• Guna,
  • Judīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā sākas nieru veselības nedēļa

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 17:59, 22.05.2023


Šodien ar devīzi "Noskaidro savu nieru veselību!" sākas ikgadējā Nieru veselības nedēļa, ko organizē Latvijas Nefrologu asociācija un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS), informē pasākuma rīkotāji.


Foto: LETA

Nieru veselības nedēļas mērķis ir savlaicīgas nieru slimību diagnostikas uzlabošana, jo vairums nieru problēmu sākas nemanāmi, bet savlaicīgas pārbaudes spēj novērst daudzas problēmas, kas var saīsināt mūžu.

Nieru veselības nedēļā notiks dažādas informatīvas aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību par to, cik nemanāmi var sākties nieru slimības, tostarp hroniska nieru slimība, kas ir grūti ārstējama. Cilvēkus informēs par to, ka nieru veselības problēmas noved pie citām slimībām vai saasina tās.

Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, nefroloģe Ieva Ziediņa norādīja, ka pacienta informētībai ir liela nozīme, jo diezgan ilgi hroniska nieru slimība norit bez pašsajūtas traucējumiem, pacientam var nebūt sūdzību. Viņa aicina izņemt bezmaksas testu un mājās pārbaudīt vai tests uzrāda urīnā mazās olbaltumvielas.

Ja pārbaude mājās ar testa strēmeli veikta atbilstoši pievienotajai instrukcijai un iegūts rezultāts, kas liecina par iespējami paaugstināta albumīna jeb olbaltumvielu līmeni urīnā, tad viņa aicina vērsties pie sava ģimenes ārsta pēc nosūtījuma urīna analīzei, urīna mikroskopijai, un albumīna/kreatinīna attiecības noteikšanai urīnā sertificētā laboratorijā.

Savukārt gadījumā, ja arī laboratorijas analīžu rezultāti liecina par paaugstinātu albumīna (olbaltumviela) līmeni urīnā, kas liek domāt par iespējamu nieru slimību, Ziediņa aicina vērsties pie nefrologa.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts bez maksas paņemt albumīnūrijas skrīninga testu "E.Gulbja laboratorijas" bezkontakta analīžu nodošanas punktos, ko var veikt mājās, lai pārbaudītu vai urīnā nav mazās olbaltumvielas, kas varētu liecināt par problēmām ar nierēm. Īpaša uzmanība nieru veselībai ir jāpievērš cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kardiovaskulārām slimībām, kā arī cukura diabēta pacientiem.

Bezmaksas albumīnūrijas skrīninga projekts ir plānots līdz 2023.gada decembrim, to organizē Latvijas Nefrologu asociācija sadarbībā ar "E.Gulbja Laboratoriju". Plašāka informācija par testu saņemšanu pieejama laboratorijas mājaslapas sadaļā "Bezkontakta analīžu nodošanas punkts".

Nieru veselības nedēļas gaitā Latvijas Nefrologu asociācija aicina pieteikties uz bezmaksas konsultācijām pie nefrologiem.

Konsultācijām var pieteikties Rīgā (pieteikšanās zvanot 24804478), kur ārsti pieņems PSKUS A korpusā poliklīnikā, Valmierā (pieteikšanās zvanot 64202603 vai 64202601) un ārsti pieņems SIA "Vidzemes slimnīca", kā arī Daugavpilī (pieteikšanās zvanot 65422419), ārsti pieņems DRS centrālajā poliklīnikā.

Iepriekšējs pieraksts ir obligāts, jo vietu skaits ir ierobežots. Nākot uz konsultāciju jābūt līdzi personu apliecinošam dokumentam, nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, iesakām līdzi ņemt iepriekš veiktās analīzes, izmeklējumus un lietoto medikamentu sarakstu.

Latvijas Nefrologu asociācija uzsver, ka šogad uzmanības centrā ir hroniska nieru slimība, ko agrāk dēvēja par hronisku nieru mazspēju. Kopumā Eiropas Savienībā tā ir katram desmitajam iedzīvotājam, tā ir grūti un ilgi ārstējama. Bieži hroniska nieru slimība ir sekas citām nieru slimībām, kas nav laikus pamanītas, tāpat pastāv saistība starp hronisku nieru mazspēju, diabētu un kardiovaskulārajām slimībām, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu vai aterosklerozi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pacientus sagaida robots: jaunums Cēsu klīnikā (+VIDEO)

Mākslīgais intelekts atvieglo ārstu darbu.

Veselība Pieaug stacionēto Covid-19 pacientu skaits

Pagājušajā nedēļā Latvijas slimnīcās stacionēti 307 Covid-19 pacienti, kas ir par 35 pacientiem vairāk nekā nedēļu iepriekš, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Veselība Aptiekām draud bankrots un slēgšana

Zem sitiena vismaz 150 reģionālas aptiekas

Veselība Ārstējas, bet nemaksā

Pacienti slimnīcām ir parādā miljoniem.

Lasiet arī

Veselība Notiks partiju sarunas par veselības politikas jautājumiem

Šo ceturtdien plānotas "Jaunās vienotības" (JV) organizētas partiju sarunas par veselības politikas jautājumiem.

Veselība Kariņš gaida, kura ministrija palīdzēs veselības aprūpei. Nepiesakās neviena!

Līdz šim neviena ministrija vēl nav pieteikusies pārdalīt savus budžeta līdzekļus par labu veselības aprūpei, trešdien intervijā TV3 atzina Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Sabiedrība Latvijā ir otrs augstākais HIV saslimstības rādītājs ES

Veselības ministrija (VM) vēlas ierobežot HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekcijas, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatību, mazināt inficēšanās riskus sabiedrībā un veicināt šo infekciju gadījumu savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu, teikts ministrijas saskaņošanai iesniegtajā plāna projektā.

Sabiedrība Meņģelsone: Problēmas veselības aprūpē ir daudz dziļākas nekā varētu šķist

Problēmas veselības aprūpē ir daudz dziļākas un komplicētākas nekā varētu šķist, bet pretestība risinājumiem no dažādām pusēm ir ļoti liela, šādu viedokli pauda veselības ministre Līga Meņģelsone, kura darbam deleģēta no "Apvienotā saraksta".