• Egīls,
  • Nauris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Farmaceiti nevēlas būt pabērna lomā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 10:27, 14.06.2023


Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes pārstāvji 7.jūnijā tikās ar Veselības ministri Līgu Meņģelsoni, lai runātu par farmaceitu profesionālo lomu veselības aprūpē un vērstu ministres uzmanību uz pašiem būtiskākajiem farmaceitu darbu traucējošiem faktoriem, kas atspoguļojas arī farmaceitiskās aprūpes kvalitātē, kādu saņem Latvijas iedzīvotāji, informēja LFB prezidente Dace Ķikute.Farmācijas speciālisti ir tas tilts, kas ārsta farmakoterapeitiskos lēmumus novada līdz pacientiem, izsniedzot medikamentus un konsultējot par zāļu racionālu un pareizu lietošanu. Diemžēl Covid-19 pandēmijas apstākļos farmaceita un aptieku darbu ietekmējošas problēmas nav tikušas aktīvi risinātas no Veselības ministrijas puses. Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021. -2027.gadam pausts, ka valstī jānodrošina integrēta veselības aprūpe, jāturpina farmaceita integrācija multidisciplinārā veselības aprūpes komandā, jāpalielina farmaceita loma veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā, pieņemot neatkarīgus, profesionālus lēmumus un sastādot zāļu lietošanas pārskatu pacientiem. Šo pasākumu mērķis ir pacienta drošības uzlabošana.

Farmaceitus neapmierina patreizējā spriedze aptieku sektorā, kurā ir darba ņēmēji. Lielais aptieku skaits valstī radījis situāciju, ka caurmērā uz katriem 2340 iedzīvotājiem valstī ir viena aptieka, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā.

Farmaceiti ir tie veselības aprūpes speciālisti, kas pie aptiekas letes nepastarpināti saņem iedzīvotāju neapmierinātības izpausmes, agresīvus un cilvēka cieņu pazemojošus pārmetumus gan par zāļu pieejamību un zāļu cenām, gan e-receptes darbību. LFB ieskatā, lai risinātu zāļu cenu un pieejamības jautājumu, no valsts būtu nepieciešama vienāda un konstanta samaksa farmaceitam par katras receptes apkalpošanu, kā tas notiek, piemēram, Nīderlandē, Vācijā, Igaunijā. Farmaceiti nav gatavi algu nopelnīt nepārtraukti piepārdodot uztura bagātinātājus, kas ir viens no iemesliem, kāpēc jaunajiem speciālistiem aptieka nav iekārojama darba vieta.

Speciālistu trūkums pavisam drīz var būtiski ietekmēt farmaceitiskās aprūpes pieejamību iedzīvotājiem. Aptieku farmaceiti noveco. Tajā pašā laikā farmāciju studēt gribētāju netrūkst - konkurss universitātēs uz budžeta vietām farmācijas studijās ir liels. Līdz ar to nepieciešams palielināt budžeta studiju vietu skaitu. Ja tiks palielināta farmaceita kā veselibas aprūpes speciālista loma, jaunie speciālisti aptieku labprāt izvēlēsies kā savu darba vietu.

"Mūs ļoti uztrauc slēgta tipa aptieku (slimnīcu aptieku) vieta ārstniecības iestādes struktūrā un tajās praktizējošo farmācijas speciālistu atalgojumu. Tas ir neapmierinošs, netiek ņemta vērā inflācija, tas netiek vērtēts pēc medicīnas darbiniekiem paredzētiem kritērijiem, bet gan zināmā mērā pēc pārpalikuma principa, kamēr pienākumu un slodzes apjoms turpina augt. Atgādinājām arī par nepieciešamību nodrošināt farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu visās stacionārajās ārstniecības iestādēs, kā arī paredzēt klīniskā farmaceita vietu multidisciplinārā veselības aprūpes komandā. Tāpat jau kopš E veselības e receptes pirmsākumiem 2018.gada 1.janvārī farmaceita darbu ietekmē šīs platformas darbības funkcionalitāte, kļūdu novēršanas ātrums un informācijas aprite ar Nacionālo veselības dienestu. Bez argumentiem tiek noraidīti mūsu aicinājumi dot piekļuvi farmaceitiem e receptē pacientam izrakstīto zāļu sarakstam par pēdējiem 3-6 mēnešiem. Tas nepieciešams, lai novērstu riskus nepareizai zāļu lietošanai, identificētu dubultmedikāciju, novērstu nevēlamas zāļu mijiedarbības u.c. Kaimiņvalstīs (Igaunijā un Lietuvā) farmaceitiem piekļuve datiem netiek liegta. Mūsu ieskatā veselības ministre sadzirdēja farmaceitu problēmas un LFB ieteikumus," norāda Dace Ķikute.

"Aicinām Veselības ministriju aktīvi rīkoties, lai farmaceita profesionālais potenciāls tiktu pilnvērtīgāk izmantots sabiedrības veselības aizsardzībā. Farmaceitiskās aprūpes jomā nepieciešami mērķtiecīgi valsts lēmumi un rīcība, lai farmaceitiskās aprūpes kvalitāte, kādu saņem Latvijas iedzīvotāji, nemazinātos, bet attīstītos!"


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ko darīt, ja sāp mugura: iesaka speciālisti (+VIDEO)

Starpskriemeļu diskiem, muskuļiem, fascijām, locītavu saitēm un galu galā – arī smadzenēm – ūdens ir ļoti nepieciešams.

Veselība Apmēram katrs septītais lieto alkoholu no rītiem pēc smagām ballītēm (+VIDEO)

Gandrīz divas trešdaļas "slimnieku" jeb 65% dzer daudz ūdens.

Veselība Aptauja: turpinoties karam, pieaug iedzīvotāju miega traucējumi

Trīs no četriem no Latvijas iedzīvotājiem jeb 75% pēdējā mēneša laikā ir izjutuši dažādus miega traucējumus, piemēram, bezmiegu, mošanos naktīs, neizgulēšanās sajūtu vai sliktus sapņus, liecina pētījuma kompānijas "Kantar" veiktās aptaujas dati.

Veselība Lai drošs pavasara sākums: kā pasargāt sevi no ērcēm (+VIDEO)

Veselības izmaiņu gadījumā nekavējoties sazinies ar ārstu.

Lasiet arī