• Aurora,
  • Austra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas darbiniekiem ir nepieciešama siesta, uzskata eksperti (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:09, 25.11.2023


Snaudas istaba ir jaunākais veikums, lai veicinātu labbūtību.


Nogurums un nepietiekams miega daudzums negatīvi ietekmē labsajūtu.

Rīgas klusajā centrā ir iekārtota Snaudas istaba. Šī iniciatīva, kas saņēmusi atbalstu no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas "Ģimenei draudzīga darbavieta" grantu konkursa, ļaus darbiniekiem īsās pauzēs atgūt enerģiju un uzlabot darba veiktspēju. Ieviešot Snaudas istabu, mērķis ir uzlabot darbinieku – īpaši topošo māmiņu un jauno vecāku pašsajūtu, spēju koncentrēties, kā arī veicināt apmierinātību ar darba vidi.

Līdzekļus Snaudas istabas izveidei ieguva Sabiedrības integrācijas fonda izsludinātajā Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” grantu pieteikumu konkursā, kas tiek rīkots ar mērķi atbalstīt programmas statusu ieguvušos darba devējus, lai ieviestu ģimenēm draudzīgas darba organizācijas prakses un popularizētu ģimenei draudzīgu attieksmi sabiedrībā. 

Konkursā tiek atbalstītas iniciatīvas, kas vērstas uz atbalsta pasākumiem darbiniekiem un dažādu ģimenei draudzīgu labo prakšu ieviešanu un attīstīšanu ilgtermiņā, kopīgu izzinošu un savstarpēji saliedējošu aktivitāšu īstenošanu, kā arī brīvprātīgā darba vietējā sabiedrībā, labdarības pasākumu un vides sakopšanas aktivitātīšu veicināšanu, vēsta Sabiedrības integrācijas fonds.

Programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” mērķis ir sekmēt tādas darba vides kultūras attīstību Latvijā, kas ir empātiska, cilvēcīga un saprotoša, vienlaikus piedāvājot instrumentus gan esošās darba vides novērtējumam, gan finansiālu palīdzību dažādu atbalsta pasākumu ieviešanā darbiniekiem

Snaudas istaba ir aprīkota ar ērtu guļvietu, automātiskām stāvlampām, bluetooth radio aparātu, lai istabas apmeklētājs varētu ieslēgt nomierinošu fona mūziku, ja tas nepieciešams, kā arī gaismu necaurlaidīgiem aizkariem, lai padarītu istabu maksimāli tumšu un piemērotu ātrai iemigšanai. Istabas mājīgo interjeru uzticēja īstenot topošajai telpu dizainerei Katrīnai Rudovičai.

Snaudas istabas atklāšanā piedalījās arī miega speciāliste no Epilepsijas un miega medicīnas centra (BKUS) Marta Celmiņa, kura darbiniekiem skaidroja miega nozīmi labai pašsajūtai, ko veselībai nodara miega traucējumi, kā arī stāstīja arī par miega higiēnu un īslaicīgas miega pauzes efektivitāti, ieguvumiem. Speciāliste izcēla, ka lielākoties Rietumu sabiedrībā diendusas nav ikdienas norma, bet tādās valstīs, kā, piemēram, Itālija, Spānija, Grieķija, Meksika, Kostarika, Nigērija, atpūta dienas vidū ir nepieciešama – galvenokārt, lai atveldzētos no lielā karstuma. Savukārt Japānā diendusa darba dienas vidū netiek uzskatīta par slinkumu, bet gan smaga darba rezultātu.

““Power nap” jeb spēka diendusa ir īsa (līdz 20-30 min) gara, un tās mērķis ir palīdzēt atjaunot enerģijas līmeni dienas vidū. Atšķirībā no garākām diendusām, kas var ilgt vairākas stundas, spēka diendusa rada mazāku risku traucēt iemigšanu vakarā. Tipiski miega cikls pieaugušajam ir 90 minūtes, un spēka snauda paredz, ka paguļam tikai kādas 20-30 minūtes, kas nozīmē, ka nenokļūstam līdz dziļajai miega fāzei, no kuras ir ļoti grūti pamosties, un pēc kuras varētu būt apjukums. Dažādi pētījumi pierādījuši, ka īslaicīga pagulēšana dienas laikā var uzlabot gan produktivitāti, enerģiju un kognitīvās spējas, gan mazināt iepriekšējās nakts miega trūkuma efektus,” izceļ miega speciāliste Marta Celmiņa. Speciāliste atzīmē arī to, ka cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega, diendusas var tieši pastiprināt grūtības iemigt, tādēļ individuāli to vajadzētu pārrunāt ar speciālistu, kurš pārvalda kognitīvi biheiviorālo terapiju bezmiegam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība 15 veidi, kā sabojāt zobus – un kā tam pretoties (+VIDEO)

"Iespējams, dažs labs šķietami nekaitīgs paradums var būt pie vainas", - pauž farmaceite.

Veselība Farmaceits pastāstīs visu, ko vēlējāties uzzināt par probiotikām

Vidēji terapijas kurss ilgst divas trīs nedēļas.

Veselība Sievietēm veiks bezmaksas mērījumus sirds veselības profilaksei

No 5.marta līdz 7.marta sievietes varēs veikt bezmaksas mērījumus sirds veselības profilaksei, informē pasākuma rīkotaji.

Veselība Ārsts no Rīgas atklāja vairākus veselīgas sirds noslēpumus (+VIDEO)

"Mēs mudinām cilvēkus ievērot tādu dzīvesveidu, kas ietver sabalansētu uzturu, regulāras fiziskās aktivitātes un veselīga svara uzturēšanu".

Lasiet arī