• Ilgvars,
  • Ivars
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Stradiņa slimnīca lauzīs būvniecības līgumu ar SIA Velve

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 19:21, 06.02.2024


Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) ar 13.februāri lauzīs līgumu ar SIA "Velve" par jaunā A2 slimnīcas korpusa būvniecību, šodien paziņoja slimnīcas pagaidu padome.Stradiņa slimnīca par līguma laušanu būvniekam paziņojusi šodien, un līgums lauzts vienpusēji.

Slimnīcas padome norāda, ka SIA "Velve" nespēj pildīt līgumā noteiktās saistības - netiek ievēroti būvniecības termiņi, būvobjektā konstatēti būtiski defekti, kas netiek novērsti, objektā notikusi nesaskaņotu apakšuzņēmēju nodarbināšana, kā arī fiksēti citi pārkāpumi.

Būvniecības līgums, kas tika noslēgts 2020.gada 27.augustā, tiks izbeigts šī gada 13.februārī. Patlaban slimnīca gatavojas būvobjekta pārņemšanai 20.februārī.

PSKUS norāda, ka līgums sākotnēji paredzēja jaunās ēkas būvniecību pabeigt 2023.gada pavasarī, bet līguma izpildes laikā pēc SIA "Velve" ierosinājuma darbu izpildes termiņi vairākkārt tika pagarināti, palielinot arī līgumcenu. Saskaņā ar pēdējo vienošanos būvniekam jauno slimnīcas ēku vajadzēja pabeigt līdz šī gada 1.jūnijam, bet šogad būvkompānija lūgusi atkārtoti pagarināt līguma izpildes termiņu, norādot, ka jaunais iespējamais darbu pabeigšanas laiks varētu būt 2025.gada vasarā. Slimnīcas padomes vērtējumā, tas apliecinot, ka būvnieks ilgtermiņā nav spējīgs pildīt līgumsaistības un pabeigt būvdarbus. Turklāt slimnīcas iespējas pagarināt līgumu ierobežo arī Publisko iepirkumu likums.

Par faktisko situāciju un būvnieka problēmām pabeigt jauno slimnīcas ēku saprātīgā termiņā un vēlamajā kvalitātē liecinot virkne apstākļu: būvdarbu kavēšanās, tostarp saistībā ar defektiem - tajā skaitā pelējuma dēļ, kas ilgstoši netiek novērsts ēkas pagrabstāvā, kur plānots izvietot operāciju bloku, - defektu nenovēršana un SIA "Velve" nespēja vienoties par defektu novēršanu, nespēja nodrošināt darba plānā paredzēto darbinieku skaitu, neparedzētu avansu pieprasīšana, kā arī nespēja laikus iesniegt ar projektu saistīto dokumentāciju, aizbildinoties ar lielu administratīvo slogu, kas šāda mēroga Eiropas Savienības finansētiem projektiem ir standarts. Šāda būvdarbu kavēšanās un būvnieka nespēja pildīt līgumsaistības radījusi plaša mēroga zaudējumus - neapgūti 26 miljoni no Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020.gada plānošanas perioda finansējuma, norāda PSKUS padome.

Slimnīcas pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis uzsvēra, ka situācijā, kad būvnieks ilgtermiņā demonstrē nespēju pildīt līgumsaistības, ir jāpieņem radikāli lēmumi, jo kavēšanās rada finansiālus zaudējumus valstij, apdraud sabiedrības tiesības uz cieņpilnu ārstniecību un nopietni apgrūtina slimnīcas ikdienas darbu. Viņš atzina, ka līguma pārtraukšana ir vienīgais veids, lai slimnīcas jaunais korpuss beidzot tiktu izbūvēts, vienlaikus nodrošinot, ka ēka būs kvalitatīva un droša pacientiem un ārstniecības personālam.

"Šobrīd slimnīcas valde dara visu, lai pēc līguma laušanas varētu operatīvi pārņemt būvobjektu. Ļoti ceram, ka būvnieks apzinās šī projekta nozīmi nacionālā mērogā, pildīs savus pienākumus, neliks objekta pārņemšanai šķēršļus un nodos objektu mūsu valdījumā," viņš pauda, uzsverot, ka slimnīcas vadība veic visus nepieciešamos pasākumus, lai maksimāli nodrošinātu faktiskā būvniecības procesa nepārtrauktību.

Saskaņā ar līgumu SIA "Velve" tiks aprēķināts līgumsods un no uzņēmuma piedzīti zaudējumi, kas slimnīcai radušies, pārņemot objektu un uzsākot jaunu būvniecību, kā arī zaudējumi saistībā ar ES finansējuma neapguvi.

Piedzenamās summas apmērs vēl tiek aprēķināts.

Slimnīca veic nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu neatliekamo būvdarbu turpināšanu un pēc iespējas ātrāk varētu izvēlēt citu būvnieku, kas varētu pabeigt ēku iespējami īsā laikā.

LETA jau rakstīja, ka pērnā gada rudenī bažās par risku zaudēt Eiropas Savienības finansējumu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kuras galvenie uzdevumi ir veikt ārēju būvniecības auditu un nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaiste minētā projekta sekmīgai realizācijai.

Novembrī būvkompānija "Velve" pabeidza slimnīcas A2 ēkas fasādes darbus, līdz ar to jaunbūvei ir aizvērta fasāde, lai pasargātu to no laika apstākļu nelabvēlīgas ietekmes. Tomēr mēneša beigās slimnīcas jaunā A2 ēkas pagrabstāvā nepareizas būvdarbu secības dēļ tika atklāts pelējums. Pelējuma sporu klātbūtne ir ļoti nopietns apdraudējums nākotnes slimnīcai un tās pacientu drošībai, jo projekts paredz, ka pagrabstāva zonā tiek izvietoti jaunizveidotais operāciju bloks un Neatliekamās medicīnas centrs, kas nozīmē, ka pelējuma sporu klātbūtne nav pieļaujama nekādā gadījumā.

Pēc būvuzņēmēja pagrabstāva telpu tīrīšanas darbu pabeigšanas pagrabstāvā, PSKUS piesaistīja starp pusēm saskaņotus neatkarīgos ekspertus gan no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), gan Valsts zinātniskā institūta "BIOR" laboratorijas, kas veiks papildus pārbaudes, lai noteiktu, vai minētajā zonā darbus var droši turpināt un pelējums pilnībā likvidēts.

Šī gada janvārī slimnīca paziņoja, ka varētu lauzt līgumu ar SIA "Velve", būvniekam kavējot darbu izpildes termiņu un nespējot sniegt uzticamus pierādījumus par spējām īstenot būvniecības līgumu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Farmaceits pastāstīs visu, ko vēlējāties uzzināt par probiotikām

Vidēji terapijas kurss ilgst divas trīs nedēļas.

Veselība Sievietēm veiks bezmaksas mērījumus sirds veselības profilaksei

No 5.marta līdz 7.marta sievietes varēs veikt bezmaksas mērījumus sirds veselības profilaksei, informē pasākuma rīkotaji.

Veselība Ārsts no Rīgas atklāja vairākus veselīgas sirds noslēpumus (+VIDEO)

"Mēs mudinām cilvēkus ievērot tādu dzīvesveidu, kas ietver sabalansētu uzturu, regulāras fiziskās aktivitātes un veselīga svara uzturēšanu".

Veselība Sestdien gaiss iesils līdz +10 grādiem, stiprākie nokrišņi gaidāmi Kurzemē

Sestdienas pēcpusdienā teju visā Latvijā gaiss iesils līdz +7..+10 grādiem, gaidāms lietus un vēja pastiprināšanās, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Pabeigta Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa fasādes izbūve

Būvkompānija SIA "Velve" ir pabeigusi VSIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" (PSKUS) A korpusa otrās kārtas fasādes darbus, līdz ar to jaunbūvei ir aizvērta fasāde, lai pasargātu to no laika apstākļu nelabvēlīgas ietekmes.

Sabiedrība Stradiņa slimnīcas pazemes gaitenī gar sienām mēdz tecēt ūdens

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) pazemes gaitenī, kas savieno ekspluatācijā nodoto A korpusu ar vecās ēkas 32.korpusu, pamanīti defekti uz sienām un grīdas segumā, vēsta TV24 raidījums "Stopkadri ar Armandu Puči".

Sabiedrība Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par Stradiņa slimnīcas amatpersonu rīcību

Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par VSIA" Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca" (PSKUS) amatpersonu rīcību saistībā ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma apguvi.

Sabiedrība Stradiņa slimnīca jauno korpusu būvniecībā var zaudēt pat 70 miljonus eiro

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) jauno korpusu būvniecībā var zaudēt pat 70 miljonus eiro iepriekš minēto 46 miljonu eiro vietā, tāpēc jaunā valde izraudzīta ar spēcīgām krīzes menedžmenta zināšanām un tās darbs būs orientēts uz zaudējumu samazināšanu, glābjot to, kas vēl glābjams, aģentūrai LETA sacīja slimnīcas pagaidu padomes loceklis Normunds Staņēvičs.