• Muntis,
  • Verners
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Gandrīz 40 miljoni eiro! Tik daudz nākamgad prioritārajiem pasākumiem prasa VM

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 21:11, 02.08.2023


Veselības ministrijas (VM) nākamā gada budžeta prioritārajiem budžeta pasākumiem nepieciešami 395,9 miljoni eiro.



Lai ilgtermiņā sasniegtu kvalitatīvu, savlaicīgi pieejamu un uz cilvēku centrētu veselības aprūpi, VM turpinās mērķtiecīgi attīstīt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu un kompensējamo zāļu, kā arī profesionāla ārstniecības personāla pieejamību visā valstī.

VM norāda, ka laikus pieejama veselības aprūpe ir svarīga ikvienam Latvijas iedzīvotājam, lai novērstu priekšlaicīgu darbnespēju un priekšlaicīgu mirstību, kā arī sekmētu indivīda sociālo iekļaušanos sabiedrībā. Tādēļ veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai un kvalitātes uzlabošanai ir izvirzītas vairākas prioritātes, tostarp slimnīcu tīkla attīstība un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošana (metodiskie centri), pārskatīti izmeklējumu un operāciju tarifi atbilstoši faktiskajām izmaksām, kā arī pārskatīts gultasdienas tarifs.

Tāpat VM vērtējumā būtiski uzlabot sekundārās ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un mazināt gaidīšanas rindas, uzlabot primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību lauku reģionos (lauku piemaksa), nodrošināt piemaksu par ģimenes ārstu aizvietošanu atvaļinājumu vai slimošanas laikā, palielināt ģimenes ārstu prakses kapacitāti, piesaistot praksei papildu darbinieku.

Vienlaikus nepieciešams nodrošināt laboratorijas pakalpojumu pārstrādes atbilstoši prognozei, nodrošināt kompensējamo medikamentu pieejamību lielākam pacientu skaitam, kur saslimšanu ārstēšanai tiek pielietoti medikamenti, kas iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, nodrošināt insulīna sūkņu pieejamību cukura diabēta pacientiem pēc 18 gadu vecuma, kā arī paplašināt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksājamo laboratorisko izmeklējumu klāstu.

Kopumā pakalpojumu pieejamības uzlabošanai 2024.gadā papildus nepieciešami 211,9 miljoni eiro.

VM vēlas uzlabot arī veselības aprūpes pakalpojumus onkoloģijas jomā. Tas attiecas, piemēram, uz gaidīšanas rindu mazināšanu uz pakalpojumiem pēc onkoloģijas diagnozes noteikšanas, pieejamāku pakalpojumu onkoloģisko slimību pacientiem nodrošināšana, iesaistot pacientu koordinatorus. Tāpat VM ieskatā nepieciešams uzlabot dzemdes kakla vēža un krūts vēža skrīninga izmeklējumu atsaucību, izsūtot sievietēm atgādinājumu par iespēju veikt profilaktisko izmeklējumu, nodrošināt jaunu medikamentu iekļaušanu, kompensācijas nosacījumu paplašināšanu un esošās terapijas turpināšanu onkoloģijas pacientiem kompensējamo zāļu sarakstā, uzlabot pacientu ar mākslīgo atveri jeb stomu aprūpi. Paredzēti arī virkne citu uzlabojumu.

Pakalpojumu pieejamības uzlabošanai onkoloģijas jomā nākamā gadā papildu nepieciešami 71,1 miljons eiro.

Savukārt, lai nodrošinātu labus sabiedrības veselības rādītājus, svarīgas ir ne tikai modernas tehnoloģijas, jauni, efektīvi medikamenti un progresīvas diagnostikas un ārstniecības metodes, bet neaizvietojama loma ir veselības aprūpē iesaistītajiem cilvēkresursiem, kas ir nozīmīga un neaizstājama veselības aprūpes nozares sastāvdaļa. Veselības aprūpes cilvēkresursu trūkums un attiecīgi darba samaksas palielinājums veselības nozarē strādājošajiem ir bijusi viena no VM galvenajām prioritātēm iepriekšējos gados, uzsver VM.

Ministrijā norāda, ka veselības nozares izaicinājums ir saglabāt pietiekamu skaitu kvalificētu darbinieku, kas ir problēma galvenokārt zemā atalgojuma dēļ. Ārstniecības personāla atalgojuma palielinājumam nākamajā gadā papildus nepieciešami 62,1 miljons eiro.

Būtiska arī profesionālās pilnveides izglītības apmaksa ārstniecības personām, kas jāveic resertifikācijas ietvaros, un veselības aprūpes un biomedicīnas studiju programmu pāreja uz 100% nodrošinājumu pēc optimālajiem koeficientiem. Šo mērķu īstenošanai papildu nepieciešami 7,9 miljoni eiro.

Arī mātes un bērna veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai ir izvirzītas vairākas prioritātes. Paredzēta zobārstniecības pakalpojumu pilnveidošana bērniem, lai uzlabotu pakalpojumu pieejamību bērniem, dzimumneitrālas vakcinācijas pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) paplašināšana no 14 līdz 18 gadiem valsts vakcinācijas programmā, nodrošinot pūļa imunitāti, tādējādi samazinot saslimstību un mirstību ar augsta riska šī vīrusa izraisītiem vēžiem.

Plānota arī ambulatoro pakalpojumu pieejamības uzlabošana bērniem, palielinot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību kodolmagnētiskai rezonansei, neiroelektrofizioloģiskie funkcionāliem izmeklējumiem, otolaringoloģijai, tai skaitā arī dienas stacionārā, kā arī palielinot slodžu skaitu psihiatra kabinetā, mazinātu gaidīšanas laiku, pneimakoku vakcīnu nodrošināšana un citi pasākumi.

VM informē, ka šo pasākumu īstenošanai nākamā gadā papildu nepieciešami 24,4 miljoni eiro.

Attiecība uz sirds un asinsvadu veselības aprūpes uzlabošanu VM iecerējusi nodrošināt esošās medikamentozās terapijas turpināšanu sirds un asinsvadu slimību pacientiem, hronisku nieru slimību skrīningu, jaunu medikamentu iekļaušanu, kompensācijas nosacījumu paplašināšanu sirds un asinsvadu slimību pacientiem kompensējamo zāļu sarakstā. Šo pasākumu īstenošanai nepieciešami 11,7 miljoni eiro.

Savukārt psihiskās veselības uzlabošanas jomā plānots izveidot mobilās psihiatriskās komandas psihiatrisko pacientu aprūpei mājās, nodrošināt jaunu medikamentu iekļaušanu, kompensācijas nosacījumu paplašināšanu pacientiem ar noteiktiem psihiskiem un uzvedības traucējumiem kompensējamo zāļu sarakstā, pusaudžu klīnisko un veselības psihologu atbalsta attālinātās konsultācijas, pilnveidot pacientiem ar ilgstošiem psihiskās veselības traucējumiem pāreju no bērnu profila ārstniecības iestādes uz pieaugušo ārstniecības iestādi, izstrādāt un ieviest ārstniecības iestādēs vienota pašnāvības riska novērtēšanas skalu, kā arī izstrādāt un ieviest agrīnas intervences programmu pēc akūtiem psihotiskiem traucējumiem. Šajā jomā VM plāno arī citus pasākumus, un kopumā to īstenošanai nepieciešami 5,8 miljoni eiro.

Ne mazāk svarīgi VM vērtējumā ir arī veicināt mērķtiecīgu un efektīvu antimikrobiālā rezistences attīstības un izplatības ierobežošanu un apkarošanu, kā arī samazināt alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu nodarīto kaitējumu sabiedrības veselībai, nodrošinot iedzīvotājiem atkarību izraisošo vielu lietošanas profilakses pasākumus, kā arī agrīnu diagnostiku un pieejamus veselības aprūpes un sociālos pakalpojumus. Pasākumu īstenošanai nepieciešami papildus 576 000 eiro.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība Rīgā norit darbs pie vairāku veloinfrastruktūras projektu izstrādes

Rīgā norit darbs pie vairāku veloinfrastruktūras projektu izstrādes, ceturtdien izskanēja vebinārā "Rīga ripo".

Ekonomika Būvniekiem jārēķinās, ka Rīgā 80% teritoriju ir dažādi apgrūtinājumi (+VIDEO)

Vērtības transformējas, kā to šobrīd lieliski var vērot Latgales priekšpilsētā.

Sabiedrība Valdība šodien atbalstīja izmaiņas darbaspēka nodokļos

Valdība ceturtdien atbalstīja izmaiņas darbaspēka nodokļos, kuras paredz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, minimālās algas un neapliekamā minimuma paaugstināšanu, kompensējot to ar akcīzes nodokļa un dažu citu nodokļu paaugstināšanu.

Ekonomika VNĪ nav izdevies izsolīt Maskavas namu

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pirmajā izsolē par Maskavas kultūras un biznesa centru Rīgā, Marijas ielā 7, kas plašāk pazīstama kā Maskavas nams, nav izdevies piesaistīt potenciālo investoru interesi.