• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā - dārgākās zāles ne tikai Baltijā vien. Kas pie vainas (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
lsm.lv 11:54, 01.08.2023


Tiesībsargs secinājis, ka zāļu cenas Latvijā ir vidēji augstākas nekā citās Eiropas Savienības valstīs, bet Konkurences padome (KP) jau pirms četriem gadiem secināja, ka Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms Baltijas valstīs, vēsta LTV "Panorāma".



VM piedāvā noteikt, ka zāļu cena gan kompensācijas sistēmā, gan ārpus tās ir vienāda un nepārsniedz nedz zāļu ražotāja realizācijas cenu, nedz vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā, kā arī zāļu uzcenojumi Latvijā nevar būt augstāki par uzcenojumiem kaimiņvalstīs.

Tāpat ministrija piedāvā noteikt pacienta līdzmaksājuma griestus 250 eiro, kurus sasniedzot atlikušās medikamentu izmaksas segs valsts. Priekšlikums, kuru atbalsta arī farmācijas nozare, ir PVN likmes samazināšana medikamentiem.

“Konkrēti ir runa par recepšu zālēm – [PVN] samazināšanu no 12% līdz 5%,” paskaidroja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Konkurences padome iepriekš norādīja, ka Baltijas valstīs būtiskākās atšķirības cenas struktūrā rada lieltirgotavu un aptieku piemērotie uzcenojumi, kā arī PVN, kas Latvijā zālēm ir 12%, Igaunijā 9% un Lietuvā 5%. Latvijā uzcenojumi veidojas, lieltirgotavām piemērojot pieaugošu procentuālu uzcenojumu ražotāju cenai, bet aptiekām – lieltirgotavas cenai.

“Latvija šobrīd izceļas negatīvā nozīmē ar vislielākajiem pacientu tiešajiem maksājumiem, skatoties no mājsaimniecību izdevumiem tieši par zāļu iegādi,” atzina Kaupere.

Lieltirgotāji uzsver, ka Latvijai ir par 30-40% mazāks budžets kompensējamajiem medikamentiem nekā Lietuvā un Igaunijā, kā arī inflācija farmācijas nozarē ir zema - 6%, kas nebūt nelīdzinās inflācijai pārtikas nozarē.

“Var jau izvilkt tikai vienu daļu no pilnās bildes un pateikt, ka piecenojumi ir mazāki, bet tajā pašā laikā Veselības ministrija nenorāda to, ka Igaunijā ir maksa par receptes apkalpošanu 2,5 eiro apmērā,” uzsvēra Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens.

“Mūsuprāt, galvenais uzdevums ir palielināt izdevumus veselības aprūpei līdz tādam pašam apmēram, kā tas ir kaimiņvalstīs, un tad mēs varēsim arī salīdzināties ar kaimiņiem,” viņš norādīja.

Līdzīgu viedokli pauda arī aptieku pārstāvji, norādot, ka valstij jāpaplašina kompensējamo medikamentu saraksts un jāsamazina PVN likme medikamentiem.

Starptautisko inovatīvo medikamentu ražotāji arī uzskata, ka zāļu pieejamības veicināšanas nolūkos jāsamazina PVN likme medikamentiem.

“Ja salīdzinām ražotāju cenu, tad kopumā ražotāju cena mūsu reģionā ir viszemākā. Mums ir tāpat kā Lietuvā un Igaunijā. Cenu starpība rodas tieši uzcenojumos aptieku, lieltirgotavu līmenī,” skaidroja Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktore Vladislava Marāne.

Zāļu ražotāji gan norāda – lai arī zāļu tirgus Latvijā kopumā ir ļoti regulēts, valsts politika pret uzcenojumu noteikšanu zālēm ir labvēlīgāka.

“Zāļu tirgus kopumā ir ļoti regulēts. To nevar salīdzināt, piemēram, ar pārtikas vai jebkuru citu tirgu, līdz ar to katrs solis ir valsts noteikts.

Arī uzcenojuma griesti jeb uzcenojumi ir mums regulēti attiecīgajos dokumentos tāpat kā Lietuvā un Igaunijā,” norādīja Marāne.

Tiesībsarga birojā pozitīvi vērtē VM izstrādātos priekšlikumus, uzsverot, ka par galveno risinājumu patlaban izcelts PVN likmes samazinājums medikamentiem. Tomēr biroju māc šaubas, ka tas nebūs pietiekams risinājums zāļu cenu samazināšanai un ka būtu jāizvērtē arī citi VM priekšlikumi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Mazāk nekā piektā daļa Latvijas ģimeņu rūpējas par savu veselību (+VIDEO)

Jau grūtniecības laikā ieliktie pamati ietekmē bērna imunitāti, fizisko un garīgo attīstību, samazinot risku nopietnām problēmām nākotnē.

Veselība Vai ķirurgija palīdz diabēta gadījumā: ekspertu atzinumi (+VIDEO)

Farmaceits ir pieejamākais veselības speciālists, un bieži vien pirmais redz "sarkanos karogus".

Veselība Ko un kā ēst Latvijā ziemā: speciālistu padomi (+VIDEO)

Imūnsistēmai noderīgs būs C vitamīns, kas ir viens no populārākajiem un pētītākajiem vitamīniem.

Veselība Endokrinoloģe: Diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedz 100 000

Diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedz 100 000 iedzīvotāju, savukārt pasaulē šī slimība diagnosticēta jau vairāk nekā pusmiljardam iedzīvotāju, līdz ar to diabēts kļuvis par būtisku sabiedrības veselības problēmu ar tālejošām sekām, kas prasa tūlītēju lēmumpieņēmēju, mediķu un sabiedrības rīcību, uzskata endokrinoloģe un Latvijas Diabēta federācijas prezidente Indra Štelmane.

Lasiet arī

Pasaule Starptautiskā krimināltiesa izdod orderi Netanjahu aizturēšanai

Starptautiskā krimināltiesa (SKT) ceturtdien izdevusi aresta orderus Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu, bijušā Izraēlas aizsardzības ministra Joava Galanta un vairāku palestīniešu grupējuma "Hamās" locekļu aizturēšanai, apsūdzot viņus kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

Pasaule Baidens plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru apjomā

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija informējusi Kongresu, ka plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru (4,4 miljardu eiro) apjomā, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Ekonomika Nākamgad varētu atjaunot pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili

Pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili varētu atjaunot nākamā gada pavasarī pēc dzelzceļa remontdarbu pabeigšanas Latvijā, ceturtdien paziņoja Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) pasažieru pārvadājumu kompānijas "LTG Link" pārstāvji.

Pasaule ES jāizmanto visas iespējas, lai samazinātu ienākumus Krievijas budžetā

Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže piedalījās Eiropas Savienības tirdzniecības politikas sanāksmē.