• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Plāno papildināt kompensējamo zāļu sarakstu ar jauniem medikamentiem

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 11:54, 20.04.2024


Veselības ministrija (VM) plāno papildināt kompensējamo zāļu sarakstu ar jauniem inovatīviem medikamentiem onkoloģijas un hematoonkoloģijas diagnožu ārstēšanai un jaunu medikamentu psihiatrisko saslimšanu ārstēšanai, teikts ministrijas izstrādātajā informatīvajā ziņojumā.


Foto: LETA

Kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšanai pieejamais finansējums uz 2024.gada 16.aprīli ir 244 157 809 eiro, tai skaitā, lai nodrošināto medikamentu pieejamības nepārtrauktību šogad papildu piešķirts finansējums 21 000 000 eiro apmērā kompensējamo medikamentu pieejamības nodrošināšanai. Tas indikatīvi ļaus nodrošināt zāļu kompensāciju 131 408 pacientiem, nodrošinot kompensējamo medikamentu pieejamību lielākam pacientu skaitam, kur saslimšanu ārstēšanai tiek pielietoti medikamenti slimībām, kas iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī paplašināt medikamentozās ārstēšanas iespējas reto slimību pacientiem.

Tomēr VM norāda, ka ambulatorajai ārstniecībai paredzēto zāļu, medicīnisko ierīču un preču iegādes izdevumu apjoms 2024.gadam joprojām ir nepietiekams, lai nodrošinātu medikamentozās ārstēšanas nepārtrauktību. Kopējie prognozētie izdevumi 2024.gadam ir 285 971 295 eiro apmērā, bet iztrūkstošais finansējums -33 957 911 eiro apmērā.

VM arī vērš uzmanību, ka, veicot 2024.gada divu mēnešu izpildes analīzi diagnožu grupu griezumā salīdzinājumā ar 2023.gada attiecīgo periodu, redzams, ka gandrīz visās diagnožu grupās ir pacientu skaita pieaugums, kas kopā sastāda 20 263 pacientus. Tāpat redzams viena pacienta vidējo izmaksu pieaugums par 12,9%.

Lai uzlabotu zāļu pieejamību 2024.gadā plānots papildināt kompensējamo zāļu sarakstu ar jauniem inovatīviem medikamentiem onkoloģijas un hematoonkoloģijas diagnožu ārstēšanai un jaunu medikamentu psihiatrisko saslimšanu ārstēšanai, kā arī plānots paplašināt izrakstīšanas nosacījumus jau kompensējamo zāļu sarakstā esošajiem inovatīvajiem medikamentiem, nodrošinot tos arī citām diagnozēm.

Kopā plānots iekļaut septiņus medikamentus, kas uzlabos zāļu pieejamību pacientiem ar tādām diagnozēm kā krūts vēzis, nesīkšūnu plaušu vēzis, melanoma, multiplā mieloma, mieloleikoze, bērniem pie akūtas limfoleikozes, kā arī pacientiem ar depresiju.

Tāpat plānots paplašināt nosacījumus sešiem medikamentiem, kas savukārt uzlabos pieejamību 1 461 pacientiem ar tādām diagnozēm kā krūts vēzis, nieru vēzis, limfoma, akūts miokarda infarkts, hroniska sirds išēmiska slimība, smadzeņu infarkts, tostarp arī pacientēm ar venozām komplikācijām grūtniecības laikā.

Kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošanai VM rosina pārdalīt līdzekļus no gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmā finansējuma. Kopumā šim gadam būtu nepieciešami ne vairāk kā 30 624 242 eiro, 2025.gadam - ne vairāk kā 21 415 255 eiro, bet 2026.gadam un turpmāk ik gadu - ne vairāk kā 23 428 169 eiro.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība HIV galvenais pārneses ceļš Latvijā ir heteroseksuālie kontakti (+VIDEO)

Testēšanas nedēļas ietvaros ikviens cilvēks, kurš nekad nav veicis testus uz C hepatītu un HIV, tiek aicināts prasīt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz testiem.

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Veselība Atbalsta virzību uz optimālās ģimenes ārstu prakses modeli

Lai nodrošinātu vienota primārās veselības aprūpes pakalpojuma nodrošinājumu valstī, valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest optimālās ģimenes ārstu prakses modeli.

Veselība Tuvojas vasara, jāpārskata diēta: padoms no farmaceita (+VIDEO)

Mūsu ķermeņiem ir nepieciešami dažādi vitamīni un minerālvielas, lai nodrošinātu organisma funkcijas un labsajūtu, it īpaši siltā un karstā laikā.

Lasiet arī

Veselība Kam ir jābūt mājas aptieciņā uz Jauno gadu, konsultē eksperts (+VIDEO)

Svētku laikā palielinās saslimšanas un traumu iespējamība, un ārsta atrašana būs sarežģīta.

Veselība Aptiekām draud bankrots un slēgšana

Zem sitiena vismaz 150 reģionālas aptiekas

Veselība Ģimenes ārstu asociācijas atšķirīgi vērtē VM priekšlikumus

Abas ģimenes ārstu asociācijas atšķirīgi vērtē Veselības ministrijas (VM) priekšlikumus primārās veselības aprūpes stiprināšanai, kas iekļauti saskaņošanai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā.

Veselība VM izstrādās jaunu onkoloģijas plānu

Veselības ministrija (VM) iecerējusi izstrādāt jaunu onkoloģijas plānu, sākotnēji izvērtējot esošo situāciju un izaicinājumus, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē pavēstīja Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.