• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«Dakter, es neatceros»: 70% Latvijas iedzīvotāju ir atmiņas traucējumi (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 12:06, 27.01.2024


Pašlaik pacientiem ģimenes ārsta praksē ir izteikti jūtamas kovida sekas – smadzeņu migla.


Nepatīkamākais ir aizmirst bankas kartes kodu.

Pēdējā pusgadā 10% Latvijas iedzīvotāju bieži bijuši atmiņas traucējumi, noskaidrots veiktajā aptaujā. 32% aptaujāto sacījuši, ka atmiņas traucējumi viņiem ir dažreiz, 35% norādījuši, ka reti, 3% – ka visu laiku. Tikai 20% aptaujāto ir atzinuši, ka atmiņas traucējumu viņiem nav.

“Lai arī tikai 3% aptaujā norādījuši, ka viņiem atmiņas traucējumi ir visu laiku, tas ir satraucoši! Turklāt arī uz pārējiem atbilžu variantiem atbildējuši 10% – 35% respondentu, apliecinot, ka daudzi apzinās mazākas vai lielākas problēmas ar atmiņu. Par atmiņu jārūpējas visas dzīves garumā, un dažādas intelektuālas papildu nodarbes, kas mudina aktīvāk darboties mūsu prātam un reizē arī atmiņai, ir aktuālas jebkurā vecumā.

Piemēram, ja mazākajiem būs svarīgi iemācīties lasīt un atklāt grāmatu pasauli, gados vecākajiem možu atmiņu palīdzēs uzturēt krustvārdu mīklu minēšana, ir ieteikums arī ik pa laikam iemācīties kādas dzejas rindas, iespēju robežās sekot sabiedriskajām norisēm, taču galvenais ir saprast, ka prāts “jākustina” visu mūžu! Jo vairāk tas tiek trenēts ikdienā, jo mazāka iespēja atmiņas traucējumiem – piemēram, pēc aptaujas datiem redzams, ka salīdzinājumā ar cita veida nodarbinātajiem procentuāli visvairāk – 40%, kuriem nekad nav bijuši atmiņas traucējumi, ir studenti. Tiesa gan, tie ir gados jauni cilvēki. Līdztekus atmiņas treniņam to var palīdzēt uzturēt pietiekama B grupas vitamīnu, īpaši B1, B6, B12 un folskābes, cinka, dzelzs, omega 3 taukskābju uzņemšana. Ir pētījumi, kas pierāda, ka arī E vitamīnam ir nozīme, aizkavējot atmiņas pasliktināšanos vecākā gadagājuma cilvēkiem,” stāsta farmaceite Irina Korčagina.

No tiem, kuri (kopā 10%) aptaujā sacījuši, ka viņiem bieži ir atmiņas traucējumi, 13% ir sievietes un 8% vīrieši. No respondentiem, kuri to atzinuši, 13% ir vecumā no 18-29 gadiem, 11% no 50-59 gadiem, 10% no 60-74 gadiem, 9% no 40-49 gadiem un 8% no 30-39 gadiem.

Ģimenes ārste Dzintra Homka: “Domāju, ka realitātē ar atmiņas traucējumiem saskaras pat krietni vairāk cilvēku, nekā to uzrāda aptauja, turklāt tā apstiprina, ka atmiņas traucējumi var būt jebkurā pieaugušā vecumā. Pašlaik pacientiem ģimenes ārsta praksē ir izteikti jūtamas kovida sekas – smadzeņu migla. Speciālisti smadzeņu miglas apzīmējumā ietver kognitīvo traucējumu kopumu, kas saistīts ar domāšanas, atmiņas un koncentrēšanās grūtībām dažādās kombinācijās. Ja agrāk domājām, ka atmiņas traucējumi ir vairāk saistīti ar sklerotiskiem procesiem asinsvados vecumā, tad kovids situāciju ir izmainījis – daudz jaunu cilvēku nevar koncentrēties, atcerēties, noturēt uzmanību, pilnvērtīgi veikt savu darbu. Neatkarīgi no minētā atmiņas pasliktināšanos var ietekmēt arī citi faktori – atpūtas trūkums, pārslodze, mazkustīgs dzīvesveids, uzturvielu deficīts (jo īpaši, magnija, B grupas vitamīnu, selēna), paaugstināts glikozes līmenis, pazemināta vairogdziedzera funkcija, depresija, trauksme, smēķēšana, narkotisko vielu, alkohola lietošana, menopauzes radītās izmaiņas (sievietēm) un, protams, galvas traumas, demence, Alcheimera slimība, kā arī dažādu medikamentu, piemēram, antidepresantu, antihistamīnu, antibiotiku lietošana.

Latvijā depresijas, veģetatīvās distonijas, pēckovida seku mazināšanai, kā arī trauksmes, panikas lēkmju, izdegšanas sindroma pacientiem tiek piedāvātas psihosociālas rehabilitācijas programmas. Vajadzības gadījumā pacientiem ir pieejamas arī valsts apmaksātas psihiatra konsultācijas.”

Atmiņas traucējumi dažreiz ir 35% sieviešu un 29% vīriešu – aptaujā kopā to kopā atzinuši 32% respondentu. Vecuma grupā no 40-49 gadiem 36% aptaujāto dažreiz ir atmiņas traucējumi, pārējās vecuma grupās nedaudz mazāk, bet gados jaunākajiem 18-29 gadiem vismazāk – 29%.

35% respondentu atmiņas traucējumi ir reti – vienlīdz daudz sievietēm un vīriešiem, kā arī aptuveni vienādam skaitam no viņiem visās vecuma grupās.

20% aptaujas dalībnieku nolieguši, ka viņiem kādreiz būtu bijuši atmiņas traucējumi, šādi teikušas 16% sieviešu un 25% vīriešu. 25% iedzīvotāju vecumā no 30-39 nekad nav bijuši atmiņas traucējumi, 22% no respondentiem to apstiprinājuši esot 18-29 gadu vecumā, 20% esot 50-59 gadu vecumā, 18% 60-74 gadu vecumā un 17% 40-49 gadu vecumā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Farmaceite: Latvijas cilvēkiem pavasarī jāveido vitamīnu komplekss (+VIDEO)

Tāpat nepieciešamības gadījumā talkā var nākt papildu uztura bagātinātāju uzņemšana.

Veselība Lielbritānijas parlamentā sākušās debates par pakāpenisku smēķēšanas aizliegumu

Lielbritānijas parlaments otrdien sācis debates par premjerministra Riši Sunaka virzīto likumprojektu, kura mērķis ir pakāpeniski izskaust smēķēšanu.

Veselība VM izstrādās jaunu onkoloģijas plānu

Veselības ministrija (VM) iecerējusi izstrādāt jaunu onkoloģijas plānu, sākotnēji izvērtējot esošo situāciju un izaicinājumus, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē pavēstīja Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.

Veselība Ginekoloģes: sievietes mazāk apmeklē speciālistus zemā pašvērtējuma dēļ

Viens no iemesliem, kādēļ sievietes mazāk apmeklē medicīnas speciālistus, ir zems pašvērtējums, uzskata ginekoloģes Vija Veisa un Kristīne Pčolkina.

Lasiet arī

Veselība Latvijā 25% iedzīvotāju darba devējs rūpējas par viņu emocionālo veselību

Latvijā 25% iedzīvotāju apliecina, ka darba devējs rūpējas par viņu emocionālo veselību, informēja apdrošināšanas kompānijas pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Veselība Psihiatrijas un narkoloģijas centrs ieviesis konsultācijas dežūrtālruni

Saistībā ar pieaugošo sabiedrības interesi par psihisko veselību un dažādiem psihiskās veselības aprūpes pakalpojumiem Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC) ievieš psihiatriskās konsultācijas dežūrtālruni.

Sabiedrība Rakstnieks Jurģis Liepnieks: «Vientulība nogalina» (+VIDEO)

Latvijas iedzīvotājiem sāka attālināti palīdzēt atrast sociālo loku.

Veselība Trešdaļa iedzīvotāju dzīvo ar sajūtu, ka nepaspēj paveikt visu vajadzīgo

Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju dzīvo ar sajūtu, ka nepaspēj paveikt visu vajadzīgo, liecina pētījumu aģentūras "Norstat" veiktās aptaujas dati.