• Emīlija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


RTU zinātnieki testē bioloģisko ādu, lai ārstētu ievainotos cilvēkus (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 11:01, 10.01.2024


Fukoidānu ekstrahē no jūras aļģēm, bet hitozānu iegūst no vēžveidīgo čaulām.


Varbūt drīz mēs kļūsim par augu.

Lai sekmētu mutes, sejas un žokļu audu atjaunošanos pēc ķirurģiskām manipulācijām un novērstu infekciju risku, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar Rīgas Stradiņu universitātes (RSU) speciālistiem attīsta jaunu pieeju kontrolētai un lokālai antibiotiku un augšanas faktoru piegādei.

Traumas, audzēji, iekaisumi, dažādas saslimšanas - ir daudz iemeslu, kāpēc cilvēkiem nepieciešamas mutes, sejas un žokļu kaulu operācijas. Lai atlabšana pēc ķirurģiskās manipulācijas būtu pēc iespējas veiksmīgāka un ātrāka, ir būtiski samazināt infekciju risku. Latvijas Zinātnes padomes projektā MATRI-X ("Antibakteriālu autologu fibrīna matricu izstrāde mutes, sejas un žokļu ķirurģijai", LZP-2020/1-0054) zinātnieki izstrādā jaunus materiālus klindamicīna (plaša spektra antibiotika) un autologu augšanas faktoru kontrolētai piegādei operācijas vietā.

Zāļu piegādes sistēmas nodrošina kontrolētu un lokālu aktīvo vielu piegādi un dozēšanu, padarot ārstēšanu efektīvāku un pacientiem draudzīgāku. Pacientiem zāles vairs nav jāuzņem orāli, jo tās tiek iestrādātas biomateriālā, no kura izdalās noteiktās devās un tieši iedarbojas uz bojātajiem audiem organismā. "Šajā pētījumā zāļu piegādes sistēmas veidojam uz jūras polisaharīdu - hitozāna un fukoidāna - matricas, kurās ietvertas aktīvās vielas un trombocītiem bagātināts fibrīns (PRF). Fukoidānu ekstrahē no jūras aļģēm, bet hitozānu iegūst no vēžveidīgo čaulām. Savukārt PRF ir autologs jeb no pacienta asinīm iegūts materiāls, kas satur augšanas faktorus un sekmē dzīšanu un audu reģenerāciju. Izmantojot paša pacienta asins šūnas, tiek samazināts arī alerģisku reakciju risks. Šo personalizētās medicīnas metodi jau izmanto kosmetoloģijā, kā arī muguras un locītavu slimību terapijā," skaidro MATRI-X vadītāja, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Biomateriālu un bioinženierijas institūta vadošā pētniece Arita Dubņika.

Projektā matricas tiek veidotas gan hidrogēlu, gan mikrodaļiņu formā, līdz ar to šo biomateriālu, turpinot attīstīt, varētu gan implantēt, gan injicēt audu aizstāšanai atbilstoši pacienta vajadzībām. Tiek pētītas arī jaunizveidoto zāļu piegādes sistēmu fizikāli ķīmiskās īpašības, PRF un antibiotiku kombinācijas ietekme, antibakteriālā aktivitāte, izdalīšanās ātrums un ilgums.

RTU sadarbības partnere MATRI-X ir RSU docētāja un RSU Stomatoloģijas institūta anestezioloģe-reanimatoloģe Ilze Šalma, savukārt antibakteriālo īpašību noteikšanai projektam piesaistīts RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras asociētais profesors Ingus Skadiņš.

"Jaunu medicīnas metožu pētniecība, īpaši, ja tās ietver zāļu vielas, ir ilgstošs process. Radot risinājumus, kas nākotnē varētu uzlabot pacientu dzīves kvalitāti un sekmēt mūsdienīgas medicīnas aprūpes sistēmas attīstību, ir jāizslēdz visi iespējamie negatīvie riski," uzsver A. Dubņika, norādot, ka pētījumi turpinās.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Mākslas terapija var palīdzēt bērniem ar īpašām vajadzībām (+VIDEO)

Dažkārt autiskā spektra traucējumi izpaužās kopā ar citām grūtībām, piemēram, hiperkativitāti.

Veselība Kardioloģe: 10 000 soļu dienā palīdz normalizēt asinsspiedienu (+VIDEO)

Pirmo reizi satiekoties ar ģimenes ārstu, ir jālūdz izmērīt spiedienu.

Veselība Nords: Gaidāmā karstuma dēļ skrējējiem jābūt piesardzīgiem

Rīgas maratons sestdien ir atklāts godam, taču svētdien gaidāmā karstuma dēļ skrējējiem jābūt piesardzīgiem, aģentūrai LETA uzsvēra maratona direktors Aigars Nords.

Veselība Aptauja: Ceturtā daļa iedzīvotāju preventīvi nerūpējas par savu veselību

Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs par savu veselību ikdienā drīzāk nerūpējas vai nerūpējas vispār, savukārt vairāk nekā puse jeb 56% tai pievērš zināmu uzmanību, tomēr dara to neregulāri, liecina jaunākā Veselības indeksa pētījuma dati.

Lasiet arī

Veselība Kāpēc Latvijā labāk nemazgāt seju ar krāna ūdeni, skaidro speciālisti (+VIDEO)

Kuperozu ādu raksturo izteikti paplašināti asinsvadi, var parādīties sārti izsitumi, neliela nieze un karstuma sajūta.

Veselība Kā atbrīvoties no sāpošām rokām ziemā, konsultē farmaceite (+VIDEO)

Svarīgi novērst ādas izžūšanas riskus un zināt, kā ādu pareizi kopt.

Veselība Kā cīnīties ar pigmentāciju?

Saules iedarbība ir viens no izplatītākajiem ādas pigmentācija rašanās cēloņiem. Vasara solās būs karsta un saulaina, tādēļ vēlams jau savlaicīgi nodrošināties pret nevēlamiem saules staru izraisītiem blakus efektiem, lai vēlāk to novēršanai nevajadzētu veltīt daudz laika un pacietības.