• Muntis,
  • Verners
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


74% iedzīvotāju izjūt veselības problēmas pēc Covid-19 izslimošanas

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 13:48, 21.11.2022


74% iedzīvotāju izjutuši dažādas veselības problēmas pēc Covid-19 izslimošanas, liecina "Mana aptieka" un "Apotheka" jaunākā "Veselības indeksa" aptauja.



Katrs otrais iedzīvotājs jeb 50% iedzīvotāju, kuri izslimojuši Covid-19, izjutuši pastiprinātu nogurumu, 28% iedzīvotāju bijis ilgstošs klepus, katram ceturtajam jeb 24% - galvassāpes un reiboņi, 23% - aizdusa pat pēc minimālas fiziskās slodzes, bet katram piektajam jeb 20% - miega traucējumi.

Nedaudz retāk jeb 17% iedzīvotāju minējuši, ka pēc Covid-19 vīrusa izslimošanas ir novērojuši koncentrēšanās spēju pasliktināšanos, emocionālu nestabilitāti - 14% un sirdsdarbības traucējumus - 14%. Norādīto veselības problēmu vidū ir arī roku un kāju tirpšana - 10% un pastiprināta matu izkrišana 10%.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem, uz dažādām veselības problēmām pēc Covid-19 izslimošanas biežāk norādījušas sievietes - 81% nekā vīrieši - 67%.

Veselības problēmas biežāk bijušas tiem cilvēkiem, kuri ikdienā veic pārāk maz fizisko aktivitāšu, proti, 64% iedzīvotāju, kuri norādījuši uz kādu vai vairākām veselības problēmām pēc Covid-19 pārslimošanas, paši atzinuši, ka ikdienā veic pārāk maz fizisko aktivitāšu.

Pēc izslimošanas ar Covid-19 par aizdusu pat pēc minimālas fiziskās slodzes sūdzējies teju katrs ceturtais iedzīvotājs un ikvienā vecuma grupā, bet visbiežāk jeb 37% gadījumos uz šo veselības problēmu norādījuši gados vecāki respondenti - virs 64 gadiem. Lai gan kopumā par sirdsdarbības traucējumiem sūdzējušies mazāk iedzīvotāju - 14%, tomēr arī šajā gadījumā visvairāk jeb 29% uz to norādījuši arī iedzīvotāji vecuma grupā virs 64 gadiem.

Arī par miega traucējumiem visbiežāk sūdzējušies gados vecāki cilvēki - vecumā no 55 līdz 63 gadiem - 30% un vecumā no 64 līdz 75 gadiem - 31%.

Lai gan veselības problēmas biežāk novērojuši iedzīvotāji vecumā virs 45 gadiem, atsevišķi simptomi salīdzinoši bieži novēroti arī gados jaunāku iedzīvotāju vidū. Pastiprinātu nogurumu pēc Covid-19 izslimošanas visbiežāk jutuši iedzīvotāji vecumā no 55 līdz 63 gadiem - 66%, tomēr salīdzinoši bieži uz šo problēmu norādījuši arī iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem - 41%.

Galvassāpes un reiboņi visbiežāk pēc vīrusa izslimošanas bijuši iedzīvotājiem vecumā no 45 līdz 54 gadiem - 29%, tomēr ar šīm veselības problēmām saskāries arī katrs ceturtais jeb 24% iedzīvotāju vecumā no 35 līdz 44 gadiem. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem koncentrēšanās spēju pasliktināšanās visbiežāk novērota tieši aktīvā darbspējas vecumā, proti, vecumā no 35 līdz 44 gadiem - 23%.

Saskaņā ar "Mana Aptieka" un "Apotheka" "Veselības indeksa" datiem, pastiprināta matu izkrišana visbiežāk novērota iedzīvotājiem vecuma grupā no 25 līdz 44 gadi - 13%, kā arī pēc 64 gadiem - 10%. Turklāt ar pastiprinātu matu izkrišanas problēmu sievietes saskārušās piecas reizes biežāk nekā vīrieši.

Par 8% biežāk nekā vīrieši sievietes pēc Covid-19 izslimošanas novērojušas arī emocionālu nestabilitāti, kad sievietes jutušas, ka ir ātrāk un vieglāku aizkaitināmas, kas, iespējams, skaidrojams ar to, ka sievietes ir salīdzinoši emocionālākas par vīriešiem.

Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru "SKDS". Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam.

Pētījums veikts no šī gada aprīļa līdz maijam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība Noraida priekšlikumu kandidātu sarakstus iesniegt būtiski agrāk pirms vēlēšanām

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti šodien noraidīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšlikumu partiju deputātu kandidātu sarakstus prasīt iesniegt ne vēlāk kā 120 dienas jeb četrus mēnešus pirms vēlēšanām.

Sabiedrība VDD komentē «TikTok» un «Telegram» iespējamu bloķēšanu Latvijā

Lēmumam par sociālo tīklu "TikTok" un "Telegram" iespējamu bloķēšanu ir jābūt politiskam, turklāt, lai šāds risinājums būtu efektīvs, par ierobežošanu būtu jāvienojas vismaz visām trim Baltijas valstīm, šādu vērtējumu vēstulē Saeimai paudis Valsts drošības dienests (VDD).

Sabiedrība Uz vienotā Sabiedriskā medija valdes locekļu amatiem izvirzīts 21 kandidāts

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem otrajai kārtai izvirzīts 21 pretendents.

Sabiedrība Galīgajā lasījumā skatīs grozījumus valsts valodas stiprināšanai darba tirgū

Plānots, ka ar grozījumiem tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus, izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām.