• Egita,
  • Emīls,
  • Monvīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijai tuvojas rudens, turpinās ērču sezona (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 13:22, 01.09.2023


Mediķi brīdina par nopietnām vīrusu slimībām, kuras var iegūt mežā.


Ērce parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 cm augstumā no zemes, gaidot, kad kāds, kam varētu pieķerties, ies garām.

Dodoties šajās dienās sēņot vai pastaigāties, atcerieties par encefalīta un citu mazāk zināmu, bet ne mazāk bīstamu slimību draudiem.

“Pēc ērces koduma cilvēks var inficēties ne tikai ar ērču encefalīta vīrusu, bet arī ar citiem infekcijas slimību ierosinātajiem. Divās pēcsvētku dienās pēc Jāņiem vien izmeklēšanai filiālēs visā Latvijā bija atgādātas 316 ērces, divām atrasts ērču encefalīta vīrusa RNS, bet 145 kāds cits ērču pārnēsāto infekcijas slimību ierosinātājs – 88 gadījumos tika noteikta Borrelia burgdorferi DNS, kas nozīmē ka cilvēkam var attīstīties laimboreliozes slimība.

Savukārt 42 ērcēs bija noteikta Rickettsia species DNS. Ir zināmas vairākas patogēnās riketsiju sugas, un līdz ar to, ja ir atrasta šī ierosinātāja DNS, cilvēkam ir risks riketsiozes attīstībai, kas var izpausties ar tai raksturīgiem izsitumiem un paaugstinātu temperatūru.

Pirmajā pusgadā esam izmeklējuši jau 2268 ērces, kas ir piegādātas laboratorijā no visas Latvijas. Pērn šajā laika periodā to skaits bija mazāks – 2018. Pie mums izmeklēto ērču skaits, iespējams, arī pieaug tāpēc, ka cilvēki izmanto iespēju noņemt ērces Paraugu ņemšanas filiālēs,” komentē Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko.

Paraugu ņemšanas darbiniekiem ērces visbiežāk jānoņem nedēļas nogalēs, un pārsvarā pēc palīdzības vēršas cilvēki gadījumos, ja nepieciešams ērci noņemt bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem āda vairs nav tik elastīga un ērci izņemt ir īpaši grūti. Pacienti vēlas, lai ērci noņem medicīnas darbinieks, jo šo procedūru labāk uztic profesionāļiem drošības apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, ka baidās pieskarties ērcei. Lielākā daļa klientu nav pārliecināta, ka pašu spēkiem ērci izņems pilnībā – vai visu izdarīs pareizi. Rekomendējami izņemto ērci arī pārbaudīt, bet tas nav obligāti.

Ērces aktivizējas, tikko gaisa temperatūra pārsniedz +3-5°C grādus. „Pēc ērces noņemšanas vienas līdz trīs nedēļu laikā obligāti jānovēro savs veselības stāvoklis,” iesaka Jeļena Storoženko. Tomēr speciāliste uzsver, ja arī izmeklēšanas rezultāts pēc ērces pārbaudes ir pozitīvs, tas nenozīmē ka infekcija attīstīsies.

Ārsti ieteica parūpēties arī par Borrelia burgdorferi, Rickettsia species, Babesia species, Anaplasma phagocytophilum un Ehrlichia muris/Ehrlichia chaffeensis noteikšanu ērcē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Veicināt zāļu pieejamību un uzraudzību

Lai veicinātu zāļu un medicīnas ierīču uzraudzību un pieejamību, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 12.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Farmācijas likumā.

Veselība Veterinārārsti brīdina par nāvējošu parazītu, ko suns var salasīt dārzā

Lai dzīvnieks nesaslimtu, jāievēro daži vienkārši noteikumi.

Veselība Latvija jau šobrīd ir 1. vietā Eiropā pēc pacientu līdzmaksājuma apjoma (+VIDEO)

Praksē ne izvērtēt, ne paredzēt, cik pacientu ieradīsies laboratorijās, NVD nav spējis.

Veselība Zinātnieki atklājuši, kā padarīt sāli veselīgāku: tas ir vienkārši

Pētnieki ir piedāvājuši vienkāršu risinājumu, kā mazināt hipertensiju, neatsakoties no sāls.

Lasiet arī

Sabiedrība Reorganizēs vai likvidēs 54 pašvaldību dibinātas izglītības iestādes!

Lēmumu par izglītības iestāžu dibināšanu, reorganizāciju vai slēgšanu pieņem pašvaldības kā izglītības iestāžu dibinātājs. Par savu lēmumu pašvaldības informē IZM, iesniedzot dokumentus un lūdzot ministrijai šo lēmumu saskaņot.

Interesanti fakti Latvijā turpina samazināties Jāņu skaits

Šonedēļ vārda dienu atzīmēs 44 994 Jāņi, kas ir par 1057 šī vārda īpašniekiem mazāk nekā pērn, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

Veselība Statistika: aptuveni 20% no Latvijas cilvēkiem cieš no hroniskām sāpēm (+VIDEO)

Atteikšanās no fiziskām aktivitātēm un to ierobežošana paaugstina risku.

Ekonomika Vidzemes iedzīvotāji saņems padomus energoefektīvu ēku veidošanā (+VIDEO)

Mitrums, pelējums, plaisas sienās, ūdens krāšanās pagrabstāvos un bēniņos, nevienmērīga iekštelpu temperatūra apkures sezonas laikā - ir tipiskākās problēmas.