• Aurēlija,
  • Evelīna,
  • Mētra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Jelgavas slimnīcas vadītājs: VM slimnīcu tīkla pārmaiņas izstrādātas steigā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 20:44, 30.05.2023


Veselības ministrijas (VM) piedāvātās slimnīcu tīkla pārmaiņas ir izstrādātas steigā un pieņemtie lēmumi nav balstīti reālos datos, uzskata Jelgavas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.Veselības aprūpes sistēmas centrā ir pacients, un pakalpojumam būtu jāatrodas pēc iespējas tuvāk pacientam, uzsver Jelgavas slimnīcas vadītājs. Augstākā līmeņa pakalpojumus var koncentrēt reģionālajās slimnīcās vai Rīgā universitātes slimnīcā, tomēr būtu jāvērtē, cik tālu ir no Kurmenes vai Valles atvest pacientu ar "pārsistu uzaci" uz Jelgavu un vai tas ir racionāli. Varbūt tai brīdī neatliekamās palīdzības brigāde būs tik tālu no savas dislokācijas vietas, ka nevarēs izglābt kādu insulta pacientu, - tas nav vērtēts, domā Smilga. Viņš neesot pret reformām vai kvalitātes uzlabošanu, bet šie lēmumi neesot līdz galam izsvērti - tiek pieprasītas reformas, un tad tās ātri tiek gatavotas.

Pēc Smilgas novērotā, pašlaik ģimenes ārstu pārslodzes un primāro pakalpojumu nepietiekamās pieejamības dēļ pieaudzis Jelgavas slimnīcas uzņemšanas nodaļas pacientu skaits. Diennaktī apkalpoto pacientu skaits pieaudzis no 60 līdz 110, bet darbinieku nav kļuvis vairāk. Iezīmējas tendence - ja cilvēkam nav kur saņemt šo pakalpojumu, piemēram, pārsiet pirkstu, viņš dodas uz slimnīcu. Līdz ar jaunajām izmaiņām uzņemšanas nodaļa tiks noslogota vēl vairāk, un ja nekas netiks darīts ar primāro un ambulatoro aprūpi, šī tendence turpināsies, uzskata Smilga.

Viņaprāt, tieši primārās un ambulatorās aprūpes uzlabojumiem bija jābūt primārajiem. "Veikt slimnīcu tīkla izmaiņas atrauti no visas veselības aprūpes sistēmas nedrīkst, bet tās būtu jāvērtē kopā ar ātro palīdzību, primāro un ambulatoro palīdzību. Lai gan šie dienesti ir minēti VM piedāvājumā, reorganizēt piedāvā tikai slimnīcas," klāsta Smilga.

Smilga akcentē, ka no publiskā informatīvā ziņojuma ir skaidrs, ka tajā minētās prasības Jelgavas slimnīca izpilda jau tagad. Tāpēc izmaiņas nebūs tiešā veidā, bet piemēram, sākotnējā publiskotajā versijā Dobelē un Tukumā bija izsvītrots anesteziologs, Bauskā - ķirurgs. Tas nozīmē, ka Jelgavas slimnīcas uzņemšanas nodaļā un arī slimnīcā pieaugs pacientu skaits un Bauskas ķirurgs un Tukuma anesteziologs, iespējams, būtu jāpieņem darbā Jelgavā, un pacients tiktu vadāts.

Kā ziņots agrāk, pirmdien, 22.maijā, notikušajā sanāksmē ar Veselības ministriju (VM) panākta vienošanās par soļiem slimnīcu tīkla izmaiņu veikšanai un par tajās pieejamajiem un turpmāk nodrošināmajiem speciālistiem. Proti, plānots, ka tādas specialitātes kā ķirurģija, dzemdniecība, anestezioloģija un pediatrija tiks saglabāti tādā apmērā, lai sniegtu nepieciešamo minimālo ārstēšanu pacientiem.

VM akcentē, ka esošais slimnīcu tīkls Latvijā tiks saglabāts, taču plānota virzība uz tādu veselības aprūpi, kur vienkāršākos un ikdienā vairāk pieprasītos gadījumos pacients var saņemt drošu un kvalitatīvu ārstniecību tuvāk mājām, bet specializēto veselības aprūpi vairāk centralizēti, piemēram, reģionālajās vai klīnisko universitāšu slimnīcās, kur iespējams uzturēt augstu kvalitātes līmeni, pateicoties gan pieejamajiem resursiem, gan ārstēto pacientu skaitam, kas ir indikators tam, lai ārsti varētu uzturēt atbilstošu profesionālo līmeni.

Plānojot izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu teritoriālajā nodrošinājumā Latvijā, svarīgi būšot stiprināt sadarbību starp ārstniecības iestādēm un visu veselības aprūpes līmeņu starpā, vēsta VM.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Turpinās gripas izplatība

No monitoringa sākuma (2023.gada 40. nedēļa) saņemta informācija par 19 mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu.

Veselība Abu Meri apšauba «Rīgas Dzemdību nama» atbilstību mūsdienu prasībām

Veselības ministrija (VM) ir vērsusies pie Rīgas pašvaldības, aicinot pašvaldību būtiski mainīt traumatoloģijas pacientu aprūpi Rīgā un apšaubot "Rīgas Dzemdību nama" atbilstību mūsdienu prasībām.

Veselība Kā turpmāk finansēs veselības aprūpi? Uzzināsim pēc gada

Deputāti lēma nevirzīt izskatīšanai parlamentā iepriekš no 13.Saeimas pārņemto likuma projektu, ar kuru bija plānots ieviest vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpi Latvijā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Veselība Uz ziemas jautājumiem atbild Latvijas farmaceiti (+VIDEO)

Kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas.

Lasiet arī

Sabiedrība Pērn Latvijā bija reģistrēti 6279 romu tautības cilvēki

Pērn 1.janvārī Latvijā bija reģistrēti 6279 romu tautības cilvēki, 94,7% no tiem bija Latvijas pilsoņi, liecina Kultūras ministrijas (KM) sagatavotais plāna projekts par romu stratēģiskā ietvara pasākumu īstenošu 2024.-2027.gadam, kas pieejams Tiesību aktu portālā.

Interesanti fakti Ko sagaidīt unikālā Papes parka 10 tūkstošus hektāru platībā (+VIDEO)

Papes ezers ir lagūnas tipa sekls ezers – nozīmīga Eiropas Savienībā.

Sabiedrība Drīzumā Daugavā iespējami plūdi: kas jāzina iedzīvotājiem (+VIDEO)

Ja applūstošās teritorijās tiek būvētas jaunas ēkas, vai tiek rekonstruētas esošās, visu risku uzņemas potenciālais īpašnieks.

Sabiedrība Ķekavas pašvaldības šī gada izdevumi plānoti lielāki nekā ieņēmumi

Ķekavas pašvaldība 2024.gadā tēriņos plāno par apmēram 15 miljoniem eiro vairāk nekā ieņēmumos.