Roku āda anatomiski ir plānāka nekā sejas āda, jo tai ir plānāks zemādas taukslānis, tādēļ dažādi faktori var ietekmēt roku ādas sausumu. Viens no faktoriem, kas var veicināt roku sausumu, ir ārējie faktori.
Auksts, vējains un mitrs laiks, bieža roku mazgāšana un dezinficēšana, kā arī trauku mazgāšana, neizmantojot cimdus, būs vieni no ārējiem faktoriem, kas padarīs rokas raupjas un sausas. Iekšējie faktori var būt dažādi, piemēram, pēc ziemas vitamīnu deficīts organismā var ietekmēt ādas veselību. Tādēļ ir būtiski atcerēties ziemas laikā un pēc ziemas lietot produktus, kuru sastāvā ir A, E vitamīns, biotīns, silīcijs un Omega-3 taukskābes.
Kā novērst roku ādas raupjumu?
Farmaceite Graudiņa atzīst, ka viens no svarīgākajiem faktoriem, kurš ietekmē rokas ādu un kuru daudzi aizmirst, ir cimdu valkāšana pavasarī. Pavasarī, jo īpaši pavasara pirmajā pusē, laikapstākļi ir ļoti mainīgi un bieži saglabājas vēss, mitrs un vējains laiks, kas var negatīvi ietekmēt roku ādas stāvokli. Lai no tā izvairītos, farmaceite iesaka vilkt cimdus arī pavasarī. Protams, ikdienā ir svarīgi roku ādu mitrināt un barot ar roku krēmiem.
Sausas roku ādas īpašniekiem noderēs barojošāki krēmi, kas palīdzēs atjaunot roku ādas lipīdu aizsargbarjeru, bet tiem, kuriem ir normāla roku āda, derēs mitrinošie roku krēmi. Ja roku āda ir sausa un sākusi sprēgāt, būtu vēlams izvēlēties krēmus, kuru sastāvā ir dekspantenols, urea, šī sviests, A, E vitamīns, keramīdi un citas aktīvās mitrinošās un ādu reģenerējošās vielas, iesaka farmaceite.
Roku ādas procedūras mājas apstākļos
Ja ir vēlme savu roku ādu palutināt, farmaceite iesaka idejas procedūrām mājas apstākļos:
• Ādas pīlings, lai atbrīvotos no vecajām, atmirušajām ādas šūnām un atjaunotu mitruma līdzsvaru, padarītu rokas maigākas un mazāk raupjas. Pīlingu drīkst veikt 1-2 reizes nedēļā, izmantojot skrubi, kas pagatavots no kafijas biezumiem. Skrubi nepieciešams iemasēt ādā 2- 3 minūtes un noskalot siltā ūdenī. Jāatceras, ka pīlingu nav ieteicams veikt ļoti sausas vai sprēgājošas roku ādas gadījumā.
• Siltā parafīna vanniņas mājas apstākļos, izmantojot cieto parafīnu. Pirms parafīna procedūras rokas jāieziež ar barojošu krēmu vai eļļu. Parafīns jāizkausē, bet ne vairāk kā 40 grādos, un tajā nedrīkst iekļūt ūdens. Rokas jāieliek izkausētajā parafīnā 2-3 reizes uz 15 minūtēm, katru reizi ļaujot parafīnam sacietēt, izveidojot uz rokām "cimdus". Pēc parafīna noņemšanas no rokām, rokas jāsasmērē ar mitrinošu krēmu. Jāatceras, ka šī procedūra jāveic ļoti uzmanīgi un nedrīkst izmantot karstāku parafīnu, nekā norādīts.
• Aukstā parafīna vanniņas mājas apstākļos. Šāda procedūra ir mazāk sarežģīta, jo parafīns nav jākausē. Aukstā parafīna procedūrā sākumā roku āda jāattīra ar ziepēm vai maigu skrubi, tad parafīns jāuzklāj kā krēms un jāatstāj uz aptuveni 15 minūtēm. Beigās parafīns jānoskalo ar siltu ūdeni vai jānotīra ar mitru dvieli.
Visbiežākās kļūdas roku ādas kopšanā
Anatomisku apsvērumu dēļ uz roku ādas novecošanās pazīmes būs redzamas ātrāk nekā uz sejas, jo plānā taukaudu slāņa dēļ kolagēna un elastīna rezerves, kas nodrošina ādas tvirtumu un elastību, ir mazākas nekā, piemēram, uz sejas ādas. Tāpēc par roku ādu ir īpaši jārūpējas un jāpasargā no ārējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem.
Cimdi dažādās dzīves situācijās būs labākais veids, kā pasargāt rokas, gan ejot ārā, gan mazgājot traukus. Turklāt, pēc aukstā pavasara perioda, sākoties dārza darbu sezonai, dārza darbi un rušināšanās pa zemi roku ādai nenāks par labu. Tas ir papildu faktors, kas ādu var padarīt nespodru un raupju, atgādina farmaceite. Lai no tā izvairītos, atkal jāpiemin, ka jālieto cimdi, kā arī pēc dārza darbu veikšanas jāmazgā rokas ar maigi attīrošām ziepēm un pēc tam jāuzklāj roku krēms.
Darbojoties dārzā, roku āda tiek pakļauta arī saules nelabvēlīgajai ietekmei, tāpēc, ja netiek vilkti cimdi, ir jāatceras par SPF krēma uzklāšanu vismaz 20 minūtes pirms došanās ārā. Par SPF krēma uzklāšanu uz roku ādas ir svarīgi atcerēties, ne tikai strādājot dārzā, bet gan visu laiku, jo SPF pasargās rokas no saules izraisītas foto novecošanas un pigmentācijas veidošanās.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri