• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tikai 2% Latvijas iedzīvotāju nav nepieciešams izdot naudu veselībai (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 12:16, 06.09.2023


Visvairāk līdzekļu pietrūkst Latgales iedzīvotāju ārstēšanai.


Iespējas medicīnā kļūst aizvien plašākas, gan lai profilaktiski uzturētu veselību, gan ārstētos pie speciālistiem, regulāri saņemtu atbilstošas zāles.

Pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā noskaidrots, ka aizvien pieaugošos izdevumus dažādās dzīves jomās 68% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju saskata kā draudu, ka nepietiks līdzekļu pietiekamām rūpēm par veselību. Pērn šajā laikā veiktās aptaujas rezultāti bija līdzīgi – tad šādu atbildi apstiprināja gandrīz tikpat – 67% respondentu.

Pirms gada vecuma grupā no 50-74 gadiem vidū minētās bažas pauda pat vairāk nekā 70% respondentu, un arī šogad šāds atbilžu īpatsvars ir augstākais tieši šajā vecuma grupā. Vairāk nekā 60% aptaujāto arī vecumā no 30-49 gadiem bažījas, ka nepietiks līdzekļu pietiekamām rūpēm par veselību. Turklāt sieviešu vidū ir nedaudz vairāk to, kuras uzskata, ka līdzekļu veselībai varētu nepietikt.

“Redzams, ka gan pirms gada, gan šodien vairums iedzīvotāju vienlīdz uztrauc, ka citās jomās aizvien pieaugošo izdevumu dēļ viņiem nepietiks naudas, lai pietiekami parūpētos par savu veselību. Iespējas medicīnā kļūst aizvien plašākas, gan lai profilaktiski uzturētu veselību, gan ārstētos pie speciālistiem, regulāri saņemtu atbilstošas zāles, tomēr pakāpeniski pieaug finansiālais slogs, lai segtu primāros izdevumus par pārtiku, komunālajiem maksājumiem. Pieļaujami – fakts, ka procentuāli šo iedzīvotāju skaits, kuri bažījas par līdzekļu pieejamību veselības uzturēšanai, ir nemainīgs, apliecina arī to, ka realitātē izmaiņas nav tik lielas – atbilde vairāk skaidrojama ar finansiālu piesardzību un neziņu par nākotni,” par aptaujas apkopotajos datos novēroto dalās veselības eksperte, farmaceite Ērika Pētersone.

2022. gadā veiktajā aptaujā uz jautājumu, vai pieaugošos izdevumus dažādās dzīves jomās saskatāt kā draudu, ka nepietiks līdzekļu pietiekamām rūpēm par veselību, apstiprinoši visvairāk atbildēja Latgales – 73%, šogad nedaudz mazāk – 69%. Pārējos reģionos rezultāti ir līdzīgi kā pērn, kad Kurzemē 70% iedzīvotāji pauda bažas par pietiekami daudz līdzekļiem, ko izmantot veselības labā. Līdzīgi arī Rīgā, Pierīgā un Zemgalē, kur šādu atbildi apstiprināja vairāk nekā 60% aptaujāto. Aizvadītajā gadā reģionu griezumā mazāk šādu viedokli pauda Vidzemes iedzīvotāji – 57%, bet šogad viņu īpatsvars ir palielinājies līdz 67%.

Veiktās aptaujas jaunākās vecuma grupas 18 – 29 gadus jauno iedzīvotāju vidū gan šogad, gan pirms gada veiktajā aptaujā salīdzinājumā ar citām vecuma grupām ir redzama lielāka pārliecība par to, ka viņi veselībai līdzekļus vienmēr atradīs, tādēļ sadārdzinājums citās dzīves jomās neuztrauc. Šāda pārliecība starp visām vecuma grupām lielākā mērā ir vērojama Pierīgas – 18%, Rīgas un Vidzemes – 16%, Kurzemes – 15%, Zemgales – 14% iedzīvotāju vidū, bet no Latgales tikai 11% respondenti atbildējuši, ka veselībai līdzekļus vienmēr atradīs.

16% respondentu nav domājuši par to, ka nepietiks līdzekļu pietiekamām rūpēm par veselību. Visvairāk šādu atbildi snieguši iedzīvotāji vecumā no 40-49 gadiem. 2% aptaujāto iedzīvotāju sacījuši, ka viņiem nav nepieciešams izdot līdzekļus veselības uzturēšanai. Starp 60-74 gadus gadus sasniegušajiem senioriem neviens respondents nebija tāds, kuram nebūtu jāizdod līdzekļi rūpēm par veselību.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Neiromodulācija palīdzēs ārstēt smagas garīgās slimības Latvijā (+VIDEO)

Elektrostimulācijas ierīce tiek implantēta zemādā ap klejotājnervu kakla apvidū.

Veselība HIV galvenais pārneses ceļš Latvijā ir heteroseksuālie kontakti (+VIDEO)

Testēšanas nedēļas ietvaros ikviens cilvēks, kurš nekad nav veicis testus uz C hepatītu un HIV, tiek aicināts prasīt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz testiem.

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Veselība Atbalsta virzību uz optimālās ģimenes ārstu prakses modeli

Lai nodrošinātu vienota primārās veselības aprūpes pakalpojuma nodrošinājumu valstī, valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest optimālās ģimenes ārstu prakses modeli.

Lasiet arī

Sabiedrība VM: Vairākās slimnīcas būtu jālikvidē ķirurģijas nodaļas

Lai saņemtu nepieciešamo aprūpi, pacientiem būs jāmēro desmitiem kilometru.

Veselība Uzmaniet savus senčus! 3 senioru veselības problēmas, kad vairs nav labi

Dzīvē iekārtots, ka vecāki un vecvecāki ir tie, kas no mazotnes rūpējas par jaunākajiem dzimtas pārstāvjiem, nododot savu gudrību un dzīves mācības. Tomēr pienāk brīdis, kad īpaša uzmanība nepieciešama ģimenes senioriem, jo fiziskas un emocionālas izmaiņas ir daļa no dabiskā novecošanās procesa. Ārsti iesaka pievērst īpašu uzmanību trīs veselības pazīmēm, kas ļaus savlaicīgi atpazīt potenciālos veselības riskus un ļaus senioram ilgāk saglabāt pilnvērtīgu, patstāvīgu, no citu palīdzības neatkarīgu dzīvi.