• Aurēlija,
  • Evelīna,
  • Mētra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ko darīt, ja sākusies urīna nesaturēšana? 53%, kurus tas skar, nedara neko!

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 11:55, 17.03.2023


Kopumā 53% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, norādījuši, ka neko nedara, lai šo problēmu risinātu, liecina pētījuma dati, kas iegūti februārī aptaujājot vairāk nekā 880 respondentu, informēja "Tamro Latvija" mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja Agnija Greiziņa.


Foto: Forbes.

No tiem cilvēkiem, kuri saskaras ar urīna nesaturēšanu, krietni biežāk to nerisina vīrieši (81%) nekā sievietes (47%). Šo problēmu nerisina 55% cilvēku vecumā no 35 līdz 44 gadiem, 53% – no 45 līdz 54 gadiem, 46% – no 25 līdz 34 gadiem un 38% vecumā no 55 līdz 65 gadiem, secināts TENA zīmola veiktā pētījuma datos.

Cik izplatīta ir urīna nesaturēšana Latvijā?

Urīna nesaturēšanu raksturo patvaļīga urīna noplūšana dažādos ķermeņa stāvokļos, piemēram, miera stāvoklī, fiziskas slodzes laikā, klepojot, šķaudot vai smejoties. Tā ir intīma tēma, par kuru cilvēkiem mēdz būt neērti runāt, taču aptaujas dati atklāj, ka pēdējo 3 gadu laikā ar šo problēmu Latvijā saskārušies 28% Latvijas iedzīvotāju (14% – saskārušies, 14% – drīzāk saskārušies). Šī problēma var skart gan sievietes, gan vīriešus dažādos vecuma posmos, taču biežāk ar to saskaras sievietes, pēdējo trīs gadu laikā – 42% (22% – saskaras, 20% – drīzāk saskaras), savukārt vīrieši – 11% (4% – saskaras, 7% – drīzāk saskaras) un visbiežāk no urīna nesaturēšanas cieš cilvēki vecumā no 55 līdz 65 gadiem – 36% (17% – saskaras, 19% – drīzāk saskaras).

Izmaiņas ikdienā, saskaroties ar urīna nesaturēšanu

Urīna nesaturēšana būtiski var ietekmēt cilvēka ikdienu, viņu aktivitātes, kā arī vēlmi socializēties, it īpaši, ja to nerisina. 43% cilvēku, kuri saskaras ar urīna nesaturēšanu, regulāri mostas naktī, lai dotos uz tualeti (24% – mostas, 19% – drīzāk mostas), savukārt 45%, dodoties ārpus mājas, plāno apstāšanās vietas tur, kur ir pieejama tualete (22% – plāno, 23% – drīzāk plāno). 15% aptaujāto, kuri saskaras ar šo problēmu, norāda, ka ir nācies atteikties no kāda pasākuma un ierastajām aktivitātēm, vai ir radusies vēlme nedoties ārpus mājas (11% – nācies atteikties, 4% – drīzāk nācies atteikties).

Turpretī, lai gan sievietes biežāk saskaras ar urīna nesaturēšanu nekā vīrieši, 25% vīriešu, kas cieš no urīna nesaturēšanas, biežāk atsakās no pasākumu apmeklēšanas (sieviešu – tikai 7%).
Aptiekas farmaceits Konstantins Čerjomuhins norāda, ka tas varētu liecināt par to, ka sievietes biežāk atzīst šo situāciju, kā arī vairāk iedziļinās un aktīvi mēģina atrast efektīvāko risinājumu. Arī vīrieši, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, to apzinās, cenšas to risināt, bet, iespējams, vairāk baidās apmeklēt pasākumus nekā sievietes.

Problēmas apzināšana – pirmais solis uz risinājumu

Urīna nesaturēšanas esamības apzināšanās un došanās pie ārsta ir pirmais solis uz risinājumu. Otrais solis ir saprast, ka, lai urīna nesaturēšana netraucētu ikdienā, var izmantot pieejamās speciāli izstrādātās higiēnas preces, kuras palīdzēs cilvēkiem justies droši un turpināt savas ierastās ikdienas aktivitātes. Lai gan 53% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kuri saskaras ar urīna nesaturēšanu, norāda, ka neko nedara, lai to risinātu, farmaceits Čerjomuhins norāda, ka cilvēki ļoti bieži dodas uz aptiekām pēc padoma un informācijas par urīnceļu veselību, kad apzinās, ka ir sāpes un bieža urinēšana.

Turpretī tiem cilvēkiem, kuriem ir uzstādīta diagnoze un kuri apzinās savu problēmu, konsultācijas pārsvarā nav nepieciešamas, un viņi ir zinoši par īpaši izstrādātajiem līdzekļiem, kas paredzēti urīna nesaturēšanas gadījumiem.
Pēc aptaujas datiem, 34% respondentu, kuri saskaras ar urīna nesaturēšanu, lieto speciālos higiēnas līdzekļus, 7% dodas pie speciālistiem, lai to ārstētu, un 5% regulāri apmeklē ģimenes ārstu, lai rastu risinājumu un iegūtu padomu, kā labāk konkrētā situācijā rīkoties.

Ieteikumi vieglākai ikdienai

Urīna nesaturēšanu var ārstēt, pastāv dažādas ārstēšanas metodes un iespējas, lai ikdienu padarītu vieglāku. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi doties pie ārsta, lai uzzinātu sev labāko ārstēšanās metodi un atrisinātu vai atvieglotu šo problēmu, uzsver Čerjomuhins. Profilaktiski urīnceļu veselībai farmaceits iesaka lietot tējas urīnceļiem un dzērveņu kapsulas, kā arī uzņemt veselīgu un sabalansētu uzturu un pietiekami daudz šķidruma.

Ikdienas atvieglošanai palīdzēs aptiekās pieejamie speciālie līdzekļi – ķermeņa kopšanas līdzekļi (mazgāšanas krēmi, salvetes, cimdiņi, aizsargkrēmi u. c.), vienreiz lietojamie paladziņi, uzsūcošie uroloģiskie ieliktņi, kā arī dažāda izmēra un uzsūktspējas autiņbikses, biksītes un jostiņbikses.

Turklāt autiņbikšu, biksīšu, jostiņbikšu un liela izmēra ieliktņu iegādi Latvijā daļēji kompensē valsts, tikai jāatceras, ka valsts kompensāciju var iegūt tikai sadarbībā ar ārstu, kuram ir tiesības izrakstīt attiecīgo recepti.

59% Latvijas iedzīvotāju nezina, ka izstrādājumi urīna nesaturēšanas gadījumiem ir iekļauti valsts kompensējamo medicīnisko ierīču sarakstā, tādēļ farmaceits uzsver, ka šo informāciju vajadzētu padarīt pieejamāku. Taču jāņem vērā, ka kompensējamo līdzekļu saraksts katru mēnesi mainās, tādēļ ir nepieciešams konsultēties ar ārstu par nepieciešamajiem līdzekļiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Turpinās gripas izplatība

No monitoringa sākuma (2023.gada 40. nedēļa) saņemta informācija par 19 mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu.

Veselība Abu Meri apšauba «Rīgas Dzemdību nama» atbilstību mūsdienu prasībām

Veselības ministrija (VM) ir vērsusies pie Rīgas pašvaldības, aicinot pašvaldību būtiski mainīt traumatoloģijas pacientu aprūpi Rīgā un apšaubot "Rīgas Dzemdību nama" atbilstību mūsdienu prasībām.

Veselība Kā turpmāk finansēs veselības aprūpi? Uzzināsim pēc gada

Deputāti lēma nevirzīt izskatīšanai parlamentā iepriekš no 13.Saeimas pārņemto likuma projektu, ar kuru bija plānots ieviest vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpi Latvijā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Veselība Uz ziemas jautājumiem atbild Latvijas farmaceiti (+VIDEO)

Kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas.