• Alfs,
  • Bernadeta,
  • Mintauts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Neēd to, ko redzi Instagram! «Dubaijas šokolāde» var būt bīstama

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:53, 16.04.2025


Sociālajos tīklos slavu guvušais “Dubaijas šokolādes” kārums kļūst arvien populārāks visā pasaulē, taču līdz ar pieprasījuma pieaugumu tirgū parādās arī bīstamas viltojumu versijas. Jauns pētījums liecina – daži no tiem var nopietni apdraudēt veselību, vēsta Daily Mail.


Foto: Youtube

Runa ir par šokolādes batoniņu ar pistācijām un kraukšķīgu austrumniecisku kadaifa nūdeli – recepti izveidojusi britu-egiptiešu konditore Sāra Hamūda Dubaijā. Pēdējā gada laikā deserts kļuvis par īstu interneta sensāciju, un daudzi ražotāji steidzās radīt savus variantus. Taču ne visas versijas izrādījušās drošas.

Štutgartes Valsts ķīmiskās un veterinārās pārbaudes institūta speciālisti pārbaudīja astoņus “Dubaijas šokolādes” paraugus no Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Turcijas. Sešos no tiem konstatēts paaugstināts 3-MCPD līmenis – viela, kas var veidoties, pārstrādājot palmu eļļu, un tiek uzskatīta par potenciālu kancerogēnu.

Dažos paraugos tika atrasti arī aflatoksīni – indīgas pelējuma sēņu radītas vielas, kā arī glicidols – vēl viens iespējamais kancerogēns. Šīs vielas nav jūtamas ne pēc garšas, ne smaržas un var ilgi palikt nepamanītas pārtikas produktos.

Pārkāpumi skāra arī sastāva norādes: vietā, kur uz iepakojuma bija norādīts kakao sviests, tika izmantotas lētas alternatīvas, piemēram, saulespuķu vai palmu eļļa. Pistāciju pildījuma zaļā krāsa bieži tika panākta ar pārtikas krāsvielām, nevis riekstu daudzumu.

Apvienotās Karalistes Pārtikas standartu aģentūra jau izplatījusi brīdinājumu – šādi viltojumi var tikt pārdoti arī nelikumīgi, un, ja tajos nav pienācīgi norādīti alergēni vai aizliegtas piedevas, tas var radīt nopietnus riskus.

Vācu eksperti turpina izmeklēšanu – viņi plāno pārbaudīt arī citās valstīs ražotos “Dubaijas šokolādes” variantus, lai noskaidrotu, kuri no tiem patiešām ir droši patērētājiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Novērojami traucējumi e-veselības sistēmas darbībā

Pirmdien bija novērojami traucējumi e-veselības sistēmas darbībā, novēroja aģentūra LETA.

Veselība Stradiņa slimnīca un Rīgas Dzemdību nams vienojas par ciešāku sadarbību

Stiprinot sadarbību vairākās veselības aprūpes jomās, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) parakstījusi sadarbības memorandu ar Rīgas Dzemdību namu, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

Veselība Stradiņa slimnīca stiprina sadarbību ar Rīgas Dzemdību namu

Šī sadarbība ir nozīmīgs solis vienotas un stipras veselības aprūpes telpas veidošanā Latvijā.

Veselība Savāc 10 000 parakstu par brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākts vairāk nekā 10 000 parakstu par divu apmaksātu brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā.

Lasiet arī

Veselība Pazīmes, ka jums ir nepieciešams pārtraukums no sociālajām aktivitātēm

Būt vienatnē ir lieliski, pat ja neesat intraverts. Laika pavadīšana vienatnē ir prakse, ko daudzi cilvēki aizmirst, taču tā sniedz milzīgas priekšrocības. Lai gan var būt patīkami pavadīt laiku kopā ar citiem, ir svarīgi laiku pa laikam atpūsties un koncentrēties uz sevi. Šeit ir deviņi iemesli, kāpēc ir vērts to darīt.

Veselība Kā pārvarēt bezmiegu: pieci pārtikas produkti labam miegam

Zinātnieki ir noskaidrojuši, kuri pārtikas produkti var palīdzēt vieglāk iemigt vakarā un uzlabot miega kvalitāti kopumā.

Veselība Zilaļģu dēļ Rīgā nav ieteicams peldēties arī Daugavas peldvietā Rumbulā

Zilaļģu dēļ Rīgā nav ieteicams peldēties arī Daugavas peldvietā Rumbulā, informē Rīgas dome.

Veselība Aptauja: Ceturtā daļa iedzīvotāju preventīvi nerūpējas par savu veselību

Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs par savu veselību ikdienā drīzāk nerūpējas vai nerūpējas vispār, savukārt vairāk nekā puse jeb 56% tai pievērš zināmu uzmanību, tomēr dara to neregulāri, liecina jaunākā Veselības indeksa pētījuma dati.