Antibiotikas ir spēcīgas zāles, kas palīdz cīnīties ar bakteriālām infekcijām. Tomēr to pārmērīga vai nepareiza lietošana var veicināt antimikrobiālās rezistences attīstību - situāciju, kad baktērijas kļūst izturīgas pret šīm zālēm, padarot tās mazāk efektīvas vai pat pilnīgi neefektīvas. Tas var radīt nopietnus draudus veselībai, jo būs grūtāk vai pat neiespējami ārstēt slimības, kas līdz šim bija viegli ārstējamas.
Kā izvairīties no nepareizas antibiotiku lietošanas?
Antibiotikas lietojiet tikai pēc ārsta norādījuma. Ja jums ir nepieciešams ārstēties ar antibiotikām, noteikti ievērojiet ārsta norādījumus, tostarp devu un lietošanas ilgumu. Nekādā gadījumā nelietojiet antibiotikas bez konsultēšanās ar veselības aprūpes speciālistu.
Nepārtrauciet antibiotiku lietošanu pāragri. Pat ja jūtaties labāk, pabeidziet visu ārsta izrakstīto antibiotiku kursu. Ārsta noteiktais ārstēšanas ilgums ir paredzēts, lai pilnībā iznīcinātu baktērijas un novērstu to atkārtotu vairošanos.
Antibiotikas nav efektīvas pret vīrusu infekcijām. Saaukstēšanās, gripas un citas vīrusu infekcijas nevar tikt ārstētas ar antibiotikām. Šādos gadījumos ir jāizmanto citas ārstēšanas metodes, kas var palīdzēt mazināt simptomus.
Nekad nelietojiet antibiotikas, kas izrakstītas kādam citam. Katram cilvēkam ir individuāls veselības stāvoklis, tāpēc antibiotikas, kas izrakstītas citam cilvēkam, var nebūt piemērotas jums un pat izraisīt nevēlamas blakusparādības.
Antimikrobiālā rezistence - globāls izaicinājums
Antimikrobiālās rezistences izplatība ir kļuvusi par globālu problēmu, kas apdraud sabiedrības veselību. Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzskata to par vienu no nopietnākajiem veselības apdraudējumiem šī gadsimta sākumā. Tāpēc ir ļoti svarīgi veicināt atbildīgu antibiotiku lietošanu gan ārstiem, gan pacientiem. Katru gadu Eiropā ir aptuveni 35 tūkstoši nāves gadījumu, kas ir saistīti ar antimikrobiālo rezistenci, kad infekcijas ir izraisījuši pret antibiotikām nejutīgi mikroorganismi. Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) norāda, ka pēdējo desmit gadu laikā lietošanai visā Eiropas Savienībā apstiprināti tikai 32 antibakteriālie līdzekļi, kas ir mazāk nekā 4% no kopējā EZA apstiprināšanai rekomendēto zāļu skaita.
ZVA uzsver ikviena atbildību un aicina visus iedzīvotājus būt apzinīgiem un atbildīgiem, lietojot antibiotikas, un sekot ārsta norādījumiem, lai saglabātu šo vērtīgo zāļu efektivitāti nākotnē.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri