• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pieaug mikrobu izturība pret zālēm, risinājumus meklē speciālisti Rīgā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 08:12, 01.12.2023


Antimikrobiālajiem līdzekļiem ir būtiska nozīme cilvēku un dzīvnieku slimību ārstēšanā.


Medikamentu lietošana iznīcina patogēnās baktērijas, bet dažas no tām saglabājas.

Rezistence pret antimikrobiālajiem līdzekļiem (AMR) ir mikroorganismu spēja izdzīvot vai augt pat tāda antimikrobiālā līdzekļa klātbūtnē, kas parasti šo mikroorganismu nomāc vai iznīcina. Tiek lēsts, ka ES/EEZ valstīs AMR izraisa vairāk nekā 35 000 nāves gadījumu gadā. AMR arī rada ievērojamas izmaksas, tai skaitā veselības aprūpes sistēmām.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) 2019. gadā paziņoja, ka rezistence pret antimikrobiāliem līdzekļiem ir viens no 10 lielākajiem globālajiem draudiem sabiedrības veselībai. 2022. gada jūlijā Komisija un dalībvalstis atzina AMR par vienu no trim svarīgākajiem veselības apdraudējumiem.

Kopumā jaunākie dati liecina par inficēšanās gadījumu skaita un attiecināmu nāves gadījumu skaita ievērojama pieauguma tendencēm, kas attiecināmi uz gandrīz visām baktēriju un antibiotiku rezistences kombinācijām, it īpaši veselības aprūpes vidē.

Aptuveni 70 % infekciju, ko izraisījusi inficēšanās ar baktērijām, kas ir rezistentas pret antibiotikām, bija veselības aprūpē iegūtas infekcijas.

Pastāvīgs rezistences pieaugums katru gadu izraisītu aptuveni 10 miljonu nāves gadījumu visā pasaulē, kā arī pasaules iekšzemes kopprodukta samazināšanos par 2 % līdz 3,5 %.

Turklāt pasaules ekonomikai tas līdz 2050. gadam izmaksātu līdz pat 100 triljoniem USD.

Antimikrobiālajiem līdzekļiem ir būtiska nozīme cilvēku un dzīvnieku slimību ārstēšanā un sabiedrības veselības nodrošināšanā, tomēr nepamatota antimikrobiālo līdzekļu lietošana var veicināt antimikrobiālās rezistences izplatību. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem daudzās pasaules daļās antimikrobiālā rezistence jau ir sasniegusi satraucošu līmeni, tādēļ arī Latvijas speciālistiem ir aktīvi jārīkojas, lai novērstu antimikrobiālās rezistences izplatību.

Veselības ministrija un Zemkopības ministrija sadarbībā ar Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālo biroju rīko starptautisku starpsektoru Vienas veselības konferenci Par antimikrobiālo rezistenci (turpmāk – konference), kas veltīta Pasaules Antibiotiku informācijas nedēļai un Antimikrobiālās rezistences ierobežošanas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas plānam “Viena veselība” 2022.-2027. gadam.

Konference norisināsies šī gada 7. decembrī Rīgas Stradiņa universitātes Aulā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Farmaceits pastāstīs visu, ko vēlējāties uzzināt par probiotikām

Vidēji terapijas kurss ilgst divas trīs nedēļas.

Veselība Sievietēm veiks bezmaksas mērījumus sirds veselības profilaksei

No 5.marta līdz 7.marta sievietes varēs veikt bezmaksas mērījumus sirds veselības profilaksei, informē pasākuma rīkotaji.

Veselība Ārsts no Rīgas atklāja vairākus veselīgas sirds noslēpumus (+VIDEO)

"Mēs mudinām cilvēkus ievērot tādu dzīvesveidu, kas ietver sabalansētu uzturu, regulāras fiziskās aktivitātes un veselīga svara uzturēšanu".

Veselība Sestdien gaiss iesils līdz +10 grādiem, stiprākie nokrišņi gaidāmi Kurzemē

Sestdienas pēcpusdienā teju visā Latvijā gaiss iesils līdz +7..+10 grādiem, gaidāms lietus un vēja pastiprināšanās, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Abu Meri: lielās aptieku ķēdes publiski biedē sabiedrību

Lielās aptieku ķēdes publiski biedē sabiedrību, ka mazās aptiekas neizdzīvos, kamēr Veselības ministrija (VM) ar mazo aptieku pārstāvjiem jau konstruktīvi strādā, lai pārmaiņu rezultātā aptiekas, īpaši mazās, ne tikai pastiprinātu savu neatkarību, bet arī veicinātu farmaceita lomas vietu un nozīmi visā veselības aprūpes sistēmā, sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Veselība Aukstajā laikā zāles nevajadzētu atstāt automašīnā

Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās.

Veselība Farmācijas uzņēmumi: pastāv risks, ka medikamenti Latvijā nebūs pieejami

Nosakot ierobežojumus un pieļaujamo ražotāja cenu slieksni, Latvijai jāņem vērā nelielais tirgus lielums, kura dēļ pastāv risks, ka daudzi medikamenti Latvijā nebūs pieejami, noslēdzoties sabiedriskajai apspriešanai par Veselības ministrijas (VM) iecerēm zāļu cenu samazināšanai, šādu viedokli pauž Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA).

Sabiedrība Kardiologi aicina pilnībā apmaksāt terapiju hiperholesterolēmijas slimniekiem

Latvijas Kardiologu biedrība (LKB) aicina 100% apmaksāt injicējamo terapiju ģimenes hiperholesterolēmijas slimniekiem.