• Egīls,
  • Nauris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Parūpējies par sevi uz slidenām ielām: ergoterapeita padomi (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 13:25, 17.12.2023


Pajautā sev divreiz, vai tieši šodien jādodas ārpus mājas jeb ieplānotos darījumus.


Daudzās Latvijas pilsētās un ciemos ceļi un ietves izskatās tieši šādi.

Pēc Pasaules Veselības organizācija datiem katru gadu tiek reģistrēti 37 miljoni kritienu, pēc kuriem cilvēkam nākas vērsties pēc medicīniskas palīdzības. Šobrīd laika prognoze vēsta - laiku pa laikam būs atkusnis, tad atkal sals. "Esiet uzmanīgi uz slidenām ietvēm!" brīdina ergoterapeite Olga Naumova un dalās padomos, kā izvairīties no traumām, ko var gūt paslīdot.

1. Plāno dienu saskaņā ar laika prognozi

Tā kā kritienus uz slidenām ielām visbiežāk piedzīvo cilvēki pēc 65 gadu vecuma un sekas tam var būt gan kaulu lūzumi, gan galvas traumas, kas vēlāk prasa ilgstošu rehabilitāciju, ieteicams iespēju robežās savas aktivitātes ārpus mājas plānot atbilstoši laikapstākļiem. Ja laika ziņu moderators stāsta - šodien ietves būs slidenas - esiet uzmanīgi! - pajautā sev divreiz, vai tieši šodien jādodas ārpus mājas jeb ieplānotos darījumus un citas aktivitātes var atlikt uz vēlāku laiku, pasaudzējot savu veselību.

2. Piemērots apģērbs slidenām ielām

Tas nozīmē - apavi ar zoli, kas nodrošina labu saķeri ar sniegu vai ledu. "Apaviem jābūt gluži kā automašīnas ziemas riepām - ar savu "protektoru"," saka ergoterapeite Olga Naumova. "Gluda zole labāk slīd! Ieteicams neizvēlēties bikses vai svārkus, kas ir par garu. Bikšu staras var samirkt, aizķerties aiz apaviem un veicināt paslīdēšanu. Slidenā laikā arī cimdus nenovērtē par zemu! Ja gadīsies uz ielas paslīdēt brīdī, kad salstošas rokas sildi kabatās, kritiena sekas var būt krietni nopietnākas. Turklāt roku vēzēšana ejot, uzlabo spēju saglabāt līdzsvaru."

3.Nenes rokās smagumus!

Ja nav citu variantu un iepirkumu maiss no veikala jānogādā mājās, labāk preces likt mugursomā, lai rokas būtu brīvas un palīdz uz slidenām ietvēm noturēt līdzsvaru. "Reizēm saka - slidenā laikā jāpārvietojas kā pingvīniem, tātad - bez steigas, lēnām, apdomāti un uzmanīgi," saka ergoterapeite. Tāpat slidenā laikā jāieplāno vairāk laika, lai pārvietotos no punkta A uz punktu B. Bez steigas!

4. Arī spieķim vajadzīgs ziemas aprīkojums

Tiem, kuri izmanto kādu tehnisko palīglīdzekli, jāatceras - arī tiem, gluži tāpat kā automašīnai, pirms ziemas sezonas sākuma, jāveic tehniskā apskate, lai pārliecinātos, vai palīglīdzeklis būs derīgs lietošanai arī slidenā laikā. "Rolatoriem un ratiņkrēsliem jāpārbauda riepas, jāzina, vai tajās ir atbilstošs spiediens. Savukārt spieķim ieteicams izmantot ziemas pretslīdes radzi jeb ziemas uzgali, ko var iegādāties gan aptiekās, gan pie ergoterapeitiem, arī tehnisko palīglīdzekļu centros. Tas ir papildu aprīkojums, ko slidenā laikā uzliek spieķa galam - pretslīdes radze palīdzēs noturēties uz slidenas virsmas un nepaklupt. Ieejot telpās, spieķa radzi var atkal pacelt uz augšu, lai tā nerada troksni, saskaroties ar grīdas virsmu, un spieķis varētu nodrošināt atbalstu arī iekštelpās," teic ergoterapeite. Par tehnisko palīglīdzekļu pareizu izvēli ikviens var konsultēties ar ergoterapeitu. "To darīt ir ļoti svarīgi, jo slidenā laikā neatbilstošs tehniskais palīglīdzeklis var būt vēl bīstamāks nekā vispār šī palīglīdzekļa nelietošana, jo var paaugstināt kritienu risku," uzsver Olga Naumova.

5.Saudzīgāks kritiens. Kāds tas ir?

Ja kritiens notiek uz priekšu, galvu jācenšas noturēt atpakaļ; ja kritiens notiek uz aizmuguri, vēlams galvu censties turēt saliektu uz priekšu. Tas palīdzēs izvairīties no nopietnām galvas traumām. Kritiena brīdī nav ieteicams rokas izstiept uz priekšu, lai samazinātu risku gūst plaukstas pamatnes lūzumu, kas prasa ilgstošu atveseļošanās periodu. Gadījumā, ja izejot uz ielas slidenā laikā, pēkšņi konstatē, ka nejūties labi, apavi gadījušies neatbilstoši laikapstākļiem, drošāk ir lūgt palīdzību garāmgājējiem, lai kāds palīdz droši šķērsot krustojumu pie luksofora.

Ergoterapeite Olga Naumova uzsver - lai izvairītos no kritieniem, ieteicams apmeklēt fizioterapeitu, būt fiziski aktīviem, vingrot, lai uzlabotu gan līdzsvara sajūtu, gan savu reakcijas ātrumu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ko darīt, ja sāp mugura: iesaka speciālisti (+VIDEO)

Starpskriemeļu diskiem, muskuļiem, fascijām, locītavu saitēm un galu galā – arī smadzenēm – ūdens ir ļoti nepieciešams.

Veselība Apmēram katrs septītais lieto alkoholu no rītiem pēc smagām ballītēm (+VIDEO)

Gandrīz divas trešdaļas "slimnieku" jeb 65% dzer daudz ūdens.

Veselība Aptauja: turpinoties karam, pieaug iedzīvotāju miega traucējumi

Trīs no četriem no Latvijas iedzīvotājiem jeb 75% pēdējā mēneša laikā ir izjutuši dažādus miega traucējumus, piemēram, bezmiegu, mošanos naktīs, neizgulēšanās sajūtu vai sliktus sapņus, liecina pētījuma kompānijas "Kantar" veiktās aptaujas dati.

Veselība Lai drošs pavasara sākums: kā pasargāt sevi no ērcēm (+VIDEO)

Veselības izmaiņu gadījumā nekavējoties sazinies ar ārstu.

Lasiet arī

Veselība Pacients bija uz nāves robežas: Rīgas ārstu ziemas rūpes (+VIDEO)

"Mūsu klīnikas ikdienas darbā bieži sastopamies ar hipotermijas pacientiem".

Sabiedrība Decembrī tika reģistrēti divi maksimālās gaisa temperatūras rekordi

Līdz šim decembrī gaisa temperatūra svārstījusies tie ievērojami zem, te nedaudz virs normas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs sinoptiķu apkopotā informācija.

Sabiedrība Rīgā plāno piespiedu pasākumus efektīvākai cīņai pret ledu uz jumtiem

Rīgā varētu tikt ieviesti piespiedu pasākumi efektīvākai cīņai pret ledu uz jumtiem, kas atkušņu laikā apdraud iedzīvotājus, šorīt LTV "Rīta panorāmā" pieļāva Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis (JV).

Veselība Kā izdzīvot ziemu bez traumām, konsultē speciālists (+VIDEO)

Vispirms vajadzētu parūpēties par savas mājas slieksni, lieveni, celiņu līdz ielai.