Šāds lēmums jāpieņem pārdomāti. Neviens viennozīmīgi nevarēs atbildēt uz šo jautājumu, jo arvien nav zināms pilnīgs tetovējamo tinšu sastāvs, krāsvielu avots, tādēļ katram cilvēkam var izraisīt absolūti individuālas reakcijas - gan alerģiskas, gan autoimūnas. Ir jāsaprot, ka tetovējumi ir neatgriezeniska ķermeņa pārveidošana vai izrotāšana, ko parasti panāk, ar elektriski vadāmu adatu ievadot tinti pusotra līdz divu milimetru dziļumā ādā.
Tetovējuma radīšanai ir pieejams plašs klāsts nepieciešamo instrumentu, lai sasniegtu vēlamo vizuālo rezultātu. Atsevišķas vai grupētas sīkas adatiņas ar diametru no 0,2 milimetriem caurdur ādu līdz pat 3000 reizēm minūtē, lai caur to radītajām sīkajām atverītēm ādā nogādātu tinti nepieciešamajā dziļumā. Daļa tintes paliek ādas virsējā slānī epidermā, kas ar laiku noārdās, tāpēc vērojama tetovējuma krāsas intensitātes samazināšanās neilgi pēc tetovējuma veikšanas. Tomēr lielākā daļa tintes paliek permanenti ādas papilārajā dermas slānī, jo tintes daļiņas ir tik lielas, ka cilvēka organisma imūnās reakcijas tās nespēj sašķelt un izvadīt no organisma.
Lai izvairītos no iespējamiem komplikāciju riskiem, nevajadzētu aizmirst par tetovējumu veikšanas tehniku, apstākļiem un higiēnas normatīviem, kas jāievēro tetovēšanas salonos. Jebkurā gadījumā organisma reakcija uz tetovējumu ir individuāla un tāpēc nav prognozējama. Dažādas imūnas sistēmas reakcijas var rasties ādas traumatizācijas, infekcijas, alerģisku reakciju vai autoimūna procesa ierosināšanas rezultātā. Katriem diviem no trim cilvēkiem pēc tetovējuma veikšanas vērojamas tūlītējas lokālas komplikācijas, bet katram desmitajam var rasties ilgstošas vai neatgriezeniskas organisma reakcijas.
Pirms tetovējumu veikšanas noteikti ieteicams konsultēties ar dermatologu vai ģimenes ārstu, lai izvērtētu organisma vispārējo stāvokli, kā arī izslēgtu dažādu hronisku slimību esamību (B un C vīrushepatītu, HIV infekciju), izvērtētu iespējamos risku un pasargātu ne tikai sevi, bet arī tetovēšanas meistaru no nevēlamām sekām.
Tūlītējās īslaicīgās un ilgstošās tetovēšanas komplikācijas ir:
• ādas komplikācijas – krevele, nieze, tūska, asiņošana, pūšļi, strutas un tamlīdzīgi;
• sistēmiskās komplikācijas – reibonis, nelabums, galvassāpes, drudzis, nogurums un citas;
• persistējošas jeb ilgstošas/paliekošas komplikācijas – rētas, intermitējoša tūska, viegls jutīgums, nieze, piepacelta āda, akne, papulas, izmainīta jušana, psiholoģiskas problēmas un tamlīdzīgas.
Tāpat tetovēšanas gadījumā bieži vērojamas nelabvēlīgas reakcijas, kas iespējamas tetovēšanas gadījumā, tostarp pastiprināta reakcija uz saules stariem, alerģiskas reakcijas, citu slimību paasinājumi, infekcijas un citas reakcijas.
Sertificēta dermatoloģe Anda Apine
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri