• Mariss,
  • Matīss,
  • Modris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pieaug bērnu satraumēšanās gadījumu skaits

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 14:33, 26.05.2023


Šī gada aprīlī ar dažādos veidos gūtām traumām Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā (BKUS) vērsušies 2460 bērni, kas ir par 1000 bērniem vairāk nekā gada sākumā, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) rīkotajā konferencē piektdien informēja BKUS bērnu ķirurgs Timurs Zurmutaī.130 bērni slimnīcā vērsušies ar traumām, kas gūtas, pārvietojoties ar dažādiem mobilitātes rīkiem, bet 30 bērni - ar ceļu satiksmes negadījumos gūtām traumām. 68 bērni traumas guvuši rotaļlaukumos, savukārt 48 - lēkājot uz batuta.

Laikapstākļiem kļūstot siltākiem, traumas guvušo bērnu skaits ievērojami pieaugot. No 1.maija līdz 22.maijam BKUS pēc palīdzības vērsušies jau 184 bērni, kas traumas guvuši, pārvietojoties ar dažādiem mobilitātes rīkiem, kā arī 82 bērni, kuru traumas gūtas rotaļlaukumos. Pieaudzis arī to bērnu skaits, kas guvuši traumas uz batutiem - slimnīcā vērsušies šādi 52 bērni.

Zurmutaī atzīmēja, ka līdz ar silta laika iestāšanos aptuveni dubultojies bērnu skaits, kas vienā dienā ar traumām nonāk Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā - ja šī gada pirmajos mēnešos ar traumām diennaktī pēc palīdzības vērsās aptuveni 50 bērni, tad maija trešajā nedēļā tie jau bija aptuveni 100 bērni dienā.

Visbiežāk, braucot ar elektroskrejriteni, tiek gūti lūzumi, mežģījumi, kā arī sasitumi. Vairums gūto traumu ir bijis iespējams novērst, pārliecināts ķirurgs. Viņš atzīmēja, ka liela loma ir vecāku rādītājam piemēram, pašiem lietojot ķiveres un citu aizsargekipējumu, kā arī prasot to darīt bērniem.

Ķirurgs atgādināja, ka elektroskrejriteni drīkst izmantot tikai pēc 14 gadu vecuma sasniegšanas, ar to pārvietojoties tikai drošā ātrumā. Tāpat jāievēro, ka uz skrejriteņa vai elektroskrejriteņa drīkst atrasties tikai viens cilvēks, līdz ar ko arī vecāki nedrīkst pārvadīt bērnu uz elektroskrejriteņa.

Ķiveru nozīmi uzsvēra arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Šipkēviča, norādot, ka, braucot ar velosipēdu, ķiveres lieto tikai 30,8% bērnu. Viņa atgādināja, ka līdz 12 gadus vecumam ķiveres izmantošana ir obligāta.

PTAC Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja Līga Kauliņa norādīja, ka, iegādājoties individuālos aizsardzības līdzekļus, nepieciešams pievērst uzmanību, vai ir informācija par preces ražotāju, vai uz tā ir norādīts identifikācijas elements - tips, partijas vai sērijas numurs -, CE marķējums, kā arī instrukcija un informācija latviešu valodā par tā lietošanu, uzglabāšanu, kopšanu un derīgumu.

Runājot par drošību uz batutiem, ķirurgs uzsvēra - batutam ir jābūt uzliktam aizsargtīklam, kā arī uz tā drīkst atrasties tikai viens bērns. Pieaugušajiem ir jānodrošina bērna pieskatīšana, neļaujot veikt akrobātiskus trikus, kā arī nedrīkst izmantot batutu, ja tas ir slapjš. Tāpat jāuzmana, lai zem batuta nespēlejas citi bērni.

Batutam būtu jāatrodas drošā vietā zālienā vai uz enerģiju absorbējošas virsmas. Kauliņa atzīmēja, ka ap batutu vajadzētu ievērot vismaz 2,5 metru platu "drošas krišanas zonu" - nedrīkstētu būt potenciāli apdraudējumi, piemēram, žogi, dzīvžogi, koki, mieti vai citi priekšmeti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Eksperte: Latvijas iedzīvotājiem būtu labāk, ja liftu mazāk izmantotu (+VIDEO)

Pārsteidzoši, ka to, kuri izmanto lifta noguruma dēļ visvairāk – 22% ir vecumā no 18-29 gadiem.

Veselība Skarbi! Valsts nenodrošina vēža agrīnu atklāšanu un vajadzīgo zāļu kompensāciju

Veselības ministrijas (VM) īstenotie pasākumi nenodrošina agrīnu onkoloģisko slimību atklāšanu un pacientiem nepieciešamo zāļu kompensāciju, secināts Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā par onkoloģisko saslimšanu diagnostiku un ārstēšanu Latvijā.

Veselība Bērnu slimnīcā jaunietei veikta unikāla smadzeņu operācija (+FOTO)

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) pēc pirmās pagājušajā gadā veiktās elektrodu implantācijas smadzenēs, kas bija nepieciešama jauna veida izmeklējuma nodrošināšanai, un teju gadu ilga sagatavošanās perioda jaunietei ar epilepsiju veikta unikāla operācija, informēja slimnīcā.

Veselība Covid-19 saslimstība palielinās: Vai Latvijas slimnīcu darbs ir ietekmēts?

Universitātes slimnīcās nav novērojams liels ar Covid-19 inficētu pacientu skaits.

Lasiet arī

Pasaule Uzlidojumi Vagner atbalstītajiem spēkiem Sudānā - ukraiņu specdienestu darbs?

Ukrainas specdienesti, visticamāk, bijuši saistīti ar virkni dronu uzbrukumiem un sauszemes operācijām, kas vērstas pret “Vagner” atbalstītajiem kaujiniekiem netālu no Sudānas galvaspilsētas, atklājusi ASV Kabeļu un satelīttelevīzijas kanāla CNN izmeklēšana, norādot, ka Krievijas iebrukums Ukrainā izplatījies tālu no frontes līnijām.

Sabiedrība Vēlas iespēju Rīgas e-talonu pievienot viedierīces digitālajam makam

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par iespēju Rīgas e-talonu pievienot viedierīces digitālajam makam.

Pasaule Krievija naktī apšaudījusi Hersonu; divi cilvēki nogalināt

Krievijas karaspēkam naktī uz ceturtdienu apšaudot Ukrainas dienvidu pilsētu Hersonu, nogalināti divi un ievainoti pieci cilvēki.

Veselība FOTO. NMPD atklāts klīnisko simulāciju bloks, kur mediķiem trenēties

Lai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi spētu izglābt vairāk dzīvību, vienlaikus nodrošinot pacientiem drošu un kvalitatīvu palīdzību augstākās prioritātes izsaukumos gan notikuma vietā, gan pa ceļam uz slimnīcu, šodien dienestā svinīgi atklāts klīnisko simulāciju bloks, kur mediķiem trenēties realitātei maksimāli pietuvinātos apstākļos un klīniskās situācijās.