• Mariss,
  • Matīss,
  • Modris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Jelgavas slimnīcas vadītājs: VM slimnīcu tīkla pārmaiņas izstrādātas steigā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 20:44, 30.05.2023


Veselības ministrijas (VM) piedāvātās slimnīcu tīkla pārmaiņas ir izstrādātas steigā un pieņemtie lēmumi nav balstīti reālos datos, uzskata Jelgavas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.Veselības aprūpes sistēmas centrā ir pacients, un pakalpojumam būtu jāatrodas pēc iespējas tuvāk pacientam, uzsver Jelgavas slimnīcas vadītājs. Augstākā līmeņa pakalpojumus var koncentrēt reģionālajās slimnīcās vai Rīgā universitātes slimnīcā, tomēr būtu jāvērtē, cik tālu ir no Kurmenes vai Valles atvest pacientu ar "pārsistu uzaci" uz Jelgavu un vai tas ir racionāli. Varbūt tai brīdī neatliekamās palīdzības brigāde būs tik tālu no savas dislokācijas vietas, ka nevarēs izglābt kādu insulta pacientu, - tas nav vērtēts, domā Smilga. Viņš neesot pret reformām vai kvalitātes uzlabošanu, bet šie lēmumi neesot līdz galam izsvērti - tiek pieprasītas reformas, un tad tās ātri tiek gatavotas.

Pēc Smilgas novērotā, pašlaik ģimenes ārstu pārslodzes un primāro pakalpojumu nepietiekamās pieejamības dēļ pieaudzis Jelgavas slimnīcas uzņemšanas nodaļas pacientu skaits. Diennaktī apkalpoto pacientu skaits pieaudzis no 60 līdz 110, bet darbinieku nav kļuvis vairāk. Iezīmējas tendence - ja cilvēkam nav kur saņemt šo pakalpojumu, piemēram, pārsiet pirkstu, viņš dodas uz slimnīcu. Līdz ar jaunajām izmaiņām uzņemšanas nodaļa tiks noslogota vēl vairāk, un ja nekas netiks darīts ar primāro un ambulatoro aprūpi, šī tendence turpināsies, uzskata Smilga.

Viņaprāt, tieši primārās un ambulatorās aprūpes uzlabojumiem bija jābūt primārajiem. "Veikt slimnīcu tīkla izmaiņas atrauti no visas veselības aprūpes sistēmas nedrīkst, bet tās būtu jāvērtē kopā ar ātro palīdzību, primāro un ambulatoro palīdzību. Lai gan šie dienesti ir minēti VM piedāvājumā, reorganizēt piedāvā tikai slimnīcas," klāsta Smilga.

Smilga akcentē, ka no publiskā informatīvā ziņojuma ir skaidrs, ka tajā minētās prasības Jelgavas slimnīca izpilda jau tagad. Tāpēc izmaiņas nebūs tiešā veidā, bet piemēram, sākotnējā publiskotajā versijā Dobelē un Tukumā bija izsvītrots anesteziologs, Bauskā - ķirurgs. Tas nozīmē, ka Jelgavas slimnīcas uzņemšanas nodaļā un arī slimnīcā pieaugs pacientu skaits un Bauskas ķirurgs un Tukuma anesteziologs, iespējams, būtu jāpieņem darbā Jelgavā, un pacients tiktu vadāts.

Kā ziņots agrāk, pirmdien, 22.maijā, notikušajā sanāksmē ar Veselības ministriju (VM) panākta vienošanās par soļiem slimnīcu tīkla izmaiņu veikšanai un par tajās pieejamajiem un turpmāk nodrošināmajiem speciālistiem. Proti, plānots, ka tādas specialitātes kā ķirurģija, dzemdniecība, anestezioloģija un pediatrija tiks saglabāti tādā apmērā, lai sniegtu nepieciešamo minimālo ārstēšanu pacientiem.

VM akcentē, ka esošais slimnīcu tīkls Latvijā tiks saglabāts, taču plānota virzība uz tādu veselības aprūpi, kur vienkāršākos un ikdienā vairāk pieprasītos gadījumos pacients var saņemt drošu un kvalitatīvu ārstniecību tuvāk mājām, bet specializēto veselības aprūpi vairāk centralizēti, piemēram, reģionālajās vai klīnisko universitāšu slimnīcās, kur iespējams uzturēt augstu kvalitātes līmeni, pateicoties gan pieejamajiem resursiem, gan ārstēto pacientu skaitam, kas ir indikators tam, lai ārsti varētu uzturēt atbilstošu profesionālo līmeni.

Plānojot izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu teritoriālajā nodrošinājumā Latvijā, svarīgi būšot stiprināt sadarbību starp ārstniecības iestādēm un visu veselības aprūpes līmeņu starpā, vēsta VM.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Eksperte: Latvijas iedzīvotājiem būtu labāk, ja liftu mazāk izmantotu (+VIDEO)

Pārsteidzoši, ka to, kuri izmanto lifta noguruma dēļ visvairāk – 22% ir vecumā no 18-29 gadiem.

Veselība Skarbi! Valsts nenodrošina vēža agrīnu atklāšanu un vajadzīgo zāļu kompensāciju

Veselības ministrijas (VM) īstenotie pasākumi nenodrošina agrīnu onkoloģisko slimību atklāšanu un pacientiem nepieciešamo zāļu kompensāciju, secināts Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā par onkoloģisko saslimšanu diagnostiku un ārstēšanu Latvijā.

Veselība Bērnu slimnīcā jaunietei veikta unikāla smadzeņu operācija (+FOTO)

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) pēc pirmās pagājušajā gadā veiktās elektrodu implantācijas smadzenēs, kas bija nepieciešama jauna veida izmeklējuma nodrošināšanai, un teju gadu ilga sagatavošanās perioda jaunietei ar epilepsiju veikta unikāla operācija, informēja slimnīcā.

Veselība Covid-19 saslimstība palielinās: Vai Latvijas slimnīcu darbs ir ietekmēts?

Universitātes slimnīcās nav novērojams liels ar Covid-19 inficētu pacientu skaits.

Lasiet arī

Pasaule Uzlidojumi Vagner atbalstītajiem spēkiem Sudānā - ukraiņu specdienestu darbs?

Ukrainas specdienesti, visticamāk, bijuši saistīti ar virkni dronu uzbrukumiem un sauszemes operācijām, kas vērstas pret “Vagner” atbalstītajiem kaujiniekiem netālu no Sudānas galvaspilsētas, atklājusi ASV Kabeļu un satelīttelevīzijas kanāla CNN izmeklēšana, norādot, ka Krievijas iebrukums Ukrainā izplatījies tālu no frontes līnijām.

Sabiedrība Vēlas iespēju Rīgas e-talonu pievienot viedierīces digitālajam makam

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par iespēju Rīgas e-talonu pievienot viedierīces digitālajam makam.

Pasaule Krievija naktī apšaudījusi Hersonu; divi cilvēki nogalināt

Krievijas karaspēkam naktī uz ceturtdienu apšaudot Ukrainas dienvidu pilsētu Hersonu, nogalināti divi un ievainoti pieci cilvēki.

Veselība FOTO. NMPD atklāts klīnisko simulāciju bloks, kur mediķiem trenēties

Lai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi spētu izglābt vairāk dzīvību, vienlaikus nodrošinot pacientiem drošu un kvalitatīvu palīdzību augstākās prioritātes izsaukumos gan notikuma vietā, gan pa ceļam uz slimnīcu, šodien dienestā svinīgi atklāts klīnisko simulāciju bloks, kur mediķiem trenēties realitātei maksimāli pietuvinātos apstākļos un klīniskās situācijās.