• Ramona,
  • Ritma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


80% vīriešu dzimumorgānos tika konstatēti svešķermeņi: var izraisīt neauglību

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 08:09, 24.06.2024


Seksuālās veselības jautājumi ir būtisks mūsu dzīves aspekts, kas ietekmē gan fizisko, gan psiholoģisko labklājību. Zinātnieki nesen atklājuši jaunas briesmas, ko mēs paši ielaižam savā ķermenī, bieži pat nedomājot par to.Pēdējā laikā mikroplastmasa, kas sastāv no sīkām plastmasas daļiņām, kuru garums nepārsniedz 5 milimetrus, arvien biežāk tiek atrasta dažādos cilvēka audos. Tas radījis bažas par šo piesārņotāju ietekmi uz mūsu veselību. Jaunākajā pētījumā zinātnieki no Maiami universitātes, Kolorādo universitātes un Helmholca centra Hereonas konstatējuši mikroplastmasas daļiņas cilvēka dzimumlocekļa audos, ziņo "IFLScience".

Mikroplastmasa nonāk organismā no dažādiem avotiem, tostarp plastmasas ražošanas procesā un plastmasas atkritumu sadalīšanās rezultātā. Līdz šim šīs daļiņas ir atrastas vairākās cilvēka ķermeņa daļās, kas zinātniekus mudina rūpīgi izpētīt to izplatību un iespējamās sekas uz veselību. Jaunākajā pētījumā, kas publicēts Starptautiskajā impotences pētījumu žurnālā, tika aplūkoti vīriešu reproduktīvā orgāna audi, lai noskaidrotu, vai tur ir atrodamas mikroplastmasas daļiņas un kādas varētu būt to iespējamās negatīvās sekas uz reproduktīvo veselību.

Pētnieki analizēja dzimumlocekļa audu paraugus no sešiem vīriešiem, kuriem tika veikta operācija erektilās disfunkcijas ārstēšanai, izmantojot lāzera tiešo infrasarkano mikrospektroskopiju. Šī metode ļāva noteikt mikroplastmasas veidus, izmērus un daudzumu paraugos. Rezultāti parādīja, ka mikroplastmasa bija sastopama 80% paraugu, un daļiņu izmēri svārstījās no 20 līdz 500 mikrometriem, dažām daļiņām sasniedzot tikai 2 mikrometrus.

Tika identificēti septiņi dažādi mikroplastmasas veidi, no kuriem visizplatītākais bija polietilēntereftalāts (PET) – 47,8%. PET plaši izmanto apģērbu un pārtikas iepakojumā. Polipropilēns, kas tiek izmantots pārtikas iepakojumā un laboratorijas materiālos, bija otra izplatītākā plastmasa – 34,7%.

Mikroplastmasas klātbūtne šādās neparastās vietās pievieno jaunus pierādījumus par šo piesārņotāju izplatību mūsu ķermenī un vidē. Pētījums, kas publicēts žurnālā "Environmental Science & Technology", atklāja, ka vidusmēra cilvēks katru nedēļu var uzņemt aptuveni 5 gramus plastmasas, kas ir līdzvērtīgs kredītkartes svaram. Šīs kaitīgās vielas var iekļūt organismā, dzerot ūdeni, ēdot pārtiku un pat ieelpojot gaisu.

Zinātnieki vairākkārt ir saistījuši mikroplastmasas iedarbību ar oksidatīvo stresu, iekaisumu un šūnu bojājumiem. Eiropas Ķīmisko vielu aģentūras (ECHA) 2021. gadā veiktajā pētījumā tika ziņots, ka mikroplastmasa var darboties kā citu kaitīgu ķīmisko vielu nesējs, palielinot bīstamu slimību attīstības risku.

Šis pētījums balstās uz iepriekšējiem atklājumiem, kas norāda, ka mikroplastmasa var būt cilvēku un suņu sēkliniekos un spermas paraugos. Lai gan precīza ietekme uz veselību vēl nav pilnībā skaidra, pastāv bažas par šo daļiņu iespējamo negatīvo ietekmi uz reproduktīvo veselību. Ārsts Randžīts Ramasamijs, pētījuma vadošais autors, uzsver nepieciešamību pēc turpmākiem pētījumiem, lai izprastu mehānismus, ar kuriem mikroplastmasa var ietekmēt seksuālo veselību un mūsu organismu kopumā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Aptieku skaits un zāļu pieejamība Latvijā samazināsies?

Farmācijas nozares sabiedriskās organizācijas turpina iebilst Veselības ministrijas zāļu cenu reformai.

Veselība Kad var iztikt bez ārsta: vasaras padomi Latvijas pacientiem (+VIDEO)

Farmaceite iesaka laikus papildināt mājas aptieciņu.

Veselība Arvien mazāk pusaudžu novērtē savu veselību kā teicamu

Pēdējo desmit gadu laiku arvien mazāk pusaudžu novērtē savu veselību kā teicamu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra publicētā Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma rezultāti.

Lasiet arī

Kultūra Latviešu grupa «Bērnības milicija»‎ iepriecina ar retu koncertu (+VIDEO)

Tā centrā ir mūzikas un dziesmu vārdu autora Jura Simanoviča minorīgi melodiskā ģitārspēle.

Sabiedrība Kur ir brīvas vietas nākamā mācību gada 10. klasē?

Rīgas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departaments ir apkopojis informāciju par brīvajām vietām galvaspilsētas vidusskolās. Informācija par skolām, kurās ir brīvas vietas nākamā mācību gada 10. klasē, tiks aktualizēta katru piektdienu mājaslapā www.iksd.riga.lv.

Šobrīd valsts ģimnāzijās un vidusskolas kopā uzņemti jau 4052 skolēni. Lielākajā daļā Rīgas pašvaldības skolu 10. klašu komplektēšana ir noslēgusies, un izmaiņas notiek gadījumos, ja kāds no uzņemtajiem skolēniem pāriet mācīties citā skolā.

Interesanti fakti Latvijas saldummīļi dažādo savas saldējuma garšas (+VIDEO)

Vidzemes reģions izrādījās šī deserta visvairāk iecienījis.

Sabiedrība Dienvidkurzemes novadā saglabājušās mazās bibliotēkas (+VIDEO)

Lauku lasītavas joprojām ir kultūras atpūtas centri.