• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pieaug mikrobu izturība pret zālēm, risinājumus meklē speciālisti Rīgā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 08:12, 01.12.2023


Antimikrobiālajiem līdzekļiem ir būtiska nozīme cilvēku un dzīvnieku slimību ārstēšanā.


Medikamentu lietošana iznīcina patogēnās baktērijas, bet dažas no tām saglabājas.

Rezistence pret antimikrobiālajiem līdzekļiem (AMR) ir mikroorganismu spēja izdzīvot vai augt pat tāda antimikrobiālā līdzekļa klātbūtnē, kas parasti šo mikroorganismu nomāc vai iznīcina. Tiek lēsts, ka ES/EEZ valstīs AMR izraisa vairāk nekā 35 000 nāves gadījumu gadā. AMR arī rada ievērojamas izmaksas, tai skaitā veselības aprūpes sistēmām.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) 2019. gadā paziņoja, ka rezistence pret antimikrobiāliem līdzekļiem ir viens no 10 lielākajiem globālajiem draudiem sabiedrības veselībai. 2022. gada jūlijā Komisija un dalībvalstis atzina AMR par vienu no trim svarīgākajiem veselības apdraudējumiem.

Kopumā jaunākie dati liecina par inficēšanās gadījumu skaita un attiecināmu nāves gadījumu skaita ievērojama pieauguma tendencēm, kas attiecināmi uz gandrīz visām baktēriju un antibiotiku rezistences kombinācijām, it īpaši veselības aprūpes vidē.

Aptuveni 70 % infekciju, ko izraisījusi inficēšanās ar baktērijām, kas ir rezistentas pret antibiotikām, bija veselības aprūpē iegūtas infekcijas.

Pastāvīgs rezistences pieaugums katru gadu izraisītu aptuveni 10 miljonu nāves gadījumu visā pasaulē, kā arī pasaules iekšzemes kopprodukta samazināšanos par 2 % līdz 3,5 %.

Turklāt pasaules ekonomikai tas līdz 2050. gadam izmaksātu līdz pat 100 triljoniem USD.

Antimikrobiālajiem līdzekļiem ir būtiska nozīme cilvēku un dzīvnieku slimību ārstēšanā un sabiedrības veselības nodrošināšanā, tomēr nepamatota antimikrobiālo līdzekļu lietošana var veicināt antimikrobiālās rezistences izplatību. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem daudzās pasaules daļās antimikrobiālā rezistence jau ir sasniegusi satraucošu līmeni, tādēļ arī Latvijas speciālistiem ir aktīvi jārīkojas, lai novērstu antimikrobiālās rezistences izplatību.

Veselības ministrija un Zemkopības ministrija sadarbībā ar Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālo biroju rīko starptautisku starpsektoru Vienas veselības konferenci Par antimikrobiālo rezistenci (turpmāk – konference), kas veltīta Pasaules Antibiotiku informācijas nedēļai un Antimikrobiālās rezistences ierobežošanas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas plānam “Viena veselība” 2022.-2027. gadam.

Konference norisināsies šī gada 7. decembrī Rīgas Stradiņa universitātes Aulā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ko tagad var izārstēt Aptiekas ielā (+VIDEO)

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs atklāja jaunas modernas telpas.

Veselība Mīti un patiesība par zivju eļļu: kā tas var garšot (+VIDEO)

Aptuveni 90% cilvēku Latvijā šādu noderīgu vielu nelieto regulāri.

Veselība Nosaukta veselīgākā mitrā kaķu barība. Vai jūs to pērkat?

Tiek publicēti dažādu zīmolu kaķu barības testēšanas rezultāti, ko veikušas ārvalstu kolēģi - Austrijas (VKI) un Vācijas (Warentest) patērētāju aizsardzības organizācijas.

Veselība Biologi brīdina, kādus produktus vasarā vajadzētu turēt ledusskapī (+VIDEO)

Zinātnieki un nozares speciālisti palīdz patērētājiem veikt veselīgas izvēles ikdienā.

Lasiet arī

Veselība Latvijā ziņo par zāļu blaknēm: izsitumi, dermatīts, alerģijas (+VIDEO)

ZVA aicina iedzīvotājus bez šaubīšanās ziņot par visām reakcijām, ja ir kaut niecīgākās aizdomas.

Sabiedrība Abu Meri sola rudenī samazināt recepšu zāļu cenu par 15-20%

Mēs nevaram atkāpties no solījuma rudenī samazināt recepšu zāļu cenu par 15-20%, sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Sabiedrība Iedzīvotājus aicina periodiski pārlasīt zāļu lietošanas instrukciju

Katra zāļu lietotāja atbildība ir izlasīt medikamentu lietošanas instrukciju, un to svarīgi darīt katru reizi pēc ilgstošas zāļu nelietošanas, nevis reizi desmit gados, Zāļu valsts aģentūras (ZVA) kampaņas "Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!" atklāšanā uzsvēra speciālisti.

Sabiedrība Latvijā izrakstītas e-receptes zāles varēs iegādāties citās ES dalībvalstīs

Lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju iegādāties savas e-receptes zāles citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs komandējuma, tūrisma brauciena vai citas īslaicīgas uzturēšanās laikā, Latvija ir sākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, informē Nacionālajā veselības dienestā (NVD).