• Egita,
  • Emīls,
  • Monvīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus spētu veikt 63% iedzīvotāju

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 22:31, 22.01.2023


Vērtējot savas spējas kritiskā situācijā veikt cilvēka atdzīvināšanas pasākumus, kopumā 63% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju sliecas domāt, ka viņi spētu veikt sirds masāžu un elpināšanu "mute mutē", secināts "Benu aptiekas" Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS.Tikmēr 31% respondentu sliecās domāt, ka kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus viņi nespētu veikt, bet vēl 6% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Analizējot datus pēc dažādām demogrāfijas kategorijām, redzams, ka augstāk savas spējas atdzīvināšanas pasākumu veikšanā vērtē vīrieši - viņu vidū pozitīvu atbildi sniedza 70%, bet sievietēm - 57%. Tikmēr 26% vīriešu un 36% sieviešu sliecās domāt, ka viņi atdzīvināšanas pasākumu kritiskā situāciju nespētu veikt, bet vēl 4% vīriešu un 7% sieviešu konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Ģimenes ārste Zane Zitmane atgādina, ka atdzīvināšanas pasākumi būtu jāzina katram, jo nelaime var piemeklēt ikvienu un šādos brīžos katra sekunde var būt dzīvības vērta. Pirms atdzīvināšanas pasākumu veikšanas ir jāpārliecinās gan par savu, gan apkārtējo drošību, bet pēc tam jāpārbauda cietušā samaņa, skaļi to uzrunājot un saudzīgi papurinot aiz pleciem.

Ja cietušais reaģē, tam ir jānodrošina poza, kas nerada draudus veselībai un dzīvībai. Ir jānoskaidro problēma un, ja nepieciešams, jāsniedz pirmā palīdzība, atkārtoti izvērtējot cietušā stāvokli.

Savukārt, ja cietušais nereaģē, ir jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam 113 vai 112, cietušais ir jānovieto uz muguras uz cietas un līdzenas virsmas un sirds masāžas vieta jāatbrīvo no apģērba. Netiešo sirds masāžu veic, uzspiežot krūškurvja centrā, spiež uz krūšu kaulu starp tā vidu un apakšējo daļu. Sirds masāžas temps ir 100-120 reizes minūtē, bet tās dziļums 5 līdz 6 cm. Kopumā veic 30 krūškurvja masāžas, pēc kurām jāveic divas elpināšanas.

Elpināšanas laikā ir jāatbrīvo elpceļi, atliecot galvu un paceļot zodu un jāaizspiež cietušā deguns. Katrai elpināšanai jāpatērē apmēram viena sekunde, elpināšanas tilpums - mierīgas izelpas tilpums. Tāpat ir jānovēro cietušā pasīvās izelpas.

Elpinot ieteicams lietot elpināšanas masku ar vienvirziena vārstuli. Sirds masāža un elpināšana jāturpina veikt attiecībā 30:2. Ja elpināt neprot vai nevar, tad bez pārtraukuma jāveic tikai sirds masāža. Atdzīvināšanas pasākumi jāveic, līdz ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) un pārņem atdzīvināšanu vai cietušais sāk kustēties, elpot, atver acis vai palīdzības sniedzējam izsīkst spēki.

Ja cietušais elpo normāli, tas jānovieto stabilā sānu pozā un kādam jāliek izsaukt NMPD, zvanot 113, kā arī regulāri ir jāpārbauda cietušā elpošana.

Savukārt, ja cietušais neelpo vai neelpo normāli - lēni, trokšņaini gārdzieni vai tikko nosakāma elpošana, mazāk par divām ieelpām 10 sekunžu laikā, nekavējoties ir jāzvana 113 un jāliek kādam atnest ārējo automātisko defibrilatoru. Tad, kad tas atnests, to ieslēdz un izpilda balss un vizuālās komandas.

"Benu aptiekas" Veselības monitorings veikts sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Veicināt zāļu pieejamību un uzraudzību

Lai veicinātu zāļu un medicīnas ierīču uzraudzību un pieejamību, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 12.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Farmācijas likumā.

Veselība Veterinārārsti brīdina par nāvējošu parazītu, ko suns var salasīt dārzā

Lai dzīvnieks nesaslimtu, jāievēro daži vienkārši noteikumi.

Veselība Latvija jau šobrīd ir 1. vietā Eiropā pēc pacientu līdzmaksājuma apjoma (+VIDEO)

Praksē ne izvērtēt, ne paredzēt, cik pacientu ieradīsies laboratorijās, NVD nav spējis.

Veselība Zinātnieki atklājuši, kā padarīt sāli veselīgāku: tas ir vienkārši

Pētnieki ir piedāvājuši vienkāršu risinājumu, kā mazināt hipertensiju, neatsakoties no sāls.

Lasiet arī

Sabiedrība Reorganizēs vai likvidēs 54 pašvaldību dibinātas izglītības iestādes!

Lēmumu par izglītības iestāžu dibināšanu, reorganizāciju vai slēgšanu pieņem pašvaldības kā izglītības iestāžu dibinātājs. Par savu lēmumu pašvaldības informē IZM, iesniedzot dokumentus un lūdzot ministrijai šo lēmumu saskaņot.

Interesanti fakti Latvijā turpina samazināties Jāņu skaits

Šonedēļ vārda dienu atzīmēs 44 994 Jāņi, kas ir par 1057 šī vārda īpašniekiem mazāk nekā pērn, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

Veselība Statistika: aptuveni 20% no Latvijas cilvēkiem cieš no hroniskām sāpēm (+VIDEO)

Atteikšanās no fiziskām aktivitātēm un to ierobežošana paaugstina risku.

Ekonomika Vidzemes iedzīvotāji saņems padomus energoefektīvu ēku veidošanā (+VIDEO)

Mitrums, pelējums, plaisas sienās, ūdens krāšanās pagrabstāvos un bēniņos, nevienmērīga iekštelpu temperatūra apkures sezonas laikā - ir tipiskākās problēmas.