• Estere,
  • Hermīne
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Deviņi mīti un patiesība par redzes korekcijas operāciju

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 10:37, 16.02.2024


Redzes korekcijas jomā tikai daži sasniegumi ir bijuši tik nozīmīgi kā redzes lāzerkorekcija. Tomēr, neraugoties uz ievērojamajiem panākumiem, joprojām ir daudz dezinformācijas. Šajā rakstā centīsimies kliedēt mītus un skaidrot reālo situāciju saistībā ar acu lāzerķirurģiju.



Sākot ar bailēm no sāpēm un beidzot ar nepamatotām šaubām par efektivitāti, šie mīti turpina pastāvēt, daudziem cilvēkiem liedzot iespēju dzīvot bez brillēm vai kontaktlēcām.

“Saprotu, ka ideja par acs lāzerkorekcijas operāciju var būt biedējoša. Cilvēkiem ir ļoti daudz jautājumu par šo procedūru, turklāt, meklējot informāciju internetā, bieži grūti saprast, kas ir patiesība un kas – meli. Izskaidrošu un atspēkošu izplatītākos mītus,” stāsta “Dr. Lūkina acu klīnikas” vadītājs Fēlikss Lūkins.

1. mīts. Ikviens ir piemērots redzes lāzerkorekcijai

Patiesība. Pirmsoperācijas konsultācijā speciālists precīzi noteiks, vai cilvēks ir vai nav piemērots redzes lāzerkorekcijai. Konsultācijas laikā ārsts pārbaudīs jūsu radzenes biezumu, acs formu, to, cik stabila ir jūsu redze, kā arī vispārējo veselības stāvokli.

Ja radzenes ir pārāk plānas, konsultants neieteiks veikt šo procedūru, jo lāzers noņem daļu radzenes: ja radzene jau ir plāna, tai var tikt nodarīts kaitējums. Otrkārt, ļoti paplašināta zīlīte tumsas apstākļos var būt kontrindikācija redzes korekcijas operācijai.

Ja redze nav stabila, tāpat maz ticams, ka jūs būsiet piemērots redzes lāzerkorekcijai. Redzei jābūt stabilai vismaz divus gadus, lai procedūra dotu vislabāko rezultātu. Tātad, iespējams, būs jānogaida kāds laiks līdz redzes stabilizācijai. Šāda situācija biežāk iespējama gados jauniem cilvēkiem.

Visbeidzot, konsultants gribēs pārliecināties, ka cilvēkam ir labs vispārējais veselības stāvoklis. Ja ir nopietnas veselības problēmas, vispirms jāatrisina tās.

2. mīts. Redzes lāzerkorekcijas operācija ir sāpīga.

Patiesība. Lielākais mīts no visiem mītiem! Redzes lāzerkorekcijas operācija ir pilnīgi nesāpīga. Tomēr spoža gaisma un apziņa, ka notiek manipulācija ar acīm, var radīt diskomfortu.

Procedūras laikā un pēc tās tiek izmantoti anestēzijas pilieni, lai atsāpinātu aci, tādējādi pacients nejūt pilnīgi neko. Pēc operācijas uz 24 stundām acī tiek ielikta kontaktlēca, kas mazina iespējamo graušanas, svešķermeņa sajūtu vai asarošanu.

3. mīts. Acu lāzerķirurģija var pasliktināt redzi.

Patiesība. Nav apstiprinātu gadījumu, kad pacients būtu kļuvis akls lāzeroperācijas laikā. Ir bijušas nopietnas komplikācijas, taču tās ir ļoti retas. “Lielāka varbūtība ir, ka, ejot pa ielu, uz galvas uzkritīs ķieģelis. Nesenos pētījumos konstatēts, ka biežāk sarežģījumi infekciju vai līdzīgu iemeslu dēļ var rasties, lietojot kontaktlēcas.

Neraugoties uz to, cik reti tās sastopamas, speciālists tik un tā izskatīs visus iespējamos riskus, kas saistīti ar iespējamās operācijas metodi un ieteiks, kura būtu labākā izvēle tieši jums.

4. mīts. Jūs uz visiem laikiem būsiet bez brillēm.

Patiesība. Neatkarīgi no tā, vai veikta redzes lāzerkorekcija, normāla redze laika gaitā un ar vecumu mainās. To sauc par presbiopiju jeb vecuma tālredzību. Tā rodas, kad acs mehānisms nespēj fokusēties un iestrēgst fiksētā fokusā tālumā. Tas notiek tāpēc, ka novecojot dabiskā lēca zaudē elastību.

Savukārt operācijas laikā veiktās izmaiņas radzenē ir paliekošas. Tomēr, ja izmaiņas notiek, tas var nozīmēt, ka jums būs nepieciešamas brilles lasīšanai. Lai tam sekotu līdzi, ļoti ieteicams regulāri veikt pārbaudes pie optometrista. Turklāt ir prātīgi jau laikus apspriest, kādas izmaiņas varat sagaidīt pēc operācijas.

5. mīts. Redzes lāzerkorekcija var ietekmēt to, vai nākotnē varēs veikt kataraktas operāciju.

Patiesība. Acs lāzerkorekcijas operācija neliedz nākotnē veikt kataraktas operāciju.

Lāzerkorekcija ir vērsta uz acs radzeni, nevis uz lēcu, kā tas būtu kataraktas operācijas gadījumā.

6. mīts. Ja lāzera acu operācija neizdodas, neko nevar labot.

Patiesība. Ļoti maz ticams, ka rezultāti nebūs tādi, kā gaidīts. Tomēr lāzera jauda ir aprēķināta statistiski vidējiem cilvēka audiem. Nelielam skaitam cilvēku var būt nepieciešams rezultātu piekoriģēt, ņemot vērā individuālas īpatnības. Tādā gadījumā ķirurgs veiks turpmāku ārstēšanu, kas tiks uzskatīta par nepieciešamu, lai palīdzētu iegūt vēlamo redzi.

7. mīts. Acu lāzerķirurģija ir paredzēta tikai tuvredzībai.

Patiesība. Ir iespējas, kas palīdz koriģēt gan tuvredzību, gan tālredzību, kā arī astigmatismu, un to kombinācijas – tuvredzību un astigmatismu un tālredzību un astigmatismu.

8. mīts. Redzes lāzerkorekcija prasa daudz laika.

Patiesība. Redzes lāzerkorekcijas procesa ilgākā daļa ir pirmsoperācijas konsultācija un izmeklēšana. Doma par atrašanos lāzera ietekmē, nezinot, kas notiks, var būt biedējoša, taču tieši ātrums ir viena no lielākajām redzes lāzerkorekcijas priekšrocībām – tā ir ātra un vienkārša procedūra, kas var ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti.

Pats lāzera iedarbības laiks ir ļoti mazs – nepilnas 2 sekundes uz dioptriju. Sagatavošanas laiks pirms operācijas ir krietni ilgāks! “Pirms 20 gadiem, kad man pašam veica redzes korekciju, tās bija 30 sekundes, bet mūsdienās laiks ir ievērojami samazinājies,” piebilst F. Lūkins.

9. mīts. Pēc operācijas nedrīkst pieļaut lielu fizisku slodzi.

Patiesība. Reizēm vēl dzirdams arī padomju laika mīts – acu operācijas dēļ nav pieļaujamas dabiskas dzemdības vai liela fiziska slodze. Šādiem pieņēmumiem nav pilnīgi nekāda medicīniska pamata!


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība LPS: Tendences ārpusģimenes aprūpē nav pozitīvas

Jautājumos, kas saistīti ar bērnu ārpusģimenes aprūpi, tendences nav pozitīvas - bērnu skaits tajā tikai palielinās, bet audžuģimenes motivēt par tādām kļūst grūtāk, trešdien pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdes aģentūrai LETA pauda LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.

Veselība NMPD: Dziesmu svētku laikā līdz šim hospitalizēti vien daži dalībnieki

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā līdzšinējie mēģinājumi un pasākumi no mediķu skatpunkta ir noritējuši mierīgi - hospitalizācija bijusi nepieciešama tikai dažiem bērniem dienā, turklāt pārsvarā tas darīts piesardzības nolūkos, aģentūrai LETA sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktora vietniece Māra Dīriņa.

Veselība Kāpēc vasarā ir svarīgi ēst ogas, skaidro eksperte (+VIDEO)

Pirms lietošanas ogas vienmēr īpaši rūpīgi jānomazgā, lai izvairītos no baktēriju vai pesticīdu piesārņojuma.

Veselība SPKC turpina meklēt streptokoka infekcijas uzliesmojuma avotu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina izmeklēt streptokoka infekcijas uzliesmojuma avotu, aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Ūdre.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijas Radio 4 raidīs tikai līdz šā gada beigām

Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) valde ir izstrādājusi stratēģiskās prioritātes 2026.-2029.gadam, kas tostarp paredz, ka programma "Latvijas Radio 4 - Doma laukums" krievu valodā piedzīvos strukturālas pārmaiņas un esošajā formātā jeb lineārajā apraidē pastāvēs līdz šī gada beigām, informēja LSM valdes priekšsēdētāja Baiba Zūzena.

Interesanti fakti PTAC: 62% eskalatoru un konveijeru neatbilst būtiskām drošības prasībām

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina pievērst lielāku uzmanību eskalatoru un konveijeru drošai lietošanai, lai novērstu negadījumus.

Sabiedrība Plānotās izmaiņas neskars godprātīgos nodokļu maksātājus

Finanšu ministrija skaidro savu nostāju skaidras naudas kontroles jautājumā.

Sabiedrība Latvijas premjere devusies vizītē uz Ukrainu

Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) pēc Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska ielūguma šodien devusies darba vizītē uz Ukrainu.