• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


E.Gulbja laboratorijā pieejams panelis Vispārīgs veselības stāvokļa novērtējums

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 17:31, 21.01.2023


Daudzas nopietnas slimības sākas bez izteiktiem simptomiem, un pacienti vēršas pie ārsta vēlāk nekā vajadzētu – šādā situācijā ārstēšanās ir sarežģītāka un dārgāka. Situāciju iespējams uzlabot, izmantojot uzņēmuma "E.Gulbja laboratorija" piedāvāto analīžu paneli “Vispārīgs veselības stāvokļa novērtējums”, kas iekļauj pamata analīzes vispārīgā veselības stāvokļa novērtējumam."Vispārīgā veselības stāvokļa novērtējumā iekļauti izmeklējumi, kas, līdzīgi kā tehniskā apskate automašīnai, ļauj novērtēt pamata rādītājus: sirds, nieru, aknu, vairogdziedzera, kaulu un aizkuņģa dziedzera stāvokli, kā arī iespējamos iekaisuma procesus organismā. Ar to pašu analīzi pārbauda arī iespējamas cukura līmeņa un lipīdu vielmaiņas problēmas," pastāstīja laboratorijas ārsts Jānis Stašulāns.

Pēc Stašulāna vārdiem, arī cilvēkam, kuram nav sūdzību par veselību, noteiktos laika posmos vajadzētu novērtēt vispārīgo veselības stāvokli. "Vispārējā pasaules praksē tas pieņemts reizi trīs četros gados līdz 35 gadu vecuma sasniegšanai, pēc tam – reizi divos gados," viņš skaidro.
"Novērtējumā ir iekļauta arī pilna asinsaina, kas sniedz daudz vērtīgas informācijas, kas būs vērtīga, ja kādu sūdzību dēļ cilvēks apmeklēs ģimenes ārstu vai speciālistu," uzsver J. Stašulāns. "Piemēram, glikoze un glikētais hemoglobīns ļauj novērtēt ogļhidrātu vielmaiņu. Lai novērtētu sirds un asinsvadu stāvokli, kā arī lipīdu vielmaiņu, tiek noteikts arī holesterīns (gan kopējais, gan augsta un zema blīvuma), triglicerīdi un citi rādītāji."

Pacients asins analīžu rezultātus kopā ar laboratorijas ārsta slēdzienu saņem jau nākamajā darbdienā. "Īpaši ērti un būtiski, ka pārskata beigās izveidots kopsavilkums ar visu iekļauto izmeklējumu rezultātiem. Tie, kas neatbilst normai, tiks izcelti! Tāpat, balstoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem, pārskata beigās laboratorijas ārsts sniedz veselības stāvokļa izvērtējumu – ārsts apraksta katru izmeklējumu grupu un noslēgumā izsaka konkrētus secinājumus un sniedz konkrētus ieteikumus," šī paneļa īpašos plusus raksturo Stašulāns.

Tādējādi vispārīgs veselības stāvokļa novērtējums var atklāt vēl fiziski nejūtamas izmaiņas kāda orgāna darbībā vai diagnosticēt kādu slimību. Lai veiktu šo izmeklējumu, ārsta nosūtījums nav nepieciešams.

Šādi un līdzīgi paneļi kļūst arvien populārāki: "Piemēram, šodien dežūras laikā tikai dažās stundās esmu veicis analīžu novērtējumu jau 30 pacientiem, kas ir ievērojams skaitlis. Protams, līdz darbdienas beigām to skaits vēl ievērojami pieaugs," par laboratorijas ārsta ikdienu stāsta J. Stašulāns.

Kas iekļauts vispārīgā veselības stāvokļa panelī?

• Pilna asinsaina, eritrocītu grimšanas ātrums, feritīnu jeb organisma dzelzs rezerves.
• Iekaisuma marķieri – C reaktīvā olbaltuma noteikšana.
• Glikozes regulācija – glikoze plazmā, glikētais hemoglobīns.
• Kardioloģiskie marķieri – kopējais holesterīns, zema blīvuma holesterīns, augsta blīvuma holesterīns, triglicerīdi, augsti jutīgais CRO (nespecifisku iekaisuma rādītāju), lipoproteīns.
• Aknu testi – ASAT, ALAT, GGT, LDH, sārmainā fosfatāze.
• Aizkuņģa dziedzeris – alfa amilāze.
• Vairogdziedzera hormons – TSH.
• Nieru testi – kreatinīns, GFĀ, kas raksturo nieru funkcionālās spējas.
• Vitamīni un minerālvielas – magnijs, kalcijs, D vitamīns, kas svarīgi kaulu veselībai.

Atsevišķs izmeklējums – bērniem

Atsevišķs vispārīgās veselības izmeklējums pielāgots arī bērniem līdz 18 gadu vecumam. Tas ietver ne tikai pilnu asinsainu, bet arī izmeklējumus, ar kuru palīdzību iespējams novērtēt bērna kaulu, vairogdziedzera, nieru un aknu stāvokli, kā arī iekaisuma līmeni. Tāpat nosaka imūnglobulīnu A, G un M, kas palīdz novērtēt bērna imūnās sistēmas darbību, savukārt imūnglobulīns E var norādīt uz alerģiju un parazītu klātbūtni bērna organismā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kalējs: Pēc slimnīcu tīkla izmaiņām vairāki pakalpojumi paliks minimālā apmērā

Pēc slimnīcu tīkla izmaiņām ķirurģijas, dzemdniecības, anestezioloģijas pakalpojumus slimnīcās plānots saglabāt tādā apmērā, lai sniegtu nepieciešamo minimālo ārstēšanu pacientiem, paziņoja Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Veselība Austrumu slimnīcā darbu varētu atsākt staru terapijas aparāts vēža pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) nākamajā nedēļā darbu varētu atsākt staru terapijas aparāts vēža pacientiem, pavēstīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

Veselība Latvijā sākas nieru veselības nedēļa

Šodien ar devīzi "Noskaidro savu nieru veselību!" sākas ikgadējā Nieru veselības nedēļa, ko organizē Latvijas Nefrologu asociācija un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS), informē pasākuma rīkotāji.

Veselība Iesaka atteikties no diennakts ķirurga un reanimatologa pakalpojumiem

Veselības ministrija (VM) sagatavojusi priekšlikumus slimnīcu tīkla sakārtošanai, un tajā ietverta gan metodisko vadības centru izveide vienādas ārstēšanas kvalitātes nodrošināšanai, gan arī piedāvājums virknē reģionu slimnīcu izslēgt vairāku profilu speciālistus no uzņemšanas nodaļu diennakts pieejamības, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "De facto".

Lasiet arī

Sports Daugaviņš: 40 minūtes spēlējām labāk nekā Kanāda

Latvijas vīriešu hokeja izlase pasaules čempionāta pusfinālā pirmajos divos periodos spēlēja labāk nekā kanādieši, sarunā ar žurnālistiem secināja Latvijas izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš.

Sabiedrība Par Pensionāru federācijas vadītāju atkārtoti ievēlēta Barča

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) rīkotajā 12.kongresā sestdien par LPF priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēta Aija Barča, aģentūrai LETA uzzināja federācijā.

Sabiedrība Uz protesta akciju pie Brīvības pieminekļa pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku

Uz akciju pret valdības īstenoto politiku sestdien pēcpusdienā Rīgā, pie Brīvības pieminekļa, pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, faktiski piepildot visu Brīvības laukumu, novēroja LETA.

Sports Latvijas hokejisti zaudē kanādiešiem pasaules čempionātā (VIDEO)

Latvijas vīriešu hokeja izlase, pirmo reizi vēsturē spēlējot pasaules čempionāta pusfinālā, sestdien Tamperē ar rezultātu 2:4 (1:0, 1:1, 0:3) zaudēja Kanādai un meistarsacīkstes noslēgs svētdien ar cīņu par bronzas medaļām.