• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


BKUS virsārste: Bērnu gūto traumu skaits nemazinās

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 19:43, 26.08.2023


Ja 2020. un 2021.gadā bija vērojama tendence bērnu traumatismam samazināties, tad 2022.gadā pie mediķiem pēc palīdzības vērsās ap 23 000 bērnu, kas ir aptuveni par tūkstoti vairāk nekā 2019.gadā, Veselības ministrijas (VM) informatīvās kampaņas "Pārvērst pārdrošību par drošību!" noslēguma pasākumā sacīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe.Mediķe vērsa uzmanību, ka nemazinās uz batutiem gūto traumu, kā arī gūto apdegumu skaits.

Lai palielinātu sabiedrības zināšanas par traumatisma riska faktoriem un to novēršanu, Veselības ministrija (VM) pusotru gadu rīkoja sabiedrības informēšanas kampaņu "Pārvērt pārdrošību par drošību!". Tajā ar dažādiem izglītojošiem pasākumiem bērniem un vecākiem tika atgādināts, kā samazināt bērnu traumatismu gan mājas apstākļos, gan izglītības iestādēs, satiksmē, sporta nodarbībās vai aktīvās atpūtas laikā.

"Bieži vien bērnu slimnīcās uzņemšanā no vecākiem dzirdam, ka viņi no bērna "novērsās uz sekundi". Neapšaubāmi daļa traumu, kustoties un esot aktīviem, nav izbēgamas, tādēļ ar šo kampaņu centāmies atgādināt, kā bērnus pasargāt no tām traumām, no kurām izvairīties var," sacīja Snipe.

Virsārste atzīmēja, ka nereti tieši jaunajiem vecākiem trūkst pieredzes, līdz ar ko ģimenes ārstiem vizīšu laikā būtu plašāk jāskaidro par traumatisma profilaksi.

Kampaņas laikā aptaujājot 1001 vecāku vecumā no 18 līdz 49 gadiem, secināts, ka 2022. un 2023.gadā 43% ģimeņu bērni ir guvuši kāda veida traumu, 15% nācies izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, savukārt 6% bērnu traumu dēļ guvuši ilgtermiņa sekas.

Salīdzinot ar aptauju, kas veikta 2022.gada janvārī, 73% ģimeņu bijušas traumas, 20% gadījumu saukta medicīniskā palīdzība un 5% bērnu radītas paliekošas veselības problēmas. Jaunākajā aptaujā 81% vecāku atzina, ka viņiem ir pieejama informācija par to, kā iekārtot bērniem drošu dzīves telpu. Tas esot par 3% vairāk nekā 2022.gada aptaujā.

Kampaņas "Pārvērt pārdrošību par drošību!" mērķis bija izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāk sastopamo traumu veidiem katrā vecumposmā un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu.

Komunikācijas aktivitātes tika paredzētas gan jaunajām un topošajām māmiņām, jo visbiežāk bērni gūstot traumas vecumā līdz 3 gadiem, gan arī vecākiem, kuriem ir dažāda vecuma bērni un elementāras drošības nianses piemirsušās.

VM parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina aizvadīto kampaņu vērtē kā veiksmīgu, jo esot atrasts veids, lai sasniegtu katru vecuma grupu tai piemērotā veidā. VM apņēmusies arī turpmāk pievērst sabiedrības uzmanību jautājumam par bērnu traumatisma riskiem.

Kampaņas "Pārvērt pārdrošību par drošību!" laikā publicēti skaidrojoši raksti, kuri tapuši sadarbībā ar veselības speciālistiem, izdota izglītojoša videosērija, informatīvais buklets un instrukcija jaunajiem vecākiem "Pārbaudīsim māju!", daudzās pilsētās visā Latvijā viesojusies mobilā darbnīca "Bērnam droša māja" un tematiskās Bērnu drošības dienas sporta spēles.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Veselības ministrija paziņo, ka alkohola lietošana ir kaitīga jebkuros daudzumos

Alkohola lietošana ir kaitīga veselībai jebkuros daudzumos, reaģējot uz atsevišķu alkoholisko dzērienu industriju pārstāvošo organizāciju apgalvojumiem, ka alkohola lietošana neesot kaitīga, ja tas tiek lietots limitētās devās, uzsver Veselības ministrija (VM).

Veselība Abu Meri satraukts par jauniešu neveselīgo dzīvesveidu

Situācija veselīga dzīvesveida paradumos, īpaši jauniešu vidū, ir kritiska, šodien Uztura padomes sēdes laikā atzina veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Veselība Latvijā ar terapiju pilnībā nodrošināti vien 27 % vēža diagnožu (+VIDEO)

“Onkoalianse” aicina uzlabot skrīninga aptveri un efektivitāti

Veselība Profesors: Masveida masku nēsāšana šobrīd nav nepieciešama

Masveida masku nēsāšana, lai pasargātu sevi un apkārtējos no inficēšanās ar Covid-19, šobrīd nav nepieciešama, šādu vērtējumu aģentūrai LETA pauda Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Lasiet arī

Veselība No rītdienas Jelgavā topošās māmiņas varēs saņemt bezmaksas vingrošanu (+VIDEO)

Nodarbības palīdz apgūt dažādas relaksācijas metodes, iemāca novērst emocionālo spriedzi.

Sabiedrība Gandrīz pusei Latvijas bērnu trūkst izpratnes par naudas vērtību

Kaut arī katra otrā ģimene apspriež personīgo finanšu pārvaldīšanas pamatus, teju puse - 47% - Latvijas iedzīvotāju, kam ir bērni piecu līdz 23 gadu vecumā, norāda, ka, pēc viņu domām, bērniem sagādā grūtības izprast naudas vērtību, liecina "Swedbank" Finanšu institūta aptauja.

Sabiedrība LM: Bērnu aizsardzības centra izveide 2023.gadā izmaksās 1 653 764 eiro (+VIDEO)

Bērni var baidīties atklāt informāciju par ģimenes situāciju, pauž ministrija.

Sabiedrība Latvijā nepieciešams veicināt bērnu ar īpašām vajadzībām integrāciju (+VIDEO)

Aizspriedumi un noraidoša sabiedrības attieksme ir lielākā barjera šādiem cilvēkiem veidot dzīvi ārpus institūcijām, pauž LM.