiļu grupas mājsaimniecībām - par 8,3%, bet būtiski lēnāk ienākumi pieauga piektās kvintiļu grupas mājsaimniecībām - par 4,8%.

Mazinoties turīgāko (piektās kvintiļu grupas) mājsaimniecību ienākumu kāpumam, samazinās arī ienākumu nevienlīdzība, tomēr 2021.gadā visturīgāko iedzīvotāju ienākumi bija 6,3 reizes lielāki nekā vistrūcīgāko iedzīvotāju ienākumi, kas ir 0,3 reizes mazāk nekā 2020.gadā. Džini koeficients pērn bija 34,3%, kas ir par 1,4 procentpunktiem mazāk nekā 2020.gadā.

Salīdzinot ar pārējām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, ienākumu nevienlīdzība Latvijā joprojām ir augsta, norāda Centrālajā statistikas pārvaldē. Pēc pēdējiem pieejamiem datiem, Latvijā bija trešā augstākā Džini koeficienta vērtība, salīdzinot ar citām ES valstīm. 2020.gadā augstāks rādītājs bija tikai Bulgārijā (39,7%) un Lietuvā (35,4%). Arī kvintiļu attiecības indekss bija trešais augstākais ES. Augstāks kvintiļu attiecību indekss 2019.gadā bija tikai Bulgārijā (7,5) un Rumānijā (7,1).

Mājsaimniecību rīcībā esošo ienākumu datu avots ir 2022.gada ienākumu un dzīves apstākļu aptauja, kas tika veikta no 30.janvāra līdz 18.jūlijam. Iedzīvotājiem bija iespēja anketu aizpildīt internetā vai arī viņi tika aptaujāti pa telefonu vai klātienē. Aptaujā piedalījās 5800 mājsaimniecību un 10 300 respondentu vecumā no 16 gadiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas Bankas ekonomisti: Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk

Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk, jo algu kāpums vairs nav tik straujš kā pērn, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Ieva Opmane un Andrejs Bessonovs.

Ekonomika Valmieras Industriālajā parkā uzsākta dzelzceļa būvniecība (+VIDEO)

Noritējušas izsoles divām esošajām rūpnieciskās apbūves teritorijām 23,7 ha un 12 ha platībā.

Ekonomika Bīstamu laiku zīme: kāpēc mūsu valstī arvien vairāk uzpērk zeltu (+VIDEO)

Arī Latvijā ir atrasti daži zelta gabaliņi smilšu grauda lielumā sanesumu iežos.

Ekonomika Latvijas Bankas ekonomisti: Energoresursu cenas šogad nedaudz mazināsies

Sagaidāms, ka energoresursu cenas šī gada laikā kopumā nedaudz mazināsies, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Ieva Opmane un Andrejs Bessonovs.

Lasiet arī

Sabiedrība IeM: pagrabi var kļūt par III kategorijas bumbu patvertnēm (+VIDEO)

Piesaistīts vairāk nekā 22 miljonu eiro finansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, kas ļaus pielāgot un aprīkot vismaz 570 ēkas.

Sports Ostapenko pēc uzvaras Štutgartes turnīrā WTA rangā pakāpjas uz 18.vietu

Latvijas pirmā rakete Aļona Ostapenko pēc uzvaras pirmdien Štutgartes "WTA 500" sērijas turnīrā jaunākajā Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) rangā ir pakāpusies uz 18.vietu.

Sabiedrība Pudāns: Zobenu dāvināšanas tradīcija jāsaglabā un jāturpina

Zobenu dāvināšanas tradīcija jāsaglabā un jāturpina, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris Kaspars Pudāns.

Sports Latvijas U-18 hokeja izlase pēdējā pārbaudes spēlē zaudē čehiem

Latvijas U-18 vīriešu hokeja izlase, noslēdzot gatavošanos pasaules čempionātam, pirmdien piedzīvoja zaudējumu pēdējā pārbaudes mačā, vēsta Latvijas Hokeja federācija (LHF).