• Klaudijs,
  • Sabīne,
  • Sarma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Darbību sāks Baltijas valstu ģimenes uzņēmumu biedrība

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 08:32, 24.11.2022

Šogad dibinātā Baltijas valstu ģimenes uzņēmumu biedrība "Baltic Family Firm Institute" (BFFI, Baltijas ģimenes uzņēmumu institūts) šodien ar izglītojošu bezmaksas konferenci oficiāli atklās savu darbību, aģentūru LETA informēja BFFI pārstāvji.Biedrība informē, ka Baltijas valstīs ir vairāk nekā 5000 vienas ģimenes pārvaldīti uzņēmumi ar apgrozījumu vai aktīviem virs diviem miljoniem eiro, turklāt starp 100 lielākajiem Baltijas uzņēmumiem 11 ir ģimenes pārvaldīti.

BFFI pārstāvji norāda, ka ģimenes uzņēmumiem ir būtiska nozīme Baltijas valstu ekonomikā, taču šāda tipa uzņēmumiem pastāv zināma problēma - pēctecības nodrošināšana. Tēmas svarīgums ir aktualizējies tieši tagad, jo 30 gados kopš Latvijas neatkarības atgūšanas uzņēmīgās ģimenes ("enterprising families") ir uzkrājušas kapitālu un izveidojušas spēcīgus uzņēmumus, kuri ir jānodod nākamajai paaudzei, šajā procesā saglabājot gan uzņēmumu un darbavietas, gan arī harmoniju ģimenē.

Biedrībā norāda, ka pastāv mīts, ka ģimenes uzņēmumi ir tikai nelieli veikaliņi, beķerejas vai zemnieku saimniecības, taču dati rāda, ka pasaulē ir ļoti daudzi lieli, vairākās paaudzēs ģimenes kontrolēti uzņēmumi kā, piemēram, "Walmart", "Volkswagen" un "Nike". No Baltijas lielākajiem ģimenes uzņēmumiem "Girteka Logistics" (Lietuva) apgrozījums ir virs viena miljarda eiro, "Nordecon" (Igaunija) ap 300 miljoniem eiro, kā arī SIA "Firma Madara 89" (Latvija) ap 165 miljoniem eiro.

Baltijas ģimenes uzņēmumu institūts dibināts, lai atbalstītu veiksmīgu un spēcīgu ģimenes uzņēmumu izaugsmi Baltijas valstīs. BFFI darbības atklāšanas pasākums tiks veltīts tieši pēctecības plānošanas tēmai. Biedrībā iesaistītie nozares eksperti un akadēmiķi tieši pēctecību - uzņēmuma savlaicīgu sagatavošanu nākamajai paaudzei, profesionālas vadības piesaisti vai pārdošanu - min kā vienu no lielākajiem ģimenes uzņēmumu izaicinājumiem.

Pasākumā piedalīsies biedrības pārstāvji un nozares eksperti no Latvijas, Zviedrijas, Slovākijas, Francijas, Norvēģijas un vēl citām valstīm, kas dalīsies pieredzē un zināšanās, kā arī piedalīsies paneļdiskusijā. Pasākuma apmeklētājiem tiks prezentēti apkopojoši dati par Baltijas ģimenes uzņēmumiem un sniegtas atbildes uz tādiem jautājumiem kā, piemēram, "Kas padara ģimenes uzņēmumu īpašu?" un "Kādi ir nosacījumi, lai uzņēmuma nodošana nākamajai paaudzei izdotos?".

BFFI dibinātāja un valdes locekle Anete Pajuste skaidro, ka ģimenes uzņēmumiem ir potenciāls būt pārmaiņu radītājiem, izmantojot ilgtermiņa biznesa stratēģijas un uz vērtībām balstītus vadības modeļus. Turklāt dati rāda, ka ģimenes uzņēmumi Baltijas valstīs ir rentablāki, salīdzinot ar ne-ģimenes uzņēmumiem. Arī Latvijā ir vairāki veiksmīgi un lieli ģimenes uzņēmumi, tai skaitā SIA "Pata", AS "Grindeks", SIA "Tirdzniecības nams Kurši" un SIA "Karavela". Savlaicīga ģimenes uzņēmumu pēctecības plānošana gan vadības, gan īpašumtiesību jomā ir kritiski svarīga, lai šie uzņēmumi nodrošinātu pievienoto vērtību un darbavietas ilgtermiņā, uzsver Pajuste.

Viņa piebilst, ka šī tēma aktualizējusies ne vien Baltijas, bet arī Eiropas līmenī - Eiropas korporatīvās pārvaldības institūts (ECGI, "European Corporate Governance Institute") radījis atbildīga kapitālisma iniciatīvu, kurā viens no stūrakmeņiem ir tieši ģimenes kapitālisms. ECGI direktors Marko Behts uzsver, ka ģimenes kontrolēti uzņēmumi ir būtiski atbildīga kapitālisma nākotnei, un to loma ir pelnījusi uzmanību, pārdomas un diskusijas.

Biedrība "Baltic Family Firm Institute" (BFFI, Baltijas ģimenes uzņēmumu institūts) ir bezpeļņas organizācija, kas dibināta 2022.gadā. Tā dibināta ar mērķi atbalstīt veiksmīgu un spēcīgu ģimenes uzņēmumu izaugsmi Baltijas valstīs. Biedrības mērķi ir veicināt ilgtspējīgu vairāku paaudžu ģimenes uzņēmumu attīstību Igaunijā, Latvijā, un Lietuvā, veidot izpētes un mācību programmas, kas risina ģimenes uzņēmumu stratēģiskos, operatīvos un korporatīvās pārvaldības jautājumus, īstenot informatīvas kampaņas ģimenes uzņēmumu izveides veicināšanai, kā arī organizēt pasākumus ģimenes uzņēmumu pārstāvjiem.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Krīzes dēļ lauku tūrisma uzņēmēji sākuši strādāt pēc iepriekšēja pieteikuma

Energoresursu un pārtikas cenu kāpuma laikā lauku tūrisma uzņēmēji sākuši strādāt pēc iepriekšēja pieteikuma, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" prezidente Asnāte Ziemele.

Ekonomika Asociācija: Šī vasara lauku tūrismam bija sliktāka nekā pandēmijas laikā

Šī vasara lauku tūrismam bija sliktāka nekā pandēmijas laikā, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" prezidente Asnāte Ziemele.

Ekonomika Likvidēta Lemberga dēlam pastarpināti piederošā LSF Trans

Likvidēta bijušā Ventspils mēra, pašreizējā Ventspils domes deputāta Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") dēlam Anrijam Lembergam pastarpināti piederošā SIA "LSF Trans", liecina "Firmas.lv" informācija.

Ekonomika LTRK prezidents: Gaidas par nākamajiem četriem gadiem nav īpaši augstas

Gaidas par nākamajiem četriem gadiem nav īpaši augstas, komentējot jaunās valdības veidošanos un pašreizējās prognozes, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis.

Lasiet arī

Ekonomika "Dobeles dzirnavnieks" pērk Lietuvas uzņēmumu "Baltic Mill"

AS "Dobeles dzirnavnieks" paraksta līgumu par Lietuvas graudu pārstrādes uzņēmuma AB "Baltic Mill" iegādi, aģentūru LETA informēja "Dobeles dzirnavnieks" pārstāvji.

Ekonomika Uzņēmējdarbības noskaņojuma rādītāji martā uzlabojušies

Uzņēmējdarbības noskaņojuma rādītāji martā uzlabojušies gan pakalpojumu sektorā un mazumtirdzniecībā, gan arī rūpniecībā un būvniecībā, aģentūrai LETA pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Pasaule Džefs Bezoss šogad atstās "Amazon" vadītāja amatu

Interneta tirdzniecības uzņēmuma "Amazon" dibinātājs Džefs Bezoss otrdien paziņoja, ka viņš šī gada trešajā ceturksnī atstās uzņēmuma vadītāja amatu, to nododot Endijam Džasijam, kurš ir "Amazon" meitasuzņēmuma "Amazon Web Services" vadītājs.