• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


VARAM neatļaus dedzināt atkritumus energoresursu ieguvei

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 15:01, 24.11.2022


Atkritumu dedzināšana ir pats pēdējais atkritumu tālāk izmantošanas veids, ceturtdien ikgadējā konferencē "Latvija - valsts bez atkritumiem" sacīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Andris Ķēniņš.


Foto: LETA

Komentējot iniciatīvu sadedzināt atkritumus energoresursu ieguvei, Ķēniņš sacīja, ka, raugoties no vides apsvērumiem, šis nav labākais veids atkritumu apsaimniekošanai, jo tie izdala putekļus un ķīmiskās vielas, kas nonāk dabā.

"No vides pozīcijām raugoties, atkritumu dedzināšana būtu pats pēdējais tālāk izmantošanas veids. Šāda pieeja ir visā Eiropā, un šādam atkritumu apsaimniekošanas veidam nav paredzēts arī finansējums," uzsvēra Ķēniņš.

Viņš akcentēja, ka uz atkritumu apsaimniekošanu enerģijas ieguvei nevar skatīties tikai no ekonomiskās perspektīvas, bet jāņem vērā arī ietekme uz vidi.

Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Edijs Šaicāns pauda, ka no ekonomiskā viedokļa dedzināt tos atkritumus, kas netiek pārstrādāti, būtu izdevīgi, taču jādomā par attiecīgām vietām, kur šādu iniciatīvu īstenot. Vienlaikus priekšroka jādod tādiem enerģijas iegūšanas veidiem, kas rada mazāk emisiju, un atkritumu atlikumu dedzināšana jāveic tādās teritorijās, kurās tā neizslēdz jau esošās infrastruktūras darbību.

"Svarīgi, lai papildus jaudas, kas ienāk enerģijas tirgū, nedegradē jau esošo tirgu," norādīja Šaicāns, piebilstot, ka šis ir teritoriāls jautājums par vietām, kurās pašreizējā enerģijas ražošanas infrastruktūra nespēj nodrošināt nepieciešamo enerģijas apjomu.

SIA "Schwenk Latvija", kurā cementa rūpnīcas vajadzībām jau patlaban notiek atkritumu dedzināšana, valdes locekle Evita Goša skaidroja, ka kompānijā izmantotās tehnoloģijas un iecere par koģenerācijas stacijām ir divas krasi atšķirīgas tehnoloģijas.

Viņa norādīja, ka cementa ražošanā tiek izmantos ļoti skrupulozi atlasīts materiāls, kam ir savi tehniskie parametri gan ķīmiskajā sastāvā, gan izmērā, gan kvalitātē. Vienlaikus kompānijā materiāls tiek dedzināts ļoti augstā temperatūrā, kā arī tas ir slēgts process, pēc kura pāri nepaliek pelni, kas tiek izmantoti cementa ražošanā.

Cita starpā Goša sacīja, ka cementa ražošana jau vēsturiski bijusi piesārņojoša nozare, taču kopš jaunās rūpnīcas atvēršanas Brocēnos, kurā izmanto alternatīvo enerģiju, kompānijas emisijas samazinātas par 40%. Patlaban "Schwenk Latvija" rūpnīcā iegūtā enerģija no dedzinātajiem atkritumiem pilnībā aizvieto fosilo kurināmo.

Goša arī uzsvēra, ka viens no būtiskākajiem koģenerācijas staciju problēmjautājumiem ir pēc dedzināšanas pāri palikušie pelni, kuru ķīmiskā sastāva dēļ tos, visticamāk, nevarēs izmantot otrreizējai pārstrādei, piemēram, lauksaimniecībā vai cementa ražošanā.

Pēc "Schwenk Latvija" veiktajiem aprēķiniem, ja Latvijā Stopiņu koģenerācijas stacijā plānots sadedzināt 150 000 tonnas no atkritumiem ražota kurināmā, tad pāri paliks aptuveni līdz 25 000 tonnām pelnu gadā, par kuru tālāko izmantošanu un apsaimniekošanu skaidrības neesot.

Tāpat Goša sacīja, ka nav skaidrības, vai tiešām visi dedzinātie atkritumi Latvijas koģenerācijas stacijās būs vietējas izcelsmes. Viņa skaidroja, ka patlaban Brocēnu ražotnē tiek sadedzināti līdz 200 000 tonnām atkritumu gadā, no kuriem tikai nedaudz vairāk nekā trešdaļa ir Latvijas atkritumu.

"Jautājums, kur dabūt šo materiālu, vai tiešām tas būs Latvijā ražots materiāls," vaicāja Goša, atzīmējot, ka "Schwenk Latvija" neredz, ka kaut vai Stopiņiem paredzētās 150 000 tonnas kurināmo atkritumu gadā Latvija var nodrošināt.

Jau ziņots, ka ceturtdien notika ikgadējā konference "Latvija - valsts bez atkritumiem", kurā tika diskutēts par to, kā Latvijai virzīties uz zaļāku ekonomiku, ilgtspējīgāku uzņēmējdarbību un saudzīgāku resursu izmantošanu, tostarp Latvijas energoneatkarības veicināšanai.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Sabiedrība Rīgā no šodienas pieaug maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu

Rīgā no šodienas par aptuveni 7-8% pieaug maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, iepriekš nolēma Rīgas dome.

Ekonomika Nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa Rīgā pieaugs par 7%

Vides apsaimniekošanas kompānijas SIA "Eco Baltia vide" nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa Rīgas Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā no 1.septembra pieaugs par 7% - līdz 31,4 eiro ar pievienoto vērtības nodokli (PVN) par kubikmetru līdzšinējo 29,34 eiro ar PVN vietā, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Sabiedrība Kā Latvijas cilvēku veselību apdraud «Cīgmīnas» (+VIDEO)

Ceļojošu vides objektu būs iespējams apskatīt pie Salaspils dzelzceļa stacijas.

Sabiedrība «Mana jūra»: vispiesārņotākās pludmales šosezon ir Jūrmalas pilsētā (+VIDEO)

"Tas liek uzdot jautājumu - vai tiešām vienīgie efektīvie risinājumi ir aizliegumi, ierobežojumi un sodi?"