• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus spētu veikt 63% iedzīvotāju

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 22:31, 22.01.2023


Vērtējot savas spējas kritiskā situācijā veikt cilvēka atdzīvināšanas pasākumus, kopumā 63% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju sliecas domāt, ka viņi spētu veikt sirds masāžu un elpināšanu "mute mutē", secināts "Benu aptiekas" Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS.Tikmēr 31% respondentu sliecās domāt, ka kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus viņi nespētu veikt, bet vēl 6% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Analizējot datus pēc dažādām demogrāfijas kategorijām, redzams, ka augstāk savas spējas atdzīvināšanas pasākumu veikšanā vērtē vīrieši - viņu vidū pozitīvu atbildi sniedza 70%, bet sievietēm - 57%. Tikmēr 26% vīriešu un 36% sieviešu sliecās domāt, ka viņi atdzīvināšanas pasākumu kritiskā situāciju nespētu veikt, bet vēl 4% vīriešu un 7% sieviešu konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Ģimenes ārste Zane Zitmane atgādina, ka atdzīvināšanas pasākumi būtu jāzina katram, jo nelaime var piemeklēt ikvienu un šādos brīžos katra sekunde var būt dzīvības vērta. Pirms atdzīvināšanas pasākumu veikšanas ir jāpārliecinās gan par savu, gan apkārtējo drošību, bet pēc tam jāpārbauda cietušā samaņa, skaļi to uzrunājot un saudzīgi papurinot aiz pleciem.

Ja cietušais reaģē, tam ir jānodrošina poza, kas nerada draudus veselībai un dzīvībai. Ir jānoskaidro problēma un, ja nepieciešams, jāsniedz pirmā palīdzība, atkārtoti izvērtējot cietušā stāvokli.

Savukārt, ja cietušais nereaģē, ir jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam 113 vai 112, cietušais ir jānovieto uz muguras uz cietas un līdzenas virsmas un sirds masāžas vieta jāatbrīvo no apģērba. Netiešo sirds masāžu veic, uzspiežot krūškurvja centrā, spiež uz krūšu kaulu starp tā vidu un apakšējo daļu. Sirds masāžas temps ir 100-120 reizes minūtē, bet tās dziļums 5 līdz 6 cm. Kopumā veic 30 krūškurvja masāžas, pēc kurām jāveic divas elpināšanas.

Elpināšanas laikā ir jāatbrīvo elpceļi, atliecot galvu un paceļot zodu un jāaizspiež cietušā deguns. Katrai elpināšanai jāpatērē apmēram viena sekunde, elpināšanas tilpums - mierīgas izelpas tilpums. Tāpat ir jānovēro cietušā pasīvās izelpas.

Elpinot ieteicams lietot elpināšanas masku ar vienvirziena vārstuli. Sirds masāža un elpināšana jāturpina veikt attiecībā 30:2. Ja elpināt neprot vai nevar, tad bez pārtraukuma jāveic tikai sirds masāža. Atdzīvināšanas pasākumi jāveic, līdz ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) un pārņem atdzīvināšanu vai cietušais sāk kustēties, elpot, atver acis vai palīdzības sniedzējam izsīkst spēki.

Ja cietušais elpo normāli, tas jānovieto stabilā sānu pozā un kādam jāliek izsaukt NMPD, zvanot 113, kā arī regulāri ir jāpārbauda cietušā elpošana.

Savukārt, ja cietušais neelpo vai neelpo normāli - lēni, trokšņaini gārdzieni vai tikko nosakāma elpošana, mazāk par divām ieelpām 10 sekunžu laikā, nekavējoties ir jāzvana 113 un jāliek kādam atnest ārējo automātisko defibrilatoru. Tad, kad tas atnests, to ieslēdz un izpilda balss un vizuālās komandas.

"Benu aptiekas" Veselības monitorings veikts sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kalējs: Pēc slimnīcu tīkla izmaiņām vairāki pakalpojumi paliks minimālā apmērā

Pēc slimnīcu tīkla izmaiņām ķirurģijas, dzemdniecības, anestezioloģijas pakalpojumus slimnīcās plānots saglabāt tādā apmērā, lai sniegtu nepieciešamo minimālo ārstēšanu pacientiem, paziņoja Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Veselība Austrumu slimnīcā darbu varētu atsākt staru terapijas aparāts vēža pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) nākamajā nedēļā darbu varētu atsākt staru terapijas aparāts vēža pacientiem, pavēstīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

Veselība Latvijā sākas nieru veselības nedēļa

Šodien ar devīzi "Noskaidro savu nieru veselību!" sākas ikgadējā Nieru veselības nedēļa, ko organizē Latvijas Nefrologu asociācija un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS), informē pasākuma rīkotāji.

Veselība Iesaka atteikties no diennakts ķirurga un reanimatologa pakalpojumiem

Veselības ministrija (VM) sagatavojusi priekšlikumus slimnīcu tīkla sakārtošanai, un tajā ietverta gan metodisko vadības centru izveide vienādas ārstēšanas kvalitātes nodrošināšanai, gan arī piedāvājums virknē reģionu slimnīcu izslēgt vairāku profilu speciālistus no uzņemšanas nodaļu diennakts pieejamības, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "De facto".

Lasiet arī

Sports Daugaviņš: 40 minūtes spēlējām labāk nekā Kanāda

Latvijas vīriešu hokeja izlase pasaules čempionāta pusfinālā pirmajos divos periodos spēlēja labāk nekā kanādieši, sarunā ar žurnālistiem secināja Latvijas izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš.

Sabiedrība Par Pensionāru federācijas vadītāju atkārtoti ievēlēta Barča

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) rīkotajā 12.kongresā sestdien par LPF priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēta Aija Barča, aģentūrai LETA uzzināja federācijā.

Sabiedrība Uz protesta akciju pie Brīvības pieminekļa pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku

Uz akciju pret valdības īstenoto politiku sestdien pēcpusdienā Rīgā, pie Brīvības pieminekļa, pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, faktiski piepildot visu Brīvības laukumu, novēroja LETA.

Sports Latvijas hokejisti zaudē kanādiešiem pasaules čempionātā (VIDEO)

Latvijas vīriešu hokeja izlase, pirmo reizi vēsturē spēlējot pasaules čempionāta pusfinālā, sestdien Tamperē ar rezultātu 2:4 (1:0, 1:1, 0:3) zaudēja Kanādai un meistarsacīkstes noslēgs svētdien ar cīņu par bronzas medaļām.