• Magda,
  • Magdalēna,
  • Magone,
  • Mērija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pieaug bērnu satraumēšanās gadījumu skaits

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 14:33, 26.05.2023


Šī gada aprīlī ar dažādos veidos gūtām traumām Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā (BKUS) vērsušies 2460 bērni, kas ir par 1000 bērniem vairāk nekā gada sākumā, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) rīkotajā konferencē piektdien informēja BKUS bērnu ķirurgs Timurs Zurmutaī.130 bērni slimnīcā vērsušies ar traumām, kas gūtas, pārvietojoties ar dažādiem mobilitātes rīkiem, bet 30 bērni - ar ceļu satiksmes negadījumos gūtām traumām. 68 bērni traumas guvuši rotaļlaukumos, savukārt 48 - lēkājot uz batuta.

Laikapstākļiem kļūstot siltākiem, traumas guvušo bērnu skaits ievērojami pieaugot. No 1.maija līdz 22.maijam BKUS pēc palīdzības vērsušies jau 184 bērni, kas traumas guvuši, pārvietojoties ar dažādiem mobilitātes rīkiem, kā arī 82 bērni, kuru traumas gūtas rotaļlaukumos. Pieaudzis arī to bērnu skaits, kas guvuši traumas uz batutiem - slimnīcā vērsušies šādi 52 bērni.

Zurmutaī atzīmēja, ka līdz ar silta laika iestāšanos aptuveni dubultojies bērnu skaits, kas vienā dienā ar traumām nonāk Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā - ja šī gada pirmajos mēnešos ar traumām diennaktī pēc palīdzības vērsās aptuveni 50 bērni, tad maija trešajā nedēļā tie jau bija aptuveni 100 bērni dienā.

Visbiežāk, braucot ar elektroskrejriteni, tiek gūti lūzumi, mežģījumi, kā arī sasitumi. Vairums gūto traumu ir bijis iespējams novērst, pārliecināts ķirurgs. Viņš atzīmēja, ka liela loma ir vecāku rādītājam piemēram, pašiem lietojot ķiveres un citu aizsargekipējumu, kā arī prasot to darīt bērniem.

Ķirurgs atgādināja, ka elektroskrejriteni drīkst izmantot tikai pēc 14 gadu vecuma sasniegšanas, ar to pārvietojoties tikai drošā ātrumā. Tāpat jāievēro, ka uz skrejriteņa vai elektroskrejriteņa drīkst atrasties tikai viens cilvēks, līdz ar ko arī vecāki nedrīkst pārvadīt bērnu uz elektroskrejriteņa.

Ķiveru nozīmi uzsvēra arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Šipkēviča, norādot, ka, braucot ar velosipēdu, ķiveres lieto tikai 30,8% bērnu. Viņa atgādināja, ka līdz 12 gadus vecumam ķiveres izmantošana ir obligāta.

PTAC Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja Līga Kauliņa norādīja, ka, iegādājoties individuālos aizsardzības līdzekļus, nepieciešams pievērst uzmanību, vai ir informācija par preces ražotāju, vai uz tā ir norādīts identifikācijas elements - tips, partijas vai sērijas numurs -, CE marķējums, kā arī instrukcija un informācija latviešu valodā par tā lietošanu, uzglabāšanu, kopšanu un derīgumu.

Runājot par drošību uz batutiem, ķirurgs uzsvēra - batutam ir jābūt uzliktam aizsargtīklam, kā arī uz tā drīkst atrasties tikai viens bērns. Pieaugušajiem ir jānodrošina bērna pieskatīšana, neļaujot veikt akrobātiskus trikus, kā arī nedrīkst izmantot batutu, ja tas ir slapjš. Tāpat jāuzmana, lai zem batuta nespēlejas citi bērni.

Batutam būtu jāatrodas drošā vietā zālienā vai uz enerģiju absorbējošas virsmas. Kauliņa atzīmēja, ka ap batutu vajadzētu ievērot vismaz 2,5 metru platu "drošas krišanas zonu" - nedrīkstētu būt potenciāli apdraudējumi, piemēram, žogi, dzīvžogi, koki, mieti vai citi priekšmeti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība LU kļūst par nozīmīgu vēža apkarošanas centru (+VIDEO)

Kopš 2013. gada zinātnieki vada gremošanas sistēmas audzēju profilakses iespēju pētījumu.

Veselība Aicina dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu Latvijā

Latvijā esošās likumdošanas ietvaros saglabājas kriminālatbildība par narkotiku lietošanu, kas rada ļoti lielas problēmas, lai atklāti varētu veikt prevencijas darbu narkotiku lietošanas samazināšanai.

Veselība Dermatologi brīdina par pienācīgas ādas kopšanas nepieciešamību vasarā (+VIDEO)

Ideālā mitrināšanas rutīna ietver toniku, serumu, mitrinošo krēmu un, ja nepieciešams, saules aizsargkrēmu.

Lasiet arī

Kultūra Par vairāk nekā miljonu eiro attīstīs Daugavpils cietokšņa dārzu

Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ir parakstījis vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Savienības fonda projekta "Daugavpils cietokšņa dārza attīstība" īstenošanu.

Veselība Zilaļģu dēļ aizliegts peldēties Daugavas peldvietā Ikšķilē

Zilaļģu masveida savairošanās dēļ aizliegts peldēties Daugavas peldvietā Ikšķilē, informē Ogres novada pašvaldībā.

Kriminālziņas Ar SUP šķērsojot Zilupes upi, Krievijā nelikumīgi nokļuvis vīrietis ar bērnu

Aizvadītās nedēļas nogalē, ar SUP dēli šķērsojot Zilupes upi, no Latvijas Krievijā nelikumīgi nokļuvis kāds vīrietis ar bērnu, informē Valsts robežsardze.

Pasaule Slovākija no ASV sāk saņemt iznīcinātājus F-16

Slovākija pirmdien no ASV saņēma pirmās divas no 14 jaunajām iznīcinātājlidmašīnām F-16, kuru piegāde tika atlikta par diviem gadiem koronavīrusa pandēmijas un mikroshēmu trūkuma dēļ.