• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Darbnespējas lapas turpmāk varētu izsniegt arī zobārsts un vecmāte

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 10:16, 07.10.2023


Atsevišķos gadījumos arī zobārsts un vecmāte varētu izsniegt darbnespējas lapu, paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātais noteikumu projekts.Šobrīd saskaņā ar Ārstniecības likumu un Ministru kabineta noteikumiem "Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība" personas pārejošu darbnespēju konstatē tikai ārsts vai ārsta palīgs. Tomēr pastāv gadījumi, kad personai pēc veiktām manipulācijām un sniegtās palīdzības zobārstniecībā arī konstatējama dažu dienu pārejoša darba nespēja, jo īpaši pēc manipulācijām ar ķirurģisku iejaukšanos. Šādos gadījumos zobārsti parasti lūdz pacientam doties pie ģimenes ārsta vai cita speciālista ar lūgumu izsniegt darbnespējas lapu, tādējādi radot papildus slogu gan attiecīgajam pacientam, gan arī ārstam, kam jāizsniedz darbnespējas lapa.

VM norāda, ka, pieļaujot arī zobārstiem konkrētos atsevišķos gadījumos izsniegt darbnespējas lapu, tiktu mazināts lieks administratīvais slogs pacientiem un ārstiem, tajā skaitā ģimenes ārstiem, kā arī stiprināta zobārsta juridiskā atbildība par izsniegto darbnespējas lapu. Darbnespējas lapas attiektos uz alveolārā izauguma un mutes dobuma gļotādas, žokļu un ar tiem saistīto audu slimību ārstniecību, ja pēc veiktām manipulācijām zobārstniecībā pacientam konstatējama darbnespēja, jo īpaši ar ķirurģisku iejaukšanos, mutes dobuma traumām vai konstatētiem zobu un apkārtējo audu un mutes dobuma gļotādu iekaisumiem, sastrutojumiem un abscesiem.

Līdzīgi kā zobārstiem, arī vecmāšu veiktajā veselības aprūpē pastāv gadījumi, kad konstatējama personas pārejoša darbnespēja saistībā ar grūtniecību, kā arī pirmsdzemdību un pēcdzemdību periodā. Tā kā vecmāte saskaņā ar esošo normatīvo regulējumu nevar izsniegt darbnespējas lapas, vecmātes grūtnieču un pēcdzemdību vadītas aprūpes nodrošināšanas ietvaros darbnespējas jautājumu risināšanai aicina pacientes papildus vērsties arī pie ginekologiem, dzemdību speciālistiem vai ģimenes ārstiem, tādējādi radot lieku administratīvo slogu pacientēm un arī ārstiem, norāda VM.

Tomēr arī vecmāte var konstatēt pārejošu darbnespēju saistībā ar grūtniecību, pirmsdzemdību un pēcdzemdību aprūpi un varētu attiecīgi arī izsniegt ar grūtniecību un dzemdībām saistītu darbnespējas lapu, tādējādi mazinot administratīvo slogu gan pacientēm, gan ginekologiem, dzemdību speciālistiem un ģimenes ārstiem, uzsver VM. Vienlaikus tiesību noteikšana darbnespējas lapu izsniegšanai stiprinās vecmātes lomu un patstāvīgo darbu veselības aprūpes sistēmā.

Līdz ar to ar grozījumi paredz noteikt, ka ārstniecības iestādē nodarbināts zobārsts var izsniegt darbnespējas lapu par pirmajām trim darbnespējas dienām saistībā ar alveolārā izauguma un mutes dobuma gļotādas, žokļu un ar tiem saistīto audu slimību, mutes dobuma traumu, iekaisumu, sastrutojumu un abscesu gadījumiem, kā arī saistībā ar veiktām manipulācijām zobārstniecībā.

Savukārt ārstniecības iestādē nodarbināta vecmāte var izsniegt darbnespējas lapu saistībā ar grūtniecību, pirmsdzemdību un pēcdzemdību periodu atbilstoši attiecīgajos noteikumos noteiktajai kārtībai sakarā ar grūtniecību un dzemdībām.

Paredzēts, ka grozījumi stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Neiromodulācija palīdzēs ārstēt smagas garīgās slimības Latvijā (+VIDEO)

Elektrostimulācijas ierīce tiek implantēta zemādā ap klejotājnervu kakla apvidū.

Veselība HIV galvenais pārneses ceļš Latvijā ir heteroseksuālie kontakti (+VIDEO)

Testēšanas nedēļas ietvaros ikviens cilvēks, kurš nekad nav veicis testus uz C hepatītu un HIV, tiek aicināts prasīt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz testiem.

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Veselība Atbalsta virzību uz optimālās ģimenes ārstu prakses modeli

Lai nodrošinātu vienota primārās veselības aprūpes pakalpojuma nodrošinājumu valstī, valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest optimālās ģimenes ārstu prakses modeli.

Lasiet arī

Sabiedrība Nākamgad palielinās ārstniecības personu atalgojumu

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) šodien panākusi vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par ārstniecības personu atalgojuma palielinājumu no nākamā gada, tādējādi izvairoties no mediķu streika.

Sabiedrība Uz veselību: ap 70% no NMPD maksas klientiem ir darspējas vecumā (+VIDEO)

Noteikumu projekts paredz ieviest jaunu pakalpojumu cenrādi.

Veselība Veselībai nepieciešami 160 miljoni eiro, lai situācija nepasliktinātos

Veselības aprūpei šogad papildus nepieciešamie ap 160 miljoni eiro nodrošinātu tikai to, lai medicīnas pieejamība nepaliktu vēl sliktāka, jo ar šo naudu pacienti varētu nepalikt bez medikamentiem, stacionēšanās iespējām un citiem pakalpojumiem, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē uzsvēra veselības aprūpes pārstāvji un opozīcijas deputāti.

Veselība Pagarinās atļaujas Ukrainas ārstniecības personām un farmaceitiem

Veselības ministrija (VM) piedāvā uz laiku līdz diviem gadiem pagarināt īslaicīgās profesionālās darbības veikšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri vēlas strādāt iegūtajā profesijā ārstniecībā un farmaceitiskajā aprūpē, informēja ministrijā.