• Gunārs,
  • Gunis,
  • Vladimirs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Palīdzība ciešanās: Latvija paplašina paliatīvo aprūpi

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:02, 14.07.2023


Tiek lēsts, ka vidējais mājas aprūpes ilgums ir 51 diena.


Papildus neārstējamiem vēža veidiem par paliatīvās aprūpes indikācijām var kļūt arī neatgriezeniski garīgi traucējumi.

Diemžēl nereti gadās, ka medicīnisku iemeslu dēļ mūsu tuviniekiem nepieciešama pastāvīga aprūpe ar negatīvu nākotnes prognozi. No nākamā gada Latvijā sāksies paliatīvā aprūpe mājās.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šonedēļ apsprieda grozījumus likumdošanā, kas regulē atbalstu neizārstējami slimiem pacientiem.

Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā paredz sociālo aprūpi un psihosociālo rehabilitāciju pilngadīgām personām, kurām ar ārstu konsīlija lēmumu ir noteikta paliatīvās aprūpes nepieciešamība un kurām paredzamā dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem, kā arī psihosociālo rehabilitāciju ar šo personu vienā mājsaimniecībā dzīvojošām personām.

Paredzēto valsts pienākumu izpildi nodrošina kompetentās iestādes izvēlēts sociālo pakalpojumu sniedzējs, kurš, ja nepieciešams, izvēlas arī citus pakalpojumu sniedzējus publiskos iepirkumus regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Labklājības ministrija pārskaita kompetentajai iestādei valsts pienākumu izpildei nepieciešamos valsts budžeta līdzekļus.

Starpnozaru paliatīvā aprūpe paredz veidot mobilas paliatīvās aprūpes speciālistu komandas, kas nodrošinās paliatīvo aprūpi 24/7 režīmā, atbilstoši katra paliatīvās aprūpes pacienta individuālajām vajadzībām un aprūpes nepieciešamībai. Papildinoši veselības aprūpes speciālistiem, sociālā komponente (sociālā aprūpe, psihosociālā rehabilitācija) paredz komandas sastāvā iekļaut: sociālo darbinieku; sociālos aprūpētājus; psihosociālā atbalsta speciālistus – psihologu vai psihoterapeitu un kapelānu.

Pakalpojuma iekļauts finansējums šo speciālistu atlīdzībai un sociālās komponentes nodrošināšanai nepieciešamajam tehniskajam aprīkojumam, t.sk. drošības poga, sakaru izdevumi, higiēnas preces, IT u.c. uz 2024 gadu - 4 862 340 eiro.

Plānots, ka 2024.gadā par jaunās sistēmas klientiem kļūs 2800 cilvēku, 2 gadu laikā viņu skaits pieaugs līdz 3200.

Voldemārs BURKEVICS


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ārstējas, bet nemaksā

Pacienti slimnīcām ir parādā miljoniem.

Veselība Latvijas iedzīvotājiem ieteiktas biešu brīnumainās īpašības (+VIDEO)

Jau 2000 gadus pirms mūsu ēras asīrieši, babilonieši un persieši zināja dziedniecības augu.

Veselība Kā sagaidīt Ziemassvētkus veselīgus un jautrus

Rudens un ziemas sezona ir laiks, kad teju katrs no mums piedzīvo kādu no saaukstēšanās epizodēm. Vismokošākās ir bronhīta epizodes, jo tad ciešam no nepatīkama klepus, kas rodas iekaisušas bronhu gļotādas dēļ.

Veselība Kulinārijas blogeris Pipars pārvar bailes un kļūst par asinsdonoru (+VIDEO)

"Pēc procedūras bija neliels nogurums, bet pēc maltītes ieturēšanas spēks un enerģija atkal atgriezās".

Lasiet arī

Veselība 7 gados finansējums onkoloģijai pieaudzis gandrīz par 100 miljoniem eiro

Pēdējo septiņu gadu laikā finansējuma apjoms onkoloģijas jomai pieaudzis gandrīz par 100 miljoniem eiro, 2023.gadā sasniedzot 163,6 miljonus, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Veselība Universitātes slimnīcām būs vienoti dati par onkoloģijas pacientiem

Turpinot onkoloģijas kā vienas no veselības nozares prioritārajām jomām attīstību un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanu onkoloģijas pacientiem, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai (RAKUS), Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai (PSKUS) un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai (BKUS) tiks izveidota vienota datu platforma par onkoloģijas pacientiem un viņu medicīniskajiem datiem. Pacienta datu apmaiņas platformas ieviešanu lielākajās slimnīcās Latvijā finansēs no ES Atveseļošanas fonda līdzekļiem, informē Veselības ministrija Komunikācijas nodaļa.

Veselība Tiek plānots plašs audits onkoloģijā

Veselības inspekcija (VI) plāno veikt plašāku auditu onkoloģijā, intervijā sacīja iestādes vadītāja Anita Slokenberga, piebilstot, ka pagaidām neko konkrētāku vēl nevēlas paust.